هزینه های کلی زندگی در ترکیه

۱۱ اردیبهشت, ۱۴۰۳

یکی از جذابیت های ترکیه بویژه برای اتباع خارجی، هزینه نسبتا کم ملک و زندگی در آن می باشد. از این رو، هزینه خرید یا کرایه آپارتمان و ویلا در استراحتگاه های ساحلی مانند بدروم یا آنتالیا که تقریبا دارای جاذبه های مشابهی هستند نیز، درمقایسه با کشورهای واقع در غرب دریای مدیترانه مانند جنوب فرانسه یا اسپانیا، بسیار کمتر و شرایط زندگی بهتری را فراهم می کنند.

پیش از هرچیز، باید توجه داشت که بخش قابل توجهی از هزینه های زندگی، تا حد زیادی بستگی به سبک زندگی خود ما دارد؛ از این رو، اگر قصد مقایسه هزینه زندگی در شهر یا کشور دیگری را دارید، باید به تفاوت قیمت ها و هزینه ها با کشور خود و سپس کشورهای مشابه دقت کنید تا از به صرفه یا پرهزینه بودن این موضوع اطلاع کسب کنید. از جمله این هزینه ها، می توان به هزینه: تردد، مسکن، حامل های انرژی، مالیات و …، توجه داشت؛ چراکه سایر هزینه ها مانند: میزان مصرف گوشت، دفعات رفتن به رستوران، استفاده از اتوبوس بجای تاکسی و موارد مشابه، را می توان با یک برنامه درست، در زندگی مدیریت کرد.

مقایسه هزینه های زندگی در ترکیه با سایرکشورها

بنا بر داده های وب سایت Numbeo که هزینه های زندگی را در کشورهای مختلف بررسی و منتشر می کند، ترکیه یکی از کشورهایی است که دارای هزینه پایین زندگی و ملک در دنیا می باشد. بطور مشخص، مثلا هزینه های زندگی در ترکیه 51% و خرید یا اجاره ملک 72% کمتر از فرانسه است؛ همچنین، هزینه صرف یک وعده غذای خود در رستورانی در یکی از دهکده های فرانسه مبلغی در حدود 30-40 یورو خواهد بود که این موضوع در ترکیه و در شرایط برابر، تنها 4 یورو (25 لیر)، برایتان هزینه دربرخواهد داشت.

نکته: در رابطه با مشروبات الکلی نیز، هرچند هزینه آن در مقایسه با کشورهای اروپایی و امریکایی پایین می باشد، ولی در ترکیه به دلیل مالیات نسبتا زیاد در این خصوص، جزو اقلام گرانبها شناخته می شوند.

در یک مثال دیگر، یک زن و شوهر می توانند در استانبول و در منطقه کادیکوی (Kadiköy)، با هزینه ماهانه بین 3,000 تا 4,000 TL (کمتر از 1,000 یورو)، زندگی کنند؛ البته، هزینه زندگی نزدیک مرکز شهر ، به طرز قابل توجهی افزایش می یابد. همچنین، ممکن است یک زوج بازنشسته بتوانند در بدروم (Bodrum)، با مبلغی در حدود 1,300 یورو یا کمی بیشتر، هزینه مخارج عادی خود را به راحتی پرداخت نمایند (این مبلغ برای یک خانواده چهار نفره نیز چندان بیشتر نخواهد بود). این درحالی است که هزینه مدارس خصوصی در انگلیس، حدود 5,000 یورو در سال است.

مقایسه هزینه حامل های انرژی در ترکیه

گاهی کسانی که به دنبال شرایط بهتر زندگی و کمتر بودن هزینه ها در مقایسه با کشور خود هستند، فریب قیمت پایین ملک در کشوری را خورده ولی با سایر هزینه های بالای زندگی و بطور مثال، حامل های انرژی روبرو می شوند؛ این در حالی است که در ترکیه علاوه بر قیمت مناسب ملک که در مقایسه با کشورهای اروپایی و امریکایی کمتر است، هزینه آب و برق برای یک آپارتمان با ابعاد مناسب، ماهینانه ممکن است تنها 67 یورو هزینه داشته باشد (کمتر از نصف آنچه در لندن می باشد). همچنین، متوسط مالیات سالانه در ترکیه مبلغی در حدود 40 یورو بوده که در مقایسه با کشورهای اروپایی، بسیار کمتر محاسبه می گردد. این موضوع درخصوص هزینه تلفن و اینترنت نیز صدق کرده و در ترکیه، نیازی نیست ماهانه بیش از 15 یورو هزینه کنید.

