نحوه اطمینان از مقاومت ساختمان در برابر زلزله

۱۱ اردیبهشت, ۱۴۰۳

بدیهی است جلوگیری از وقوع زلزله امکان پذیر نیست، اما می توان با اقدامات احتیاطی، از خسارات و زیان های مادی و جانی که ممکن است در اثر زلزله بروز دهد، جلوگیری کرد. به عبارت دیگر، قبل، هنگام و بعد وقوع زلزله، انجام موارد لازم و ضروری، بسیار حیاتی می باشد؛ پس بهتر است هر چه بیشتر از مقاومت ساختمان خود در برابر زلزله آشنا شده و اطلاعات لازم را بویژه در کشورهایس زلزله خیزی مانند ترکیه، کسب کنیم.

ویژگی های یک خانه مقاوم در برابر زلزله

وقتی صحبت از بلایای طبیعی می شود، همه ما اول به فکر ایمنی هستیم. از این رو، کاملا طبیعی است بخواهید به دنبال جواب برای سوال هایی پیش رو باشید: «ساختمان های مقاوم در برابر زلزله چه ویژگی هایی دارند؟» یا «آیا ساختمان 30 ساله می تواند در برابر زلزله مقاوم باشد؟». در همین راستا، از آنجا که نمی توان بدون بررسی های تخصصی و کارشناسی، به چنین سوالاتی پاسخ صحیح داد، لذا توصیه می کنیم برای اطمینان ایمنی ساختمان خود، تست مقاومت در برابر زلزله را انجام دهید.

تست هایی که برای بررسی ساختمان از طرف کارشناسان سازه انجام می شود، بی شک بسیار مهم بوده و می تواند نقاط ضعف و قدرت بنا را نشان دهند. در ادامه، مهمترین نکاتی را که باید هنگام ارزیابی مقاومت ساختمان در برابر بررسی شود، بیان خواهیم کرد.

  • سن ساختمان: قدمت ساختمان اطلاعاتی را در مورد اینکه طبق کدام «مقررات مقاوم سازی زلزله» ساخته شده، به شما می دهد. بناهایی که مطابق با مقررات فعلی ساخته شده اند، از نظر دوام نسبت به ساختمان های قدیمی بهترند. قانون بازرسی ساختمان به خصوص پس از زلزله سال 1999 در مرمره، گام مهمی در ساخت سازه های مستحکم تر برداشته است. بنابراین، ساختمان های ساخته شده پس این واقعه را می توان ترجیح داد. علاوه بر این، با افزایش سن ساختمان، ممکن است مصالح ساختمانی کهنه شده و نتوانند نقش خود را به خوبی ایفا کنند.
  • وضعیت زمین:معمولان زمین های اطراف بسترهای جویبار یا مناطق نزدیک به آنها و نیز وجود آب زیرزمینی در زیربنای ساختمان، در برابر بلایای طبیعی آسیب بوده و این درحالی است که سازه های واقع در زمین هایی با بسترهای مستحکم تر، مقاوم تر تلقی می شوند. حتی اگر آب های زیرزمینی توسط موتورپمپ ها بیرون کشیده و تخلیه شوند، با توجه به تجمع مجدد آب در زمین و نیز آسیبی که ممکن است این اقدام به زیربنای ساختمان برساند، اهمیت وضعیت زمین را می توان بار دیگر درک کرد. البته یادآوری این نکته ضروری است که کیفیت مصالح به کار رفته در ساختمان نیز بسیار مهم بوده و معیارهایی مانند کیفیت بتن، فقط توسط کارشناسانی مانند مهندسین عمران، قابل بررسی و ارزیابی است.
  • انطباق با پروژه تصویب شده: همانگونه که می دانید، ساختمان ها باید مطابق با پروژه مصوب ساخته و پس از آن نیز این پروژه باید به آن پایبند باشند. متاسفانه اجرای برخی اصول مانند: ساختن طبقه اضافی (بصورت غیرقانونی)، ساخت آسانسور و برداشتن ستون ها هنگام بازسازی که از قبل در پروژه وجود نداشته، ممکن است مشکلات امنیتی ایجاد کند. اگر در ساختمان شما نیز از این قبیل موارد وجود دارد، توصیه می کنیم که حتما با یک متخصص مشورت کنید.
  • شرایط ستون و پایه های بنا: تَرَک های ستون و تیرها می تواند اطلاعاتی را در مورد مقاومت ساختمان ارائه دهد. با این حال، اگر هیچ شکافی در تیرها یا ستون ها وجود نداشته باشد، این نیز ممکن است به معنای بالا بودن مقاومت ساختمان نباشد. لازم به یادآوری است دقیق ترین نتیجه را می توان با آزمایش مقاومت در برابر زلزله فهمید.
  • وضعیت رطوبت در ساختمان: رطوبت ممکن است به این معنی باشد که عایق ضد آب در ساختمان به خوبی انجام نشده است. به خصوص رطوبت موجود در کف زیرزمین می تواند به مرور زمان به سیستم های حامل ساختمان آسیب برساند.

