دلایل معروفیت ازمیر به عنوان مروارید اژه

۵ اردیبهشت, ۱۴۰۳

سومین شهر بزرگ ترکیه نه تنها به دلیل ریشه های باستانی خود شناخته می شد، بلکه جنبه های بسیاری از فرهنگ معاصر این کشور نیز وجود دارد که همگی آن را به یکی از مهمترین شهرهای منطقه اژه تبدیل کرده اند. ما دراین مقاله دلایل محبوبیت ازمیر و معروف شدنش به عنوان «مروارید اژه» را برای شما بیان خواهیم نمود.

تاریخ غنی ازمیر

شهر ازمیر حدود 4000 سال تاریخ را در خود جای داده و از این حیث، یکی از قدیمی ترین شهرهای مدیترانه به شمار می آید. تا سال 1500 پیشش از میلاد، امپراتوری باستانی هیتی (Hittite)، بر منطقه حکومت می کرده است. پس از آن نیز تحت حاکمیت لیدیان (Lydian)، و امپراطوری های پارسی درآمد تا اینکه در حدود سال 133 پیش از میلاد از دوران سعادت و رفاه امپراتوری روم بهره فراوانی برد. در اوایل قرن چهاردهم میلادی، عثمانی ها پیش از آنكه ازمیر در قرن شانزدهم تبدیل به یك بندر بین المللی شود، آن را تصرف كردند. امروزه بقایای امپراطوری هایی که در دوره های مختلفی ازمیر را اشغال کرده اند باقی مانده که برخی از آنها بین سازه های مدرن پنهان شده اند.

بندری بین المللی

ازمیر به دلیل موقعیت عالی خود در راس خلیج و میانه سواحل غربی آناتولی، سال ها از این موقعیت خود به عنوان شهری مهم جهت تجارت، سود برده است. عصر طلایی این شهر در قرن شانزدهم رخ داد که اقلام این منطقه مانند پنبه موجب جذب بازرگنان: فرانسوی، انگلیسی، هلندی و ونیزی گردید و آن را به یکی از مهمترین مراکز تجاریِ امپراتوری عثمانی تبدیل کرد. همچنین، ازمیر در اواخر قرن هفدهم میزبان قشر زیادی از: یونانیان، ارامنه و یهودیان، بوده که به خوبی تاثیر غذایی و معماری آنها بر پیکره فرهنگی شهر مشهود است.

آب و هوایی دلپذیر

یک شهر عالی تابستانی، حاکی از آن است هوای ازمیر به ندرت سرد می شود، و در ماه های تابستان، به ویژه ماه اوت (10 مرداد-9 شهریور)، دما به 43 درجه سانتیگراد (109 درجه فارنهایت)، افزایش می یابد. به طور مشابه، در ماه های زمستان نیز، دمای هوا کمتر از 8 درجه سانتیگراد (46.4 درجه فارنهایت)، نمی شود، و با حدود 77 روز باران در سال، می توان دریافت ازمیر در بیشتر روزهای سال، آفتابی و دلپذیر می باشد.

غذاهای شگفت انگیز

با توجه به اینکه ازمیر شهری با چندین تاریخچه فرهنگی و همچنین دارای موقعیتی خاص در منطقه اژه و دریای مدیترانه می باشد، از نعمات خوراکی و غذاهای خارق العاده سود می جوید. مناطق وسیعی ازمیر دارای زمینی حاصلخیز هستند که در آنها: سبزیجات و ماهی پرورش داده و از آنها در تهیه غذاهای متنوع و ویژه «مروارید منطقه اژه» استفاده ای فراوانی می کنند؛ جایی که فرهنگ های مختلف غذایی و محلی، با دستورالعمل های ویژه ای طبخ می گردند. جدا از ماهی های تازه و مزه های و شگفت انگیز ازمیر، این شهر به غذاهای دیگر چون: سوپ ترهانا/ترخینه (Tarhana Soup – گوجه فرنگی خشک شده، آرد و ماست)، اکوفته مروف ازمیر (Köfte)، Zerde (دسر پوره برنج با زعفران)، و Boyz سنتی (تهیه شده از: آرد، روغن آفتابگردان، ارده و سلیر مخلفات)، معروف می باشد.

گشت و گذار عالی

ازمیر با تمام تاریخ غنی خود، دارای معماری تاریخی ای است که داستان های زیادی از امپراتوری ها و دوره های گذشته برای روایت دارد. از برج تاریخی ساعت در کوناک گرفته تا بازار قدیمی آگورا (موزه ای روباز)، که متعلق به قرن 4 می باشد و از بازار رنگارنگ Kemeratlı گرفته تا Kızlarağası Hanı  (کاروانسرای)، مربوط به دوره عثمانی، می توان گفت تقریبا در هر خیابان ازمیر بقایای یک اثر تاریخی وجود دارد؛ خواه یک خانه تاریخی، یک مکان عبادی یا بازار. به طور کلی، جاذبه های گردشگری زیادی در ازمیر و اطراف آن وجود دارد.

دیدگاه بگذارید