کشورهایی که شهروندان ترکیه می توانند با کارت شناسایی به آن ها سفر کنند

همانطور که می دانید، برای ورود و خروج اتباع خارجی به هر کشور، نیاز به دریافت مجوز از مقامات ذی صلاح می باشد که به آن ویزا گفته می شود. لذا درصورت داشتن ویزای معتبر، هنگام تردد از ورودی و خروجی های: فرودگاه ها، بنادر یا دروازه های مرزی، پاسپورت شما تایید می گردد. بر این اساس و با توجه به آخرین تغییرات در قوانین ترکیه در سال 2021، کشورهایی که شهروندان ترکیه می توانند با کارت شناسایی به آن ها سفر کنند به شما معرفی می گردد.

استفاده از کارت شناسایی ترکیه ای به عنوان ویزا

اگرچه امروزه بسیاری از کشورهای پیشرفته به روند اخذ ویزا در بین خود پایان داده و امکان تردد آزاد را برای شهروندانشان فراهم کرده اند، اما در برخی کشورهایی همچون ترکیه، برای ورود و خروج به سایر کشورها دریافت ویزا ضروری است. این درحالی است که امکان سفر به برخی کشورها، تنها با کارت شناسایی ترکیه (کیملیک – Kimlik)، وجود دارد.

بر این اساس، شهروندان ترکیه می توانند فقط با ارائه کارت شناسایی و به لطف توافقنامه های دو جانبه با 5 کشور زیر، بدون نیاز به ویزا سفر کنند. پیش بینی می شود تعداد کشورهایی که می توان در آینده بدون ویزا به آن ها سفر کرد، حتی بیشتر نیز گردد. تنها مورد مهمی که نباید آن را فراموش کرد، الزام به دارا بودن کارت های شناسایی جدید ترکیه است که دارای تراشه الکترونیکی می باشند.

  1. جمهوری ترک قبرس شمالی (KKTC)

جمهوری ترکی قبرس شمالی (TRNC)، یا قبرس شمالی در شمال جزیره قبرس در مدیترانه واقع و موجودیت آن هنوز توسط هیچ کشور دیگری جز ترکیه، به رسمیت شناخته شده نشده است. قبرس شمالی که به لحاظ اقتصادی، سیاسی و نظامی از سوی ترکیه پشتیبانی می شود، دارای شهرهای چون: نیکوزیا (پایتخت این کشور)، کایرنیا، قاضی ماغوسا، گوزل یورت و اسکله، می باشد. در قبرس به دلیل آب و هوای مدیترانه ای، بارندگی زیادی وجود نداشته و به طور کلی، داری آب و هوای گرم و خشک می باشد.

همچنین، آب های زیبای مدیترانه که در سواحل جمهوری ترک قبرس شمالی واقع شده، توانسته موجب مهمتر شده صنعت گردشگری برای این کشور شود. دسترسی به این کشور از ترکیه، بواسطه پروازهای برنامه ریزی شده به مقصد فرودگاه «اَرجان» در نیکوزیا، برقرار بوده و شهروندان ترکیه که امکان سفر به این کشور را با کارت شناسایی دارند، می توانند حداکثر برای 30 روز در قبرس شمالی اقامت داشته باشند؛ این مدت، هنگام ورود با پاسپورت تا 90 روز قابل تمدید است.

  1. گرجستان

گرجستان کشوری است که در ساحل شرقی دریای سیاه و در بخش قفقاز جنوبی واقع شده و یکی از جمهوری های شوروی سابق می باشد؛ این کشور از شمال با روسیه، از شرق با آذربایجان، از جنوب با ارمنستان و از جنوب غربی با ترکیه همسایه بوده و دریای سیاه مرز غربی کشور را تشکیل می دهد. آب و هوای گرجستان با توجه به کوچک بودن آن، بسیار متنوع بوده و معمولا بارانی ترین دوره سال ان نیز، فصل های بهار و پاییز می باشند؛ این در حالی است که ماه های زمستان و تابستان، خشک ترین ماه ها به شمار می روند. این کشور توسط کوه ها، رودخانه ها و دریاچه ها احاطه شده و به همین دلیل، دارای ظرفیت بالایی برای گردشگری در طبیعت می باشد.

