8 منطقه ممنوعه استانبول برای اتباع خارجی جهت اقامت و خرید ملک

سودآوری قابل توجه بازار املاک و مستغلات در ترکیه و مزایای متعدد آن برای خریداران، بویژه سرمایه گذارن و خریداران خارجی، باعث شده پویایی قابل توجهی در این بخش بوجود آید. در همین راستا، برخی قوانین تشویقی برای اتباع خارجی مانند امکان اخذ شهروندی ترکیه از طریق خرید ملک یا دریافت مجوز اقامت این کشور، تصویب گردید. در عین حال، به منظور ساماندهی این روند، برخی محدودیت ها نیز اعمال گردید که نمونه بارز آن، 8 منطقه ممنوعه استانبول برای اتباع خارجی جهت اقامت و خرید ملک می باشد.

آشنایی کلی با استانبول

استانبول به عنوان مهمترین شهر ترکیه در نقطه تلاقی آسیا به اروپا، از گذشته های بسیار دور با به امروز، بیشترین تاثیر را بر شرایط اقتصادی، سیاسی، تجاری و فرهنگی ترکیه داشته است. از این رو، حتی آن دسته از مردم ترکیه که در شهرهای دیگر زندگی می کنند، علاقه مند به مهاجرت و سکونت در استانبول می باشند، چرا که دارای بیشترین امکانات رفاهی، اجتماعی، درمانی، آموزشی، هنری و …، در کشور می باشد. لذا، بدیهی  است که اتباع خارجی نیز با توجه به فرصت های فراوان سرمایه گذاری های سودآور در این شهر، تمایل به استفاده از آن داشته و به دنبال زندگی در بهترین مناطق استانبول باشند.

از اصلی ترین فرصت های سرمایه گذاری با سوددهی بالا در ترکیه، خرید ملک در استانبول با هدف کسب شهروندی یا اقامت ترکیه است. بدین ترتیب، حداقل ارزش ملک خریداری شده برای دریافت پاسپورت ترکیه (شهروندی)، 400 هزار دلار و برای دریافت مجوز اقامت ترکیه، 200 هزار دلار می باشد؛ اما، باید درنظر داشته به دلیل استقبال روزافزون اتباع خارجی از این امتیاز، دولت ترکیه از اکتبر 2022 برخی محدودیت ها مانند افزایش حداقل ارزش ملک و ممنوعیت امکان خرید ملک در برخی مناطق و محله های استانبول را اعمال کرد که در ادامه به اسامی آنها، اشاره خواهیم کرد.

 • نکته مهم: ممکن است این موارد و ممنوعیت ها بسته به شرایط، در زمان های مختلف یا سایر شهرها (حتی استانبول)، تغییر کند.

همچنین، پیشنهاد می کنیم برای آشنایی با خرید ملک در ترکیه این مقاله را بخوانید: نحوه خرید خانه توسط اتباع خارجی در ترکیه

اعلام رسمی وزیر کشور ترکیه در رابطه با مناطق ممنوعه استانبول

برخی از محله ها، جزو مناطق ممنوع برای اتباع خارجی جهت خرید ملک یا اقامت، تعیین گردیدند که به شرح زیر می باشند؛ بر همین اساس، بیشترین محدودیت های اعمالش شده در رابطه با مناطق ممنوعه، مربوط به مناطق اسنیورت و بی اوغلو و بویژه، فاتح می باشد:

ردیف نام منطقه نام محله
1 آوجیلار (Avcılar) Denizköşkle
2 باشاک شهیر (Başakşehir) İkitelli Osb, Ziya Gökalp
3 بیلیک دوزو (Beylikdüzü) Beylikdüzü Osb
4 بشیکتاش (Beşiktaş) Yıldız
5 اسنیورت (Esenyurt) Alevler, Gökevler, Koza, Piri Reis, Yeşilkent, Zafer
6 فاتح (Fatih) Balabanağa, İskenderpaşa, Katip, Kasım, Kemalpaşa, Mesihpaşa, Mimar Hayrettin, Mimar, Kemalettin, Molla Gürani, Muhsine Hatun, Nişanca, Saraç Ishak
7 بی اغلو (Beyoğlu) Bülbül, Çukur, Kamer Hatun, Kocatepe, Şehit Muhtar
8 کوچوک چکمجه (Küçükçekmece) Beşyol
9 ساریر (Sariyer) Maslak
10 شیشلی (Şişli) Ergenekon, İnönü, Mecidiyeköy
11 شیله (Şile) Meşrutiyet
12 عمرانیه (Umraniye) Dudullu Osb
13 زیتون بورنو (Zeytinburnu) Maltepe
14 توزلا (Tuzla) Aydınlı-Kosb

