نگاهی به بازار املاک و مستغلات در ترکیه

نگاهی یه بازار املاک و مستغلات در ترکیه

طی سال های اخیر، بازار املاک و مستغلات ترکیه شاهد رونق بسیاری بوده و توانسته سرمایه بسیاری را از سرمایه گذاران داخلی و خارجی دریافت نماید. هرچند این حوزه اقتصادی شاهد افت و خیزهایی نیز در دوران شیوع کرونا بوده، اما همچنان توانسته به عنوان نیروی محرکه اقتصادی ترکیه عمل کند. با نگاهی به بازار املاک و مستغلات در ترکیه می توان دریافت که سالانه اتباع خارجی بسیاری به منظور سرمایه گذاری یا اقامت، املاکی را در شهرهای مختلف ترکیه خریداری می کنند.

یکی از عوامل تاثیرگذار در شکوفایی بازار املاک ترکیه، صنعت گردشگری این کشور و تعدد جاذبه های طبیعی و  آب و هوای مطلوب آن می باشد؛ حضور تعداد قابل توجی از گردشگران خارجی در هر سال، موجب علاقمندی آنها به اقامت کوتاه مدت برای گذراندن تعطیلات یا اقامت بلند مدت برای زندگی شده است. از سوی دیگر، کیفیت بالای خدمات اجتماعی-درمانی، رشد اقتصادی بالا، قوانین حمایت کننده از سرمایه گذاران خارجی و نیز امکان دریافت اقامت و شهروندی ترکیه با خرید ملکی به ارزش حداقل 400 هزار درلار، از دیگر عوامل مثبت تاثیرگذار در رونق بازار املاک و مستغلات در ترکیه می باشند.

در چنین شرایطی، معمولا خرید ملک برای اتباع خارجی و سرمایه گذاران غیرترکیه ای، از طریق شرکت های ترکیه ای یا خارجی فعال در این حوزه انجام می گیرد؛ چراکه آنها آشنایی بهتری نسبت به قوانین، روند کار، مناطق و پروژه های مناسب برای خرید یا سرمایه گذاری و نیز ویژگی های هر ملک داشته و می توانند از دردسرها و مشکلات زیادی در مقایسه با افرادی که خود به تنهایی در ترکیه سعی در خرید ملک در ترکیه دارند، جلوگیری کنند.

همچنین، پیشنهاد می کنیم  این مقاله را بخوانید: گواهی بازدید ملک و اهمیت آن در بازار املاک ترکیه

مناطق مناسب برای خرید ملک در ترکیه

انتخاب و خرید هرگونه ملک مسکونی یا تجاری در ترکیه، تا حد زیادی بستگی به هدف شما از خرید ملک دارد؛ از این رو، معمولا خریداران ملک در ترکیه به 4 دسته تقسیم می شوند که عبارتند از:

  1. خرید ملک با هدف اقامت خود و خانواده

هدف این دسته از خریداران، زندگی در کشوری با شرایط بهتر اقتصادی، رفاه اجتماعی بالا، خدمات درمانی مناسب و کیفیت بالای آموزشی برای فرزندان می باشد. از این رو، به چنین افرادی توصیه می شود بجای انتخاب شهرهایی مانند استانبول و آنکارا برای سکونت که از شهرهای شلوغ ترکیه می باشند، شهرهایی مانند ازمیر را به دلیل آب و هوای معتدل مدیترانه ای، وجود انواع مراکز آموزشی معتبر و مطرح در ترکیه، رشد اقتصادی بالا، کیفیت بالای خدمات اجتماعی-رفاهی-درمانی و …، انتخاب کنند.

  1. خرید ملک با هدف اقامت موقت کاری یا تفریحی

اگر قصد شما از خرید ملک در ترکیه، در اختیار داشتن یک ملک شخصی برای گذراندن تعطیلات می باشد، پس بهتر است ملک خود را در مناطق و شهرهایی خریداری کنید که در مجاورت جاذبه های طبیعی ترکیه مانند: دریا، جنگل، کوهستان یا چشمه های آب گرم قرار دارند. اما اگر سفر و حضور شما در یکی از شهرهای ترکیه کاری بوده و حال برای رفاه و آسایش خود قصد خرید ملک دارید، پس باید خانه در حوالی مرکز شهر را برای دسترسی آسان، انتخاب کنید.

بر این اساس، خریدارانی که به دنبال یک بسیار خو ب و مرفه در منطقه کالکان (Kalkan)، در آنتالیا هستند که دارای محله زیبا، چشم انداز کوه و نزدیک به سواحل نیز می باشد، باید حدودا بین 40,000 – 65,000 یورو درنظر داشته باشند؛ درحالیکه خرید ویلا حدودا 500,000 یورو خواهد بود.