البته، کامل واضح است که هزینه زندگی در شهرها و استان های مختلف ترکیه متفاوت بوده و در حالی که هزینه زندگی در مرکز شهر استانبول بالاست، این مبلغ در مقایسه با آنتلیا به عنوان یه شهر گردشگری کمی زیاد و در شهر کارس (Kars)، زیاد می باشد، اما هزینه حامل های انرژی یکسان و وابسته به میزان مصرف شماست. همچنین، هزینه وعده های غذایی در رستورانی در آنکارا یا استانبول نیز، احتمالا بیشتر از سایر شهرها خواهد بود؛ به طور کلی، اگر به استانبول می روید، احتمالا می توانید 20% به متوسط ​​هزینه زندگی اضافه کنید، اما هزینه های دیگر مانند آب و برق، فروشگاه مواد غذایی و حمل و نقل، تقریبا مشابه خواهد بود.

مقایسه هزینه های روزانه زندگی در ترکیه

در ترکیه به منظور حمایت از صنایع منسوجات و پوشاک داخلی، هزینه خرید اغلب برندهای خارجی لباس گران بوده ولی با توجه به کیفیت  تولیدات مشابه ترکیه ای که به کشورهای بسیاری نیز صادرات می گردند، به راحتی می توانید پوشاک موردنیازتان را با قیمت های بسیار مناسبی خریداری نمایید. علاوه بر این، اگر علاقمند به رفتن به سینما، باشگاه ورزشی و در حالت کلی، گذراندن اوقات غرافت خود در مراکز مرتبط هستید، هزینه ورودیه و بلیط کمتر از 4 یورو خواهد بود.

البته باید خاطر نشان کرد که هزینه های رانندگی با خودروی شخصی در ترکیه، اصلا ارزان نبوده و از آنجا که قیمت خودروهای های وارداتی و بنزین گران می باشند، لذا با توجه به گستردگی و تنوع شبکه حمل و نقل عمومی در ترکیه، اکثر مردم این کشور یا از این گزینه استفاده می کنند. قیمت خرید یک Range Rover در ترکیه حدودا 112,000 یورو (100,000 پوند)، و در مقابل قیمت همین خودرو در انگلیس، حدودا 33,000 یورو (30,000 پوند)، می باشد. در رابطه با سفرهای بین شهری از طریق هواپیما نیز باید گفت، پروازهای داخلی در ترکیه بسیار مقرون به صرفه هستند. بطور مثال، هزینه پرواز یک ساعته از استانبول به آنکارا از طریق شرکت هواپیمایی Pegasus که از مطرح ترین شرکت های هواپیمایی در ترکیه است، کمتر از 25 یورو می باشد.

مقایسه سایر هزینه ها در ترکیه با کشورهای دیگر

از جمله هزینه هایی الزامی که در ترکیه وجود دارد، دریافت بیمه اجباری زلزله (DASK)، برای املاک توسط مالکان می باشد؛ اما از آنجا که ممکن است هزینه خرید یک آپارتمان دو تخته سالانه 45 یورو گردد، از این رو هزینه دریافت و تمدید این بیمه، مشکلی برای شما بوجود نخواهد آورد. در یک مقایسه ساده، هزینه دریافت یک بیمه ساده برای آپارتمانی کوچک در لندن یا پاریس، حدودا بیش از 450 یورو (400 پوند)، خواهد بود.

در حالت کلی، اگر قصد اقامت دائم در ترکیه را دارید، (یا اقامت بیش از 90 روز)، هزینه دریافت بیمه درمانی و تمدید مجوز اقامت، می تواند مبلغی در حدود 1,000 یورو گردد. این درحالی است که این هزینه بیمه درمانی در ترکیه در مقایسه با هزینه بیمه خصوصی در ایالات متحده به دلیل وجود نظام بهداشت ملی که رایگان یا همراه با یارانه می باشد، به عنوان یک هزینه مازاد برای اتباع خارجی تلقی می گردد.

نکته: از سال 2012، اتباع خارجی نیز می توانند در ترکیه به سیستم بهداشتی SDK بپیوندند.

دیدگاه بگذارید