طرح تحول در گردشگری

۵ اردیبهشت, ۱۴۰۳

در ترکیه به دلیل مبارزه با ویروس کرونا، بسیاری از اقدامات از قبیل ممنوعیت سفر بین شهری و توقف پروازها به اجرا درآمد؛ همچنین، دروازه های مرزی بسته و ترددهای توریستی مسدود شد و همین موضوع، تاثیر زیادی در ترکیه به عنوانی یکی از ده مقصد گردشگری جهان گذاشت. لذا کلیه ارگان های دولتی و مرتبط، در تلاش برای کاهش تاثیرات این اقدام می باشند.

در یک گردهمایی با حضور «محمد نوری اَرسوی» وزیر فرهنگ و گردشگری، «مولود چاووش اوغلی» وزیر امور خارجه و نمایندگان بخش گردشگری، وزیر محمد نوری ارسوی اظهارِ پر شدن مجدد هتل ها را در ماه جولای دارند و مولود چاووش اوغلی نیز از مذاکره با همتایان انگلیسی، آلمانی و روسی، خود در همین خصوص خبر داد؛ از سوی دیگر، این دو وزیر اعلام کردند که در وهله اول، پرواز از 19 کشور به 22 مقصد آغاز خواهد شد.

ترکیه با ثبت رکورد در سال 2019، میزبان 52 میلیون گردشگر و درآمدی بالغ بر 35 میلیارد دلار بوده که انتظار می رود در سال 2020 نیز مجددا رکورد دیگری را در این زمینه به ثبت برسانند. با این حال، برنامه ریزی ها در این رابطه و پس از تاثیر ویروس کرونا بر جهان، از سر گرفته شد و اخیرا نیز پس از برداشته شدن ممنوعیت سفر در 7 استان از جمله: موغلا، آنتالیا و آیدین (که میزان گردشگری در آنها بالاست)، این انتظارات بیشتر شده است. محمد نوری اَرسوی و مولود چاووش اوغلی طی روزهای گذشته با «منیر کارا اوغلو» فرماندار آنتالیا، شهرداران و برخی نمایندگان مجلس و نمایندگان این بخش، جلسه ای تشکیل داده و تحولات را به اشتراک گذاشتند که در این جلسه، اقدامات قابل انجام و همگام با دوره عادی سازی، ارزیابی شدند. براساس اطلاعات به دست آمده، وزیر فرهنگ و گردشگری در ارتباط با افزایش گردشگری به ماه جولای اشاراتی داشته و با یادآوری این که آزمون های YKS و LGS در ماه جولای برگزار می شوند، اذعان داشت از هفته اول جولای ازدحام گردشگری داخلی آغاز خواهد شد؛ همچنین، وی افزود انتظار می رود اواسط ماه جولای نیز شاهد افزایش میزان گردشگری خارجی باشند.

ارتباط نزدیک با انگلیس، آلمان و روسیه

محمد نوری اَرسوی همچنین توضیح داد که آنها با همتایان خود به ویژه: روسیه، انگلیس و آلمان، از نزدیک در تماس بوده و انتظار دارند از این 3 کشور نیز، گردشگران زیادی به ترکیه سفر کنند. در این جلسه، وزیر خارجه چاووش اوغلی نیز از ارتباط نزدیک خود با همتایان: انگلیسی، آلمانی و روسی خود و از موفقیت ترکیه در مبارزه علیه این همه گیری جهانی و روند عادی سازی سخن گفت.

موارد درنظر گرفته شده در برنامه گردشگری ترکیه

  • راه اندازی مجدد پروازها و سفرهای برون شهری یا اتوبوس، در اواخر ماه جولای برای گردشگران داخلی و خارجی
  • درنظر گرفتن اقدامات لازم برای پیشگیری از افزایش بیش از حد قیمت در مجتمع های تفریحی
  • رعایت مسائل بهداشتی در فرودگاه ها و مراکز تفریحی
  • ترسیم خطوط تعیین کننده فاصله اجتماعی در فضاهای عمومی در مجتمع های توریستی و فرودگاه ها
  • عدم امکان ورود به فرودگاه بدون ماسک
  • عدم مجاز به استفاده از بوفه باز در مراکز تفریحی

دیدگاه بگذارید