ادغام گواهینامه و کارت شناسایی در ترکیه

۹ اردیبهشت, ۱۴۰۳

«سلیمان سویلو (Süleyman Soylu)» وزیر کشور ترکیه طی سخنرانی که در معرفی پروژه «ادغام گواهینامه های رانندگی جدید با کارت های شناسایی» داشت، اطلاعاتی در مورد این پروژه ارائه نمود که جزئیات بیشتر در ادامه این مقاله آمده است.

بنا به اظهارات وزیر کشور ترکیه، از دوشنبه 21 سپتامبر 2020، صدور انواع گواهینامه های جدید رانندگی در سطح کشور، مشروط به گرفتن وقت از اداره کل جمعیت و انجام مراحل بارگذاری اطلاعات روی کارت شناسایی (کیملیک)، بوده و فرآیند آن بدون دریافت هزینه از شهروندان می باشد. وی افزود: “من از تمامی کسانی که تلاش کرده اند تا با استفاده از فناوری، امور کار شهروندان تسهیل و با رضایت فراوان باشد، بسیار تشکر می کنم.»

سلیمان سویلو با تاکید بر انجام این تغییرات بزرگ در مدت زمان کم، گفت: “در سال 1995 من رئیس منطقه بودم و از هر 10 شکایتی که دریافت می کردم، سه مورد آن مربوط به افرادی بودند که روزها در صف ادارات ثبت احوال انتظار می کشیدند. می خواهم بگویم ادارات جمعیت، نمایانگر چهره مدرن ترکیه هستند و مخصوصا با رتبه بندی ای که انجام داده ایم، شهروندان می توانند طی یک روز وقت ملاقات بگیرند؛ ما برای کاهش زمان های طولانی تعیین شده برای شهروندان، تلاش های زیادی کردیم، لذا هدف ما بهبود شرایط بود تا شهروندان جهت دریافت پاسپورت به اداره پلیس مراجعه نکنند، زیرا کار پلیس صدور گذرنامه یا گواهی ثبت خودرو نیست.” وی در ادامه افزود: “ما برای این کار یک روز را در نظر گرفتیم که 2 آوریل 2018. قرار بود هر سه را یک جا صادر کنیم و تمام مدارک گواهینامه رانندگی و پاسپورت، طی 1 روز از اداره پلیس به محل مورد نظر منتقل شود؛ یعنی با یکپارچه سازی، به شهروندان خدمات بهتری ارائه گردید.”

آغاز روند جدیدی از 21 سپتامبر 2020

به گفته وزیر کشور ترکیه، از دوشنبه 21 سپتامبر 2020 در صدور انواع جدید گواهینامه های رانندگی، نسل جدید کارت های شناسایی (کیملیک)، به شرط گرفتن وقت ملاقات (راندِوو)، از اداره کل جمعیت، انجام خواهد شد. بر این اساس، پشت کارت کیملیک یک تراشه وجود دارد که در آن 5 قسمت مختلف قرار دارد که 4 بخش آن استفاده خواهد شد. درصورت انقضای مدت اعتبار گواهینامه رانندگی نیز، مانند تمدید کارت های قدیمی، این موضوع به طور خودکار از کارت های شناسایی حذف خواهند شد؛ یعنی بعد بارگذاری درکیملیک، تا همیشه ماندگار نبوده و باید گفت همه افراد ملزم به دریافت این نوع گواهینامه نمی باشند. از این رو، از 21 سپتامبر2020 کسانی که برای گرفتن کیملیک جدید یا پاسپورت-گواهینامه اقدام می کنند، می توانند برای این مورد نیز درخواست داده و از این به بعد افرادی که برای دریافت کارت شناسایی جدید (کیملیک)، به دفاتر جمعیتی می روند، با این سوال کارشناسان مواجه خواهند شد: «آیا در صورت داشتن گواهینامه، مایل به بارگذاری آن به روی کیملیک خود هستید؟» پس از آن، هر دوی این فرایند باهم انجام خواهد شد و بدین طریق یک کارت می تواند هم به عنوان کیملیک و هم گواهینامه به کار رود. برای این کار کافی است با کیملیک و گواهینامه خود به مراکز مذکور مراجعه کنید و به منظور آزمایش سیستم، گواهینامه رانندگی 3500 کارمند اداره جمعیت ما بر روی شناسنامه آنها بارگیری و برنامه کاربردی اجرا شده است. همه اقدامات نیز در این راستا انجام شده است.

عملی کردن سیستم تایید الکترونیکی

وزیر سلیمان سویلو خاطرنشان کرد که آنها سیستم تایید هویت الکترونیکی را در اوایل سال 2021 وارد عمل می کنند و افزود: “در اوایل سال 2021 سیستم تایید الکترونیکی هویت را معرفی کنیم. این یک انقلاب و تغییر بزرگی محسوب می شود. در واقع همان نکته ای است که ما را به عنوان فناوری، به نقطه جدیدی می رساند. کیملیک، به کمک یک دستگاه احراز هویت کوچک تایید شده و شخص با اثر انگشت خود، احراز هویت را انجام خواهد داد. پس از تایید وی، از روی ظاهر و عکس موجود، عملیات خاتمه می یابد. از لحظه ای که این امکان فراهم شود، ترکیه به مرحله جدیدی گذر خواهد کرد. ما به ساختاری دست خواهیم یافت که از کلاهبرداری و جعل و تقلب جلوگیری کرده، پردازش آن آسان بوده و همه نهادها از نظر مکانیسمِ کنترل، به ساختاری خواهند که جایگاه مهمی خواهد داشت. تمام زیرساخت ها، نرم افزارها و تنظیمات مربوطه در این راستا به پایان رسیده است.

دیدگاه بگذارید