ازمیر مکانی محبوب نزد ایرانیان در سرمایه گذاری مسکن

۹ اردیبهشت, ۱۴۰۳

فروش مسکن به اتباع خارجی در ازمیر که طی روند پاندمی کاهش یافته بود، بار دیگر بواسطه سرمایه گذاری های ایرانیان، با افزایش روبرو شده است؛ به گفته کارشناسان املاک، بیشتر سرمایه گذاران بخش مسکن، ایرانیانی هستند که پس دریافت تابعیت ترکیه، تمایل به زندگی در ازمیر دارند.

بنا بر آمار منتشر شده توسط دولت ترکیه، بیشتر ایرانیانی تمایل به زندگی در ترکیه دارند، شهر ازمیر را جهت خرید ملک انتخاب می نمایند. به گفته «وحید راغبی» مشاور املاک، اخیرا سرمایه گذاران ایرانی علاقه بیشتری به خرید ملک در ازمیر در مقایسه با سایر شهرهای ترکیه نشان می دهند که شاید عمده ترین دلیل آن را: نزدیکی به ایران، امنیت اجتماعی بیشتر در مقایسه با آنکارا و استانبول، آب و هوای دلپذیر و …، دانست می باشد.

تشابه فرهنگی ازمیر و ایران

به گفته وحید راغبی، اخیرا به دلیل شیوع ویروس کرونا، فروش مسکن دچار افت شده، اما با تسهیلات اعتباری که توسط دولت ترکیه فراهم شده، مجددا پویایی و تحرک به این بخش بازگشته است. هرچند به علت بسته بودن مرزها، خریداران نمی توانند از ایران به ترکیه سفر کنند، اما روابط با سرمایه گذاران حاضر، همچنان ادامه داشته و. روند فروش به متقاضیانی که پیش از شرایط پاندمی به ترکیه آمده اند، همچنان ادامه دارد. وحید راغبی با اشاره به بالا بودن قیمت ملک در ایران نسبت به ترکیه، از دیگر دیلایل علاقه ایرانیان به خرید ملک و زندگی در ازمیر را، نزدیکی فرهنگی بین مردم دو کشور بویژه ازمیر دانست؛ ایرانیان هنگام سفر تفریحی به ازمیر، به دلیل مدتی حضور در این جا، علاقهمند به سرمایه گذاری بویژه خرید ملک می شوند.

تمایل به شهروندی ترکیه

به گفته «محمد رضا شاهمیوی» معمار 35 ساله، دریا و زیبایی شهر ازمیر، از اصلی ترین دلایل وی در 7 ماه پیش جهت کسب شهروندی ترکیه می باشد. محمد رضا شاهمیوی با بیان اینکه ازمیر شهری امن می باشد، گفت: “من برای تعطیلات به ازمیر می آمدم و دوستانی داشتم که اینجا آپارتمان خریده بودند؛ وقتی شرایط مطلوب زندگی در ازمیر را دیدم، علاقمند شدم تا به همراه خانواده و دختر 9 ساله ام در اینجا زندگی کنیم و بدین ترتیب در این جا خانه خریدم.”

وی با بیان اینکه سرمایه گذاری در ازمیر پس از کسب شهروندی راحت تر است، افزود: “من می خواستم که شهروند ترکیه شوم و در این کشور سرمایه گذاری کنم. اینجا به لحاظ فرهنگی هم به ایران نزدیک است و هم  قیمت مسکن در ازمیر در مقایسه با تهران بسیار پایین تر می باشد؛ درنتیجه، درحالیکه مدتی پیش اولین ملکم را در ازمیر به قیمت 780 هزار لیر خریده بودم، به عنوان سرمایه گذاری، دومین خانه ام را نیز خریداری کردم (حدودا 1 میلیون و 190 هزار لیر). خانه دومم که در حال ساخت و در پایان سال 2021 تحویل خواهم گرفت، در یک مجتمع مسکونی می باشد. به نظر من، ایران و ازمیر به لحاظ فرهنگی به یکدیگر نزدیک هستند و سرمایه گذاری در اینجا به دلیل عدم وجود هر نوع تحریم، آسان می باشد. من چند ماه پیش تصمیم به دریافت تابعیت گرفتم که این روند چندین ماه طول خواهد کشید.”

دیدگاه بگذارید