نحوه انجام تست مقاومت در برابر زلزله در ترکیه

همانطور که گفته شد، برخی موارد قابل مشاهده در ساختمان می تواند در رابطه با دوام میزان مقاومت آن، شما را راهنمایی کند. با این حال، برخی از ویژگی هایی را که نمی توانید با چشم دیده و از این رو نیاز به معاینه تخصصی دارند، اطلاعاتی را در خصوص میزان اطمینان ساختمان به ما ارائه می دهند. بنابراین، لازم است تجزیه و تحلیل لازم برای اندازه گیری میزان مقاومت ساختمان در برابر زلزله انجام شود.

مراکز ارائه دهنده خدمات بررسی مقاومت ساختمان در ترکیه

در ترکیه، بررسی وضعیت و تحلیل مقاومت در برابر زلزله برای ساختمان می تواند توسط: شهرداری ها، اداره های استانی محیط زیست و شهرسازی، فرمانداری های منطقه یا شرکت های خصوصی، انجام شود. لذا، اگر قصد دارید از یک شرکت خصوصی چنین خدمات دریافت کنید، بررسی نمونه کارهای مربوط به این شرکت ها می تواند اطلاعاتی درباره قابلیت اطمینان به این شرکت ها به شما بدهد. در این میان، باید توجه داشت قیمت آزمایش مقاومت در برابر زلزله نیز، ممکن است بسته به هر شرکت متفاوت باشد.

پس از مشاهدات اولیه، متخصصانی که برای این کار تعیین شده اند، بررسی دقیق موارد مربوط به زمین و تحمل بار ساختمان را انجام می دهند. همچنین، آنها وضعیت زمین ساختمان، فاصله آن از خط گسل و زمین لرزه هایی را که احتمال وقوع آنها داده شده را بررسی و نتیجه واقعی، با گزارشی که پس از نمونه برداری از ساختمان و بررسی این نمونه صورت می گیرد، قطعی می شود.

تمدید بیمه نامه اجباری زلزله

اگرچه هنوز هم نمی توان از قبل زمان وقوع بلایای طبیعی مانند زلزله را دانست، اما می توان اقدامات احتیاطی لازم را انجام و در نتیجه از خسارات مادی و جانی جلوگیری کرد. در همین راستا، در ترکیه بیمه DASK که نوعی بیمه اجباری زلزله است، خسارات ناشی از بلالای طبیعی را کاهش و ملک را تحت پوشش بیمه قرار می دهد. این بیمه که اجباری و هر سال نیز باید توسط مالک تمدید  شود، هدف از آن اطمینان مالی در برابر خساراتی است که احتمالا دارد در اثر زلزله در ساختمان بوجود آیند.

دیدگاه بگذارید