گردشگری سلامت در ازمیر

۴ اردیبهشت, ۱۴۰۳

در ازمیر که انواع مختلف گردشگری از زمینه های فرهنگی گرفته تا کشاورزی در آن به چشم می خورد، در زمینه گردشگری سلامت نیز به ویژه با امکاناتی از قبیل چشمه های آبگرم، توجه همگان را به خود جلب کرده است. امروز افراد بسیاری از سراسر جهان، برای درمان بسیاری از بیماری های خود به این شهر سفر می کنند.

ازمیر به واسطه فاصله 2 ساعته با هواپیما، به بسیاری از کشورهای اروپایی، حمل و نقل گسترده زمینی، هوایی، دریایی و ریلی در درون شهر، 124 آمبولانس در 90 ایستگاه اورژانس، خدمات آمبولانس هوایی، پرسنل و کارکنان بهداشتی مسلط به زبان خارجی و موسسات معتبری که مطابق با استانداردهای بین المللی در زمینه پزشکی کار می کنند، در حوزه گردشگری سلامت همچون ستاره ای پرفروغ در کشور ترکیه محسوب می شود.

تاریخچه فعالیت های ازمیر در حوزه سلامت

سابقه فعالیت ازمیر در حوزه سلامت، به دوران باستان باز می گردد؛ بر سر در ورودی «آسکلپیون» که در قرن چهارم ق.م ساخته و به آب های شفا بخش خود شهرت دارد، عبارت «مرگ نمی تواند به این جا وارد شود» حک شده است. همچنین، «جالینوس» پدر علم طب که در بِرگاما زاده شده، چشمه های آبگرم تاریخی واقع در «آگامِمنون» و مکان قرنطینه ویژه بیماران واقع در جزیره «قرنطینه» اورلا که یکی از 3 نمونه مشابه خود در جهان می باشد، همواره موجب پیشگامی ازمیر در صحنه تاریخ و عرصه سلامت بوده است. این مکان های تاریخیِ بی نظیر که برای آسکلِپیوس «الهه سلامت» ساخته شده، به عنوان نخستین مرکز بهداشتی جهان شناخته و نمونه ای از چشمه های آبگرم امروزی به شمار می روند.

ازمیر در عصر باستان میزبان بسیاری از انسان های بیماری بوده که برای درمان به این شهر می آمده اند و امروزه نیز به واسطه وجود بسیاری از موسسات بهداشتی در حوزه تشخیص و درمان، همانند زمان های قدیم، میزبان بیماران داخلی و خارجی زیادی می باشد. بیمارانی که برای درمان به ازمیر مراجعه می کنند، در طول دوره درمانی خویش یا بعد آن، زمان خوبی را در این شهر سپری می کنند. مکان های دیدنی مختلف متناسب با سلیقه های گوناگون، بازارهای تاریخی، مراکز خرید مدرن، زیبایی های طبیعی و گونه های بی نظیر، همگی در انتظار مهمانان خود هستند.

ازمیر به واسطه امکانات موجود خود در حوزه های گردشگری سلامت (پزشکی)، چشمه های آب گرم، چشمه های درمانی، ارائه خدمات پزشکی ویژه سالمندان و معلولین در سطح کشور، یکی از اولین شهرهایی است که در این خصوص مطرح می باشد. این شهر با وسایل حمل و نقل ویژه معلولین، مجتمع های گردشگری، مسیرهای دوچرخه سواریِ ویژه مسافران داخلی و خارجی (جهت گردشگری سلامت به اازمیر می آیند)، مقصد جذابی به شمار می رود.

دلایل انتخاب ازمیربرای گردشگری سلامت

ازمیر به لحاظ مراکز و موسسات بهداشتی که نقش نیرو محرکه در این حوزه را دارند، دارای موقعیت بسیار مناسبی می باشد. این شهر به لحاظ وجود: هتل ها، آژانس های مسافرتی، شرکت های واسطه و مشاور و بخش بیمه و مالی که از ذی نفعان این بخش به شمار می روند، گزینه های مختلفی پیش روی مراجعین به این شهر می گذارد. در همین رابطه، ازمیر بواسطه سرمایه گذاری های جدید در حوزه سلامت، دارای 268 بیمارستانبه شرح زیر می باشد:

  • 28 بیمارستان عمومی
  • 23 بیمارستان خصوصی
  • 4 بیمارستان دانشگاهی
  • 1 بیمارستان شهرداری
  • 41 مرکز پزشکی خصوصی
  • 35 مرکز تخصصی ویژه
  • 107 مرکز بهداشت دهان و دندان
  • 32 پلی کلینیک ویژه

بیشتر مراکز و بیمارستان هایی که در زمینه تشخیص و درمان فعالیت می کنند، دارای قرارداد با موسساتی هستند که در زمینه گردشگری سلامت فعالیت می کنند. در این راستا، آژانس های مسافرتی می توانند خدماتی از قبیل: تهیه بلیت های پرواز بصورت رفت و برگشت، وسیله نقلیه ویژه بیماران، اقامت در هتل های با کیفیت، معاینه، بررسی های اولیه، جراحی و مراقبت های پس از آن، تور شهری با لیدرهای مجرب و برگزاری رویدادهای گردشگری ویژه را، سازماندهی کنند. بیماران خارجی که برای درمان به ازمیر می آیند، تحت تاثیر گزینه های گردشگری مذهبی نیز قرار می گیرند؛ برای مثال، بیماری که درمانش تمام شده، ممکن است بعدا از خانه مریم مقدس واقع در سلجوق دیدن کند.

 

دیدگاه بگذارید