  1. خرید ملک با هدف کسب درآمد

یکی از روش های درآمدزایی از طریق ملک، اجاره دادن آن می باشد. بطور معمول، تقریبا خرید ملک در هر منطقه ای از شهرهای مختلف ترکیه، بویژه شهرهای اصلی یا گردشگری آن مانند: استانبول، آنکار، ازمیر، آنتالیا و …، می تواند برای اجاره دادن مفید و پرسود باشد. دلیل این امر نیز حضور گردشگران فراوان در فصل های مختلف سال یا اتباع خارجی علاقمند به اقامت در ترکیه است که اکنون به دنبال مکانی برای اجاره کردن و سکونت داشتن می گردند.

از این رو، اگر شما علاقمند به این کار هستید، ضرورتی ندارد ملک خود را در مرکز شهرها خریداری کنید؛ چراکه آنهایی که قصد اجاره ملک در تعطیلات یا سکونت را دارند، ترجیح می دهند به منظور دوری از شلوغی شهر، کاهش هزینه های اجاره، دسترسی آسان به مناطق مختلف و …، خانه هایی در حدفاصل مرکز و حومه شهرها را اجاره نمایند. بطورمثال، اجاره یک آپارتمان سه خوابه در حیصارنو (Hisaronu)، که در موغلا (Muğla)، قرار دارد حدودا 50,000 یورو و یک ویلا با استخر حدودا 100,000 یورو می باشد. همه این مناطق دارای بازار اجاره کاملا مستقر بوده و در یک بازه زمانی 12 – 18 هفته ای در فصل گردشگری، بازده ای در حدود 4 – 5% به همراه خواهد داشت.

  1. خرید ملک با هدف فعالیت اقتصادی و سرمایه گذاری

یکی دیگر از دلایل رونق بازار املاک و مستغلات در ترکیه، جذب سرمایه های خارجی و حضور سرمایه گذاران مختلف (داخلی و خارجی)، در در این حوزه می باشد. سودآوری بالا، دریافت اقامت و شهروندی ترکیه، قیمت های مناسب در مقایسه با کشورهای اروپایی و امریکایی، ارائه برنامه های تشویقی از سوی دولت، برخی معافیت های مالیاتی، حمایت دولت از سرمایه گذاران بویژه خارجی، پویایی بازار املاک، رونق اقتصادی در ترکیه و …، از مزایای ورود به بازار املاک در ترکیه با هدف: سرمایه گذاری در پروژه های ساخت و ساز، خرید و فروش ملک، اجرای پروژه های ساختمان سازی و خرید املاک و اجاره دادن آنها، می باشد.

در چنین شرایطی، نیازی نیست شما املاک موردنظرتان را حتما در مرکز شهر خریداری کرده و درعوض، باید میزان رشد مناطق مختلف شهر، ارزش منطقه، اطلاع از برنامه های توسعه شهری، کاربری املاک درحال ساخت یا ساخته شده، امکانات و میزان دسترسی به مراکز مختلف شهری و …، را مدنظر قرار دهید. البته، شهرهای اصلی ترکیه یا شهرهایی که دارای جاذبه های گردشگری متعدد هستند (که باعث می شود گردشگران بسیاری به آنها بیایند)، اهمیت بالایی در انتخاب آنها برای سرمایه گذاری دارند.

همچنین، پیشنهاد می کنیم برای مقایسه قیمت های ملک در ترکیه این مقاله را بخوانید: مزایا و مقایسه قیمت خرید ملک در ترکیه با اروپا

مزایای ملک خانه در ترکیه

در سال های اخیر، دولت ترکیه برای جذب بیشتر سرمایه گذاران خارجی، اقدام به تصویب قوانینی همچون: کاهش هزینه دریافت ویزای طلایی از 1 میلیون دلار به 400 هزار دلار (حداقل ارزش ملک خریداری شده)، کاهش برخی محدودیت ها و هزینه های خرید ملک، تسهیل روند خرید ملک و دریافت سند، اعطای مجوز اقامت و شهروندی از طریق خرید ملک و …، نموده است. این قوانین که تصویب و اجرای آنها از سال 2018 انجام گرفت، موجب جهش بزرگی در بازار املاک و مستغلات ترکیه شد و سرمایه گذاران و اتباع خارجی بسیاری را علاقمند به خرید ملک در این کشور نمود.

همچنین، کم بودن هزینه خرید ملک در مقایسه با کشورهای اروپایی و امریکایی، معافیت های مالیاتی، به صرفه بودن هزینه های زندگی در مقایسه با کشورهای ارویا و امریکایی، سطح بالای خدمات: اجتماعی، رفاهی، درمانی و آموزشی، رشد اقتصادی بالا، جمعیت جوان، نیروی کار تحصیل کرده، اجرای انواع برنامه توسعه شهری و کشوری و بسیاری موارد دیگر، از امتیازات زندگی و به تبع آن خرید ملک در ترکیه می باشند؛ از این رو، سالانه شاهد حضور سرمایه گذاران و مهاجرت اتباع خارجی بیشتری حتی از کشورهای اروپایی و امریکایی به ترکیه برای کار، زندگی، تحصیل، سرمایه گذاری، گذراندن تعطیلات و درمان، می باشیم.

دیدگاه بگذارید