نحوه دریافت کد HES برای اتباع خارجی

در ماه های گذشته و طی مراحل عادی سازی پس از دوره قرنطینه در ترکیه به دلیل کرونا، در حالی که وزارت بهداشت همچنان اقدامات جدیی در مقابله با این ویروس را ادامه می دهد، به تدریج اقدامات بیشتری جهت تداوم زندگی و اجتماع را در دستور کار خود قرار داده است.

در این رابطه، مقامات ترکیه کار بر روی برنامه های مختلفی را با هدف به حداقل رساندن خطر انتقال ویروس آغاز و اپلیکیشن HES (زندگی در خانه جاریست – Hayat Eve Sığar)، را در جهت تداوم یک زندگی اجتماعی و تحت کنترل با هدف به حداقل رساندن خطرات شیوع، به گونه ای طراحی و منتشر کرده اند که همه بتوانند به آن دسترسی داشته باشند. در حالی که به لطف این برنامه بسیاری از پارامترهای مربوط به اپیدمی را می توان دنبال کرد، در عین حال امکان دریافت کد HES برای استفاده در سفر نیز در آن ارائه می گردد. از این رو، در راستای اقدامات صورت گرفته در مقابله با شیوع COVID-19، تقریبا از این پس برای تمام سفرهایی که در ترکیه انجام خواهد شد، استفاده از کد HES که می توان آن را از طریق وزارت بهداشت ترکیه دریافت کرد، اجباری است.

نحوه دریافت کد HES برای اتباع خارجی

آن دسته از اتباع خارجی که در ترکیه دارای تابعیت این کشور می باشند یا گردشگران دارای ویزای توریستی که به طور موقت در ترکیه به سر می برند، در صورت نیاز باید همانند سایر شهروندان ترکیه اقدام به دریافت کد HES کنند. از این رو، اتباع خارجی علاوه بر نصب این اپلیکیشن، این کد را به دو روش زیر نیز دریافت کنند:

 1. دریافت کد HES با استفاده از شماره شناسایی خارجی

سه گزینه مختلف برای به دست آوردن کد HES با استفاده از شماره شناسایی خارجی، برای اتباع خارجی وجود دارد:

1-1 دریافت و نصب اپلیکیشن HES از گوگل پلی یا اَپل استور و درج شماره شناسایی خارجی در بخش مربوطه

1-2 ورود به وب سایت E-Devlet، و کلیک روی به گزینه وزارت بهداشت ترکیه، و وارد کردن شماره شناسایی خارجی

1-3 در صورت عدم دراختیار داشتن تلفن همراه (متعلق به هر کدام از شرکت های اوپراتور فعال در ترکیه)، اتباع خارجی می توانند کد HES خود را با ارسال شماره شناسایی خارجی خود از طریق پیامک به روش زیر دریافت کنند:

 • متن «HES» را به عنوان پیام کوتاه و با حروف بزرگ بنویسید.
 • سپس باید با فاصله، شماره شناسایی خارجی، سال تولد و مدت اعتبار کد HES را به روز بنویسید (مثال: HES 987654321 1981 120)
 • نهایتا پیام را به شماره 2023 ارسال کنید.
 1. دریافت کد HES با استفاده از پاسپورت

روش دیگر برای دریافت کد HES توسط اتباع خارجی، از طریق شماره پاسپورت و ارسال آن از طریق پیام کوتاه می باشد؛ اما لازم به ذکر است این روش فقط برای افرادی که شماره شناسایی خارجی ندارند، در دسترس می باشد. از این رو، اتباع خارجی می توانند اطلاعات پاسپورت خود را از طریق پیام کوتاه به شماره 2023 ارسال و کد HES خود را به روش زیر دریافت نمایند:

 • متن «HES» را به عنوان پیام کوتاه با حروف بزرگ بنویسید.
 • سپس با فاصله کد ملیت، شماره پاسپورت، سال تولد و نام خانوادگی باید نوشته شود. (مثال: HES RUS 987654321 1973 SMIRNOV)
 • در آخر پیام را به شماره 2030 ارسال نمایید.

نکات مهم در رابطه با کد HES

 • مدت اعتبار کد HES باید برابر با مجموع مدت سفر باشد.
 • برای هر مسافری که سفر می کند، باید یک کد HES جداگانه دریافت گردد.
 • دریافت کد HES برای افراد 0-2 ساله ضروری نمی باشد.
 • کد HES باید پیش از سفر و در طول آن، در اختیار شرکت مسافرتی گذاشته شود. (اگر شرایطی وجود دارد که شما را از سفر در محدوده اپیدمی باز می دارد، ممکن است سفر شما لغو شود.)
 • شرکت های مسافرتی مجاز به محدود کردن سفر شما در مواردی چون: مثبت بودن نتیجه آزمایش کرونا، قرنطینه شدن، نداشتن کد HES یا ارائه شماره شناسایی نادرست، می باشند

دیدگاه بگذارید