گردشگری آشپزی و غذایی در ترکیه

۴ اردیبهشت, ۱۴۰۳

بعید به نظر می رسد کسی که به ترکیه سفر کرده و از چشیدن طعم غذاهای این کشور ناامید شده باشد. غذاهای ترکیه ای که یکی از غنی و متنوع ترین غذاها در جهان می باشند، طی قرن ها تحت تاثیر تمدن های زیادی مانند: آسیا، اروپا، آفریقا و …، قرار گرفته و توسعه یافته اند.

غذا بخش بزرگی از زندگی و لذت بسیاری از مردم می باشد؛ از این رو، گردشگری آشپزی و غذایی شامل مسافرت یا گذراندن تعطیلات در مقصدی است که در وهله نخست، بتوانند غذاهای محلی آنجا را امتحان کرده و یاد گرفت. همچنین، با توجه به اینکه در سال های اخیر شاهد افزایش علاقه مندان به تورهای آشپزی و غذای هستیم، در نتیجه آمار و ارقام گردشگری در این حوزه حاکی از سود فراوانی می باشد. در همین راستا، داده های جهانی حاکی از بیش از 186.8 میلیارد دلار مبلغ صرف شده در حوزه گردشگری آشپزی و غذایی طی سال 2017 و بیش از 200 میلیارد دلار در سال گذشته می باشد؛ چرا که غذا، یک تجارت بزرگ و سودآور است.

امروزه تورهای آشپزی و غذایی بیش از گذشته، مورد توجه گردشگرانِ علاقه مند به آشنایی و فراگیری فرهنگ غذایی کشورهای مختلف قرار گرفته است. همچنین: تعطیلات آشپزی، یادگیری آشپزی در طی روز، سفرهای برنامه ریزی شده به جشنواره های غذایی یا تولیدکنندگان و بازدید از رویدادهای آشپزیِ خانگی، در سراسر جهان رایج شده و ترکیه نیز از این قاعده مستثنا نمی باشد. سرآشپزهای حرفه ای، سرآشپزهای تازه کار یا عاقه مند به یادگیری و حتی آنهایی که به سادگی تنها از غذاهای عالی لذت می برند، نه تنها از استانبول و تفرجگاه های محبوب بازدید می کنند، بلکه از سایر شهرها و شهرهای کوچک که کمتر مورد توجه قرار گرفته اند، برای امتحان کردن و یادگیری غذاهای ترکیه بازدید می کنند.

غذاهای آناتولی (ترکیه ای)

اگر در ترکیه از یک تور آشپزی و غذایی ستفاده کنید، حتما اصطلاح «غذاهای آناتولی» را به گوش خواهید شنید که در اصل اشاره به غذاهای سنتی و ترکیه دارد. آناتولی یا همان آسیای صغیر، که از دریای مرمره تا امتداد سواحل اژه، مدیترانه، دریای سیاه و مرزهای شرقی اروپا امتداد دارد، به همین دلیل بیشتر غذاهای ترکیه ای، آناتولی محسوب می شوند. برای درک بهتر غذاهای محبوب محلی و هر منطقه ترکیه، بهتر است به شهرهای خاصی بروید که به غذاهای آنها معروف و زبان زد می باشند.

5 شهر برتر ترکیه در حوزه گردشگری آشپزی و غذایی

  1. قاضی تپه (Gaziantep)

همانطور که ترکیه ای ها می گویند: «وقتی ما به غذاهای معروف ترکیه ای فکر می کنیم، فقط یک مکان به ذهن خطور می کند – قاضی تپه». این منطقه که در قلب جنوب شرقی آناتولی قرار دارد، یکی از قدیمی و جذاب ترین شهرها در جهان می باشد که توسط یونسکو به عنوان شهری خلاق در حوزه آشپزی، قرار گرفته است. این منطقه که گفته می شود سرمنشا بیش از 400 غذای مختلف می باشد، پس جای تعجب نیست که در مسیر جاده ابریشم قرار داشته و غذاهایش تحت تاثیر تاجران: هندی، یمنی و آفریقای شمالی، قرار گرفته است. شاید معروف ترین این خوردنی ها، «باقلوا – Baklava» باشد که مورد علاقه بسیاری است که حتما باید آن را امتحان کنید.

