سود سرمایه حاصل از فروش ملک در ترکیه و مالیات آن

سود سرمایه حاصل از فروش ملک در ترکیه و مالیات آن

از آنجا که خرید و فروش ملک در ترکیه امری رایج و سودآور می باشد، لذا پس از هرگونه معامله که دارای منافعی مالی برای فروشنده است، قانونا ملزم به پرداخت مالیات بر سود بدست آمده خواهد بود. این نوع مالیات که به عنوان «مالیات بر سرمایه بدست آمده بر املاک (Capital Gains Tax – CGT)» درنظر گرفته شده، میزان آن در ترکیه و در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی، مبلغ کمتری است.

بنا بر عرف رایج در اکثر کشورهای جهان، در ترکیه نیز طرفین معامله هزینه ای تحت عنوان تمبر که 2.2% می باشد، بطور مساوی پرداخت می کنند. علاوه بر این، مالیات بر سود سرمایه یا همان CGT (Capital Gains Tax)، نیز که دارای ضرایب و درصدهای متفاوتی در مقایسه با سایر کشورها می باشد، دریافت می گردد. از آنجا که فروش ملک در ترکیه بویژه برای اتباع خارجی تا 5 سال پس از خرید امکان پذیر نمی باشد، لذا بعد این مدت و درصورت فروش آن، می بایست سود سرمایه حاصل از فروش ملک در ترکیه و مالیات آن را بدست آورید.

 • نکته مهم 1: میزان مالیات تعیین شده برای سود سرمایه، تا حد زیادی به میزان سود بدست آمده بستگی دارد. این مالیات، از طریق کسر ارزش واقعی ملک هنگام خرید از ارزش واقعی آن در زمان فروش، محاسبه می گردد.
 • نکته مهم 2: پرداخت این مالیات صرف نظر از ملیت شما و اینکه آیا مقیم ترکیه یا کشور دیگری هستید، ضروری می باشد.
سود سرمایه حاصل از فروش ملک در ترکیه و مالیات آن
سود سرمایه حاصل از فروش ملک در ترکیه و مالیات آن

روش های محاسبه مالیات بر سود سرمایه هنگام فروش ملک

نحوه محاسبه این نوع مالیات، تفاوت چندانی با مالیات بر درآمد نداشته و تنها تفاوت آنها، در میزان سود بدست آمده از فروش می باشد. درصدهای درنظر گرفته شده برای میزان سودهای مختلف، به شرح زیر می باشد:

میزان سود بدست آمده درصد محاسباتی مالیات
سود کمتر از 6,000 لیره عدم مشمول CGT
سود بین 7,000-6,000 لیر 15%
سود بین 18,000-7,000 لیر 25%
سود بین 40,000-18,000 لیر 27%
سود بیش از 40,000 لیر 35%

با توجه به آنچه در جدول آمده، اگر شما ملکی را در سال قبل یا پیشتر، به مبلغ 350,000 لیر خریداری و اکنون آن را به 400,000 لیر به فروش برسانید، این بدان معناست که سود حاصل از فروش شما 50,000 لیر بوده و میزان مالیات بر سود سرمایه حاصل  از فروش ملک، با 35% محاسبه خواهد شد.

همچنین، پیشنهاد می کنیم برای آشنایی با مزایای خرید ملک در ترکیه این مقاله را بخوانید: نحوه فروش ملک خریداری شده در ترکیه

خرید ملک به منظور کسب درآمد و یک فعالیت تجاری

خبرخوش در رابطه با کسانی که قصد فعالیت تجاری از طریق معاملات ملکی دارند، این است که معاملات آنها مشمول مالیات بر سود سرمایه حاصل از فروش ملک نشده و آنها صرفا معاف از این نوع مالیات می باشند. به بیان دیگر، این قبیل افراد صرفا ملزم به پرداخت مالیات بر درآمد بوده و درصورتی که مالک قصد فروش ملکی را پس از 5 سال از تاریخ خرید آن داشته باشد، دیگر نیازی به پرداخت مالیات بر سود نخواهد بود.

 • بر اساس آنچه گفته شد، این امر به شما کمک می کند تا حداکثر میزان بازده را از سرمایه اصلی خود در املاک ترکیه، در امان نگه دارید.
سود سرمایه حاصل از فروش ملک در ترکیه و مالیات آن
سود سرمایه حاصل از فروش ملک در ترکیه و مالیات آن

بهره مندی از معافیت مالیات دوگانه به هر دو کشور

یکی دیگر از امتیازات خرید ملک در ترکیه و نیز روابط خوبی بین المللی آن با اکثر کشورهای جهان، موجب سیاستگذاری های درست و متعاقب آن، امضای توافقنامه های همکاری دوجانبه ای شده که باعث می شود در حوزه اقتصادی و مالی، تسهیلاتی برای سرمایه گذاران خارجی مهیا شود. از جمله این موارد، می توان به قرارداد همکاری مالیاتی بین المللی ترکیه با سایر کشورها اشاره داشت؛ به موجب این قرارداد، دیگر فعالان تجاری خارجی نیازی به پرداخت مالیات معاملات خود در هر دو کشور یعنی کشور خود و ترکیه نبود و فقط با پرداخت مالیات بر درآمدشان به یکی از این دو کشور، می توانند حساب مالیاتی خود را پرداخت نمایند.

سایر هزینه های موجود در رابطه با خرید ملک در ترکیه

از دیگر هزینه های مرتبط با خرید ملک در ترکیه، می توان به 4% هزینه انتقال سند مالکیت (2% سهم هر یک از طرفین قرارداد که گاهی خریدار تمام آن را پرداخت می کند)، اشاره داشت؛ میزان این مبلغ که بر پایه ارزش گذاری ملک می باشد، بر اساس اطلاعات زیر تعیین می گردد:

 • جزئیات مرتبط با سند
 • موقعیت مکانی ملک بر روی نقشه همراه با مختصات
 • عکس هایی از ملک
 • قیمت ملک های مشابه
 • تایید قیمت
 • جزئیات مرتبط با بدهی های ملک
 • دریافت تاییدیه از دفتر TAPU و اداره کل نقشه برداری
 • ارائه تاییدیه به دفتر TAPU
 • معافیت از پرداخت ارزش افزوده (VAT)، برای خریدارانی که برای بار اول اقدام به خرید ملک می کنند

بنا بر قوانین، آن دسته از شهروندان ترکیه یا حتی اتباع خارجی که برای مدتی بیش از 6 ماه را خارج از ترکیه به سر می برند، می توانند با پرداخت هزینه های ملکی خود بصورت ارزی در اولین خرید ملکی خود در این کشور، از طرح معافیت مالیاتی که 18% می باشد، بهره مند گردند.

 • نکته مهم 1: این طرح معافیتی صرفا در رابطه با بناهایی اعمال می گردد که نوساز و متراژی بیش از 149 مترمربع داشته باشند.
 • نکته مهم 2: یکی دیگر از شروط بهره مندی از این طرح، قرار داشتن ملک حداقل به مدت 1 سال در اختیار خود مالک بوده که به معنی عدم امکان اجاره آن به شخص دیگر و فروش می باشد. در غیر این صورت، مالک ملزم به پرداخت مالیات در ترکیه می باشد.

همچنین، پیشنهاد می کنیم برای آشنایی با مزایای خرید ملک در ترکیه این مقاله را بخوانید: راهنمای خرید و فروش ملک برای اتباع خارجی در ترکیه

دیدگاه بگذارید