افزایش میزان فروش ملک در ترکیه

افزایش میزان فروش ملک در ترکیه

هر ساله سازمان آمار ترکیه (TÜİK)، اقدام به ارائه ارقام مرتبط به حوزه ها و سازمان های مختلف کشور می نماید که در بین آنها، می توان شاهد آمار مربوط به میزان خرید ملک در ترکیه طی ماه سپتامبر 2019، نیز بود، این آمار که حاکی از فروش 146,903 واحد طی یک سال (از ابتدای ماه ژوئن تا سپتامبر)، است، خبر از علاقه زیاد و روز افزون اتباع خارجی به  بازار خرید و فروش ملک در ترکیه و افزایش میزان فروش ملک در ترکیه می دهد.

افزایش قابل توجه میزان فروش ملک طی سپتامبر 2019

بنا به آمار سازمان آمار ترکیه (TÜİK)، در سال 2019 و در مقایسه با سال 2018، شاهد رشد 410.2% یعنی فروش 57,811 مسکن در این دوره یکساله و رشد مضاعف 39.4% در ادامه ماه سپتامبر می باشیم که در واقع در مقایسه با مدت مشابه طی ماه سپتامبر در سال گذشته، برابر با 15.4% بوده است. بر این اساس، استانبول با فروش 23.265 واحد مسکونی با 15.8% از کل فروش، اولین شهر در میان پرفروش ترین شهرهای ترکیه، آنکارا با 14.906 واحد مسکونی با 10.1% در جایگاه دوم و ازمیر با 8.830 واحد مسکونی با 6% از کل میزان فروش، در رتبه سوم شهرهای محبوب در فروش ملک در ترکیه قرار داشته اند، در این میان، میزان فروش در شهرهایی مانند: سیرناک با 75 واحد و حکاری و اردان هر کدام با 19 واحد، کمترین آمار را داشته اند.

عوامل تاثیرگذار در افزایش میزان فروش ملک در ترکیه

طی سال های اخیر با تغییرات مهم اعمال شده در بخش مسکن، تسهیل روش های معامله ملک، امتیازات قائل شده برای اتباع خارجی و برخی عوامل دیگر، امروزه فعالان املاک و مستغلات در ترکیه، معتقدند این موارد توانسته تاثیر مثبت و زیادی در بازار املاک داشته باشد. به موجب این اقدامات، طی چهار ماه نخست سال 2019، شاهد بیشترین میزان فروش ملک به اتباع خارجی بوده ایم که بطور دقیق تر، می توان گفت طی ماه های: ژانویه 3,168 (با 81.9% رشد)، فوریه 3,321 (با 92.1% رشد)، مارس 3,129 (با 71.3% رشد)، و آوریل 3,720 ملک (با 82% رشد)، بوده است.

رشد در میزان فروش واحدهای مسکونی تازه ساخت

در ادامه بررسی آمار منتشره سازمان آمار ترکیه (TÜİK)، تعداد املاک تازه ساخت یا نوسازی شده در ترکیه که فقط طی سپتامبر سال 2019 و برای نخستین بار به فروش رسیده اند، 51,393 واحد اعلام گردید که صرفا شامل 35% از مجموع فروش تمامی واحدهای مسکونی در سراسر ترکیه می شود. گفتنی است، آنکارا با 3,921 واحد از مجموع واحدهای مسکونی فروخته شده (16.2%)، و ازمیر با 2,887، در رتبه های اول و دوم این فهرست، جای دارند.

فروش واحدهای مسکونی غیرنوساز (واحد هایی که پیش از این حداقل یک بار به فروش رفته و مورد استفاده قرار گرفته اند)، 95,510 واحد بوده که در این رابطه نیز، شهرهای: استانبول با 14,918 واحد (15.6%)، آنکارا با 10,985 و ازمیر با 5,943، در صدر فهرست می باشند.