  1. هاتای (Hatay)

هاتای یکی دیگر از مناطق جنوب شرقی ترکیه است که از سوی یونسکو به عنوان شهر غذا تعیین شده است. این منطقه که با قدمتی 9000 ساله (پیش از میلاد)، میزبان تمدن های بسیاری بوده، غذاهایش تحت تاثیر مسافرانی از منطقه آناتولی، ایران و خاورمیانه قرار گرفته است. شاید غذاهای هاتای بیشتر با طعم عربی غذاهای خود شناخته شده باشد، اما بیشتر آنها ترکیبی از سبزیجات محلی با گوشتی است که با ادویه جات خاورمیانه ای تهیه شده اند.. از این رو، غذاهای زیادی وجود دارند که منشا آنها این منطقه می باشد؛ برخی از معروف ترین آنها Mütebbel است که ترکیبی از: بادمجان، ماست و کنجد می باشد یا غذاهای دیگری چون: هوموس، Dick Chickpea، و انواع خورشت و کباب. برای کسانی که علاقه به شیرینی دارند، دسر محبوب عثمانی یعنی Künefe، نیز متعلق به هاتای می باشد.

  1. آدانا (Adnan)

اگر علاقه مند به غذاهای ادویه دار و تند می باشید، پس آدانا مقصد بعدی شما خواهد بود. این منطقه که در سواحل جنوب شرقی ترکیه واقع شده، دارای غذاهای معروفی مانند کباب داغ و تند است که مخلو خوشمزه ای از: گوشت پخته شده، گیاهان دارویی و فلفل قرمز، می باشد که با به سیخ کشیدن گوشت و همراه با پلو سرو می شود (شاید کمی هم بلغور برنج). هرچند کباب اصالتا غذایی متعلق به آدانا نیست، اما خورشت گوشت گوسفند و گوشت گوسفندی که کاملا طعم دار (و کمی تند)، شده نیز از غذایهای محبوب این منطقه ای می باشند.

  1. ازمیر (Izmir)

اوصولا غذاهای ازمیر تحت تاثیر تمدن های زیادی قرار گرفته است؛ همچنین، گفته می شود نخستین کتاب آشپزی ترکیه ای در ازمیر نوشته شده و دستور العمل هایی غذایی به فرمان اولین پادشاه یونانی از منطقه مختلف گردآوری گردیده است. ازمیر منطقه ای است که غذاهای سنتی آناتولی تحت تاثیر غذاهای مدیترانه ای، با روغن زیتون درهم آمیخته اند؛ همچنین، غذاهای سنتی ای آناتولی مرکزی و شمالی که از موادی چون: ادویه جات، غلات، سبزیجات، گوشت، ماهی، غذاهای دریایی و محصولاتی که در سواحل حاصلخیز مدیترانه رشد می کنند، تهیه می شوند. گذشته از: ماهی خاردار، ماهی مرکب، خرچنگ، خورشت و غذاهای تهیه شده از ماهی، ازمیر به: کوفته، کباب خوش طعم و پلوی طبخ شده با بلغور، معروف می باشد؛ هرچند غذای معروف «بویوز – Boyoz»، را نیز که معمولا برای صبحنه صرف می کنند، نباید فراموش کرد.

  1. ترابزون (Trabzon)

ترابزون یکی دیگر از مناطق ساحلی در حاشیه دریای سیاه می باشد که همچون سایر شهرهای ساحلی، اکثر غذاهای محلی آن را ماهی و محصولات دریایی تشکیل می دهند که از معروف ترین آنها می توان به «Hamsi یا ماهی آنچووی» اشاره کرد. از الین رو، سرآشپزها در ترابزون غذاهای خوشمزه ای با ماهی آنچووی درست می کنند؛ ماهی های کوچک با طعم عالی و متفاوتی. Hamsi که هر گردشگری هنگام بازدید از ترابزون باید آن را امتحان کند، بصورت کباب یا سرخ شده، همراه با سس سرو می شود.

غذاهای سایر مناطق ترکیه را نیز امتحان کنید

گردشگری آشپزی و غذایی در ترکیه، بخشی روبه رشد است که مطمئنا در سال های آینده محبوبیت بیشتری نیز بدست خواهد آورد. شما با یک جستجوی ساده در اینترنت می توانید گزینه های بیشماری برای تورهای آشپزی و غذایی در ترکیه پیدا و تجربه کنید. از این رو، حتی اگر صرفا برای گذراندن تعطیلات در ترکیه حضور داشته باشید یا قصد بازدید از ملکتان را دارید، حتما می توانید برخی از غذاهای محلی را در یک رستوران محلی خوب امتحان کنید؛ پس حالا می دانید که ترکیه به غیر از «دونر کباب – Doner Kebabs» غذاهای معروف و لذیذ دیگری نیز دارد که به معنای واقعی ارزش امتحان کردن دارند!

 

دیدگاه بگذارید