سه حوزه جدید سرمایه گذاری در ترکیه

امروزه بسیاری از سرمایه گذاران خارجی بواسطه نرخ سود دهی بالا در ترکیه، خواهان سرمایه گذاری در این کشور ترکیه می باشند. این کشور علاوه بر داشتن رشد بسیار بالای اقتصادی در جهان و نیز جمعیت جوان قابل توجه، به دلیل موقعیت استراتژیک و مزایای دیگری در حوزه های مختلف اقتصادی و تجاری، توانسته توجه سرمایه گذاران خارجی را به خود جلب نماید.

همانگونه که می دانید، بهترین سرمایه گذاری ها مواردی هستند که بیشترین سود آوری ممکن را برای سرمایه گذار به همراه داشته باشند؛ از این رو و پیش از هر چیز، باید سودآورترین بخش ها را برای انجام بهترین سرمایه گذاری ها در ترکیه، شناسایی کرد. این کشور با اقتصاد توسعه یافته و سیستم بهداشتی کارآمد خود (بویژه در طول دوره اپیدمی کرونا)، توانسته عملکرد موفقیت آمیزی از خود طی سال های اخیر نشان داده و بیش از پیشش مورد توجه سرمایه گذاران خارجی به عنوان گزینه اجتناب ناپذیر، مطرح شود. در همین راستا، حوزه هایی چون: بورس استانبول (BIST)، فلزات گرانبها، فارِکس، حمل و نقل، بهداشت، گردشگری، سرویس های دیجیتالی و املاک، از جمله بخش هایی هستند که سرمایه گذاران خارجی علاقه بیشتری به آنها نشان داده اند.

مطابق آمار منتشر شده از سوی منابع دولت ترکیه یا بین المللی، در روزهای پایانی سال 2020 و همزمان با افزایش نرخ دلار، پیش بینی می شود توجه سرمایه گذاران خارجی به ترکیه رشد بیشتری از خود نشان داده و به همین دلیل علاقه، انتظارات و رویکرد سرمایه گذاران خارجی، مثبت ارزیابی می شود. افزایش قیمت ارزهای خارجی در برابر لیر ترکیه به همراه مشوق های مناسب مالی توسط دولت، فرصت بزرگی برای سرمایه گذاران خارجی تلقی می شود. از سوی دیگر، موفقیت کسب شده در نتیجه اقدامات پیشگیرانه زودهنگام علیه اپیدمی در ترکیه و نیز فراهم آوردن فضای امن ایجاد شده جهت فعالیت و سرمایه گذاری، سرمایه گذاران خارجی را هرچه بیشتر علاقمند به سرمایه گذاری در این کشور کرده است؛ لذا سرمایه گذاران خارجی، ترکیه را به عنوان کشوری امن برای سرمایه گذاری انتخاب و به 3 حوزه مهم بیشتر از سایر موارد جهت سرمایه گذاری اشاره داشت که در نیز به آنها اشاره خوهد شد.

حوزه های مناسب جهت سرمایه گذاری در ترکیه

بر اساس آنچه پیشتر نیز بدان اشاره شد، با افزایش روزافزون علاقه سرمایه گذاران خارجی به سرمایه گذاری در ترکیه و اجرای برنامه های متنوع و تشویقی از سوی دولت، توانسته سرمایه های سودآوری را جذب این کشور نماید. از جمله این موارد یا حوزه های، می توان به زمینه های فراهم شده جهت تولید باتری برای وسایل نقلیه الکتریکی و ایجاد سه تاسیسات بزرگ در زمینه الکترونیک و خودرو طی سال های اخیر اشاره داشت؛ همچنین، در میان خبرهای بدست آمده، کلنگ زنی یک پالایشگاه پتروشیمی با ظرفیت بالا در در «جِیحان» طی تابستان 2021 به گوش می رسد که بسیار مورد توجه سرمایه گذاران خارجی قرار گرفته است.

از میان رفتن موانع جهت سرمایه گذاری های خارجی

کشور ترکیه با توجه به تداوم اقدامات خود در برابر شیوع ویروس کرونا و نیز تلاش برای تبدیل شدن به یکی از پایگاه های مهم تولید در جهان، سعی دارد در آینده نزدیک گام های محکم تری به ویژه در زمینه های سرمایه گذاری و اشتغال نسبت به قبل، بردارد. از این رو، مقامات دولتی با برگزاری جلساتی با شرکت های خارجی و چند ملیتی، در نظر دارند در این جلسات: مطالبات جدید، مشکلات (درصورت وجود)، و راهکارهایی نوین برای سرمایه گذاری های نو را، ارزیابی نماید. متعاقبا، پیش بینی می شود روش های جدیدی به منظور رفع سریع کمبودها و موانع سرمایه گذاری تحقق یابد؛ بدین ترتیب، افزایش تولید و در نتیجه گسترش اشتغال به لطف سرمایه گذاری های خارجی تحقق می یابد.

انتظار جذب سرمایه چندین میلیارد دلاری

بر اساس خبرهای منتشر شده، بنظر می رسد شرکت الکترونیکی سامسونگ به عنوان یکی از بزرگترین شرکت های فعال در حوزه الکترونیک و دیجیتال، قصد راه اندازی خط تولید گوشی و تبلت های خود در کشور ترکیه را دارد. علاوه بر این، یکی از بزرگترین شرکت های تولیدکننده باتری و دستگاه های شارژ به عنوان یکی از مهمترین بخش های خودروهای الکتریکی، ایده سرمایه گذاری در ترکیه را با این کشور ارائه نموده است. همچنین، گفته می شود تلاش هایی نیز از سوی یک شرکت خودروسازی جهت تاسیس کارخانه در ترکیه، صورت گرفته است. پیش بینی می شود از سال 2021، تقاضای سرمایه گذاری های جدیدتری به این موارد اضافه و متعاقب آن، سرمایه گذاری های قابل توجهی با توجه به امکانات داخلی جهت قطع وابستگی به واردات خارجی، در حال انجام می باشد. در همین راستا، صندوق دارایی ترکیه در نظر دارد با جذب سرمایه گذاری 10 میلیارد دلاری در شهر «آدانا/جِیحان»، تاسیس پالایشگاه تولید محصولات پتروشیمی را در تابستان 2021 آغاز نماید.

دیدگاه بگذارید