همچنین، پیشنهاد می کنیم برای اشنایی با خرید ملک در ترکیه این مقاله را بخوانید : سود سرمایه حاصل از فروش ملک در ترکیه و مالیات آن

آمار واحدهای مسکونی به فروش رسیده به اتباع خارجی

آنچه از گزارشات سازمان آمار ترکیه (TÜİK)، بر می آید، تعداد واحدهای مسکونی خریداری شده توسط اتباع خارجی طی ماه ژوئن در مقایسه با ماه ژوئیه که برابر با 2,415 واحد بوده، با 62.5% رشد، به 3,925 واحد رسیده که نشان دهنده افزایشی قابل توجه می باشد. بر همین اساس، می توان دید در سال 2019 و بین ماه های ژانویه-مه، خرید ملک توسط اتباع خارجی دارای 77% بوده که واقعا رقم بالایی است. همین امر موجب گردید تا بنا به پیش بینی های صورت گرفته، شاهد فروش 4,177 واحد مسکونی در سپتامبر همین سال به اتباع خارجی باشیم. در همین راستا، شهرهایی چون: استانبول با 924 واحد مسکونی، آنتالیا با 744، ازمیر با 239، بورسا با 213 و یالووا با 141، در رتبه های یک تا پنجم در ترکیه می باشند.

  • در بین اتباع خارجی که اقدام به خرید ملک در ترکیه کرده اند، ایرانیان با خرید 489 واحد، در رتبه دوم جای دارند.

علاقه زیاد اتباع خارجی به خرید ملک در ترکیه و دلایل آن

در سال های اخیر و به موجب سیاستگذاری های جدید، زیرساخت های لازم، قوانین کارآمد و پیاده سازی طرح های به روز و مشوقانه، سرمایه های بسیار زیادی بویژه توسط سرمایه گذاران خارجی، جذب ترکیه شده است. از دیگر عوامل دخیل در این امر، می توان به موارد زیر نیز، اشاره داشت:

  1. تمایل اتباع خارجی به در اختیار داشتن ملک بویژه هنگام گذراندن تعطیلات در ترکیه
  2. پایین بودن هزینه ها و نرخ کم تورم در کنار فراوانی امکانات رفاهی لازم برای بازنشستگان جهت گذراندن تعطیلات، استفاده از هوای گرم و دلپذیر بویژه در سواحل دریای اژه و همچنین بهره مندی از خدمات درمانی عالی
  3. درآمدزایی بالای املاک خریداری شده جهت سرمایه گذاری، نوسازی یا اجاره ملک
  4. تمایل اتباع خارجی به زندگی در کشوری با شرایط و کیفیت بالای زندگی

مقایسه ویژگی های بازار املاک و خرید ملک در ترکیه با کشورهای حوزه خلیج و اروپا

با مقایسه و جمع بندی آمار سازمان آمار ترکیه (TÜİK)، اتحادیه اروپا و سایر موسسات معتبر جهانی، به خوبی می توان دید خرید هرگونه املاک و مستغلات در ترکیه در مقایسه با بیشتر کشورهای حوزه خلیج فارس یا حتی اتحادیه اروپا،  نه تنها ارزان تر می باشد، بلکه دارای رشد مالی و اقتصادی بیشتری نیز است.

همین امر موجب شده تا بازنشستگان بسیاری از کشورهای اطراف جهت گذراندن تعطیلات، گردشگران زیادی در قالب گردشگری سلامت برای بهره مندی از خدمات بهداشتی-درمانی باکیفیت، اتباع بسیاری بواسطه شرایط زندگی مطلوب و هزینه های مقرون به صرفه در ترکیه و بسیاری عوامل دیگر نظیر: تنوع بالای آب و هوایی، همجواری با دریای مدیترانه، فرهنگ غنی، غذاهای مشهور، تعدد انواع جاذبه های گردشگری-طبیعی-تاریخی، رابطه تجاری رو به رشد با کشورهای مطرح دنیا و …، به ترکیه برای زندگی یا سرمایه گذاری های مطمئن، بیایند.

همچنین، پیشنهاد می کنیم برای آشنایی با خرید ملک در ترکیه این مقاله را بخوانید: مالیات بر سود سرمایه بدست آمده از فروش ملک در ترکیه

دیدگاه بگذارید