موارد استثنا در رابطه با مناطق ممنوعه استانبول جهت سکونت

 • دانشجویانی که پذیرش آنها از دانشگاهی در ترکیه، قطعی شده و امکان دریافت گواهی دانشجویی یا دارای ویزای تحصیلی هستند.
 • آن دسته از سرمایه گذاران خارجی که هدف آنها از خرید ملک، صرفا سرمایه گذاری است نه اقامت در استانبول.
 • آن دسته از اتباع خارجی که صرفا جهت درمان و تحت مجوز اقامت خانوادگی به استانبول آمده اند.

خرید ملک در ترکیه

همانگونه که می دانید، خرید ملک در ترکیه امن و سریع ترین روش برای اخذ شهروندی این کشور بوده و به شما این امکان را می دهد تا به راحتی پاسپورت ترکیه را دریافت کنید. از این رو، در صورتی که حداقل ارزش ملک خریداری شده شما، 400 هزار دلار باشد، می توانید تابعیت ترکیه را بدست آورید و اگر حداقل ارزش آن 200 هزار دلار باشد، امکان اخذ مجوز اقامت این کشور را کسب کنید؛ سایر روش های اخذ شهروندی ترکیه، عبارتند از:

 • افتتاح حساب بانکی به ارز حداقل 500.000 هزار دلار در یکی از بانک های ترکیه (عدم امکان برداشت از این مبلغ تا 3 سال)
 • راه اندازی کسب و کار و استخدام حداقل 50 شهروند ترکیه ای به عنوان نیروی کار

همچنین، پیشنهاد می کنیم برای آشنایی با خرید ملک در ترکیه این مقاله را بخوانید: نحوه خرید خانه توسط اتباع خارجی در ترکیه

انواع مجوز اقامت ترکیه

 1. مجوز اقامت کوتاه مدت که شامل این افراد می گردد: گردشگران، کارآفرینان، مالک ملک خریداری شده به ارزش حداقل 400 هزار دلار، با هدف برقراری روابط تجاری، انجام تحقیقات علمی، شرکت در برنامه های آموزشی ضمن خدمت، در راستای توافقنامه های تبادل دانشجو و اتباعی که به دستور مراجع قضایی ترکیه ملزم به اقامت در این کشور هستند.
 2. مجوز اقامت بلند مدت/دائمی که با تمدید مستمر مجوز اقامت کوتاه مدت برای 7 سال، می توان این نوع مجوز را دریافت کرد.
 3. مجوز اقامت دانشجویی/تحصیلی برای کسانی صادر می شود که توانسته اند در یکی از مقاطع تحصیلی و مراکز آموزشی ترکیه، پذیرش بگیرند.
 4. مجوز اقامت خانوادگی فقط برای کسانی صادر می شود که جزو اقوام درجه اول فردی هستند که قبلا موفق به دریافت مجوز اقامت کوتاه مدت یا شهروندی ترکیه شده اند.
 5. و سایر

در همین راستا، مجموعه معتبر اوکازیون، با سابقه ای طولانی و درخشان در حوزه خرید ملک در ترکیه و سرمایه گذاری در شهرهای مختلف آن، با تیم پشتیبانی 24 ساعته در خدمت شما عزیزان، برای پاسخگویی به تمام سوالات شما، در حوزه خرید و فروش ملک و اخذ شهروندی و پاسپورت این کشور از این طریق می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان در این زمینه می توانید با شماره زیر تماس گرفته و یا از طریق وب سایت اوکازیون با ما در ارتباط باشید.

905434131173

  دیدگاه بگذارید