فرودگاه های باتومی و تفلیس پروازهای منظمی به ترکیه بوده و آن دسته از شهروندان ترکیه ای که با کارت شناسایی سفر می کنند، باید هنگام ورود به گرجستان 15 لیر هزینه خروج از کشور را پرداخت نمایند؛ مدت اقامت در این کشور با پاسپورت و کارت شناسایی تا 1 سال امکان پذیر است.

  1. اوکراین

اوکراین واقع در اروپای شرقی با پایتختی «کیف»، به لحاظ مساحت به عنوان بزرگترین کشور اروپا شناخته می شود. این کشور که از شرق و شمال شرقی با روسیه، از شمال غربی با بلاروس، از غرب با کشورهای: لهستان، اسلواکی و مجارستان، از جنوب غربی با رومانی و مولداوی دارای مرز زمینی است و از جنوب نیز، مشرف به دریای سیاه و آزوف می باشد.

آب و هوای اوکراین به آب و هوای معتدل و قاره ای معروف است و در جنوب و در اطراف کریمه، آب و هوای نیمه گرمسیری دیده می شود. از طرف دیگر، بناهای تاریخی بسیاری برای بازدید در اوکراین وجود دارد و از فرودگاه: شهرهای خارکیف، کی یف، لویو (لووف)، خِرسون، اودسا و زاپروژیا، پروازهای برنامه ریزی شده به ترکیه وجود دارد. شهروندان ترکیه ای که با کارت شناسایی سفر می کنند در سفرهای خود به اوکراین می توانند حداکثر 90 روز در این کشور بمانند.

  1. مولداوی

مولداوی با نام رسمی جمهوری مولداوی، گشوری است که بین اوکراین و رومانی در اروپای شرقی واقع و پایتخت آن «کیشیناو» به عنوان توسعه یافته ترین شهر مولداوی نیز، شناخته می شود. این کشور که هیچ راهی به دریا و ساحل ندارد، گردشگری در آن متمرکز بر جاذبه های طبیعی و تاریخ است؛ از این رو، موزه ها و صومعه های تاریخی متعددی در مولداوی به همراه تورهای شراب برای گردشگران در سراسر کشور، در انتظار آنها می باشند.

از فرودگاه بین المللی کیشیناو به ترکیه برنامه های پرواز متعدد انجام می شود و شهروندان ترکیه ای می توانند با ارائه کارت شناسایی کیملیک، حداکثر تا 90 روز در کشور مولداوی حضور داشته باشند.

  1. آذربایجان

جمهوری آذربایجان واقع در منطقه قفقاز، در نقطه تلاقی آسیای غربی و اروپای شرقی قرار دارد. از این رو، جمهوری آذربایجان کشوری با بیشترین مساحت در قفقاز جنوبی، از شرق با دریای خزر، از شمال با روسیه، از شمال غربی با گرجستان، از غرب با ارمنستان و از جنوب با ایران همسایه است؛ همچنین دارای مرز مشترک با ترکیه نیز می باشد. آذربایجان که به عنوان کشوری با میراث فرهنگی غنی شناخته می شود، دارای طبیعتی متنوع با کوه، دشت، فلات، رودخانه، دریاچه ها و چشم اندازهای دیدنی بسیاری در سراسر کشور است.

شرایط آب و هوایی در سراسر جمهوری آذربایجان معتدل بوده و در مناطق مرتفع، شرایط سخت زمستانی حاکم است؛ همین آب و هوا باعث شده تا جمهوری آذربایجان دارای بزرگترین حوزه کشاورزی در منطقه باشد. اقتصاد این کشور مبتنی بر صادرات منابع طبیعی، نفت و گاز طبیعی است و گردشگری در مرحله بعدی قرار دارد. در سال های اخیر، جمهوری آذربایجان مورد استقبال بازدیدکنندگان از سراسر جهان قرار گرفته و تبدیل به یک مقصد گردشگری محبوب به لحاظ مذهبی، آبگرم و درمانی، تبدیل شده است.

شهروندان ترکیه ای می توانند با کارت شناسایی کیملیک به راحتی به آذربایجان تا حداکثر 90 روز، سفر کرده و اقامت داشته باشند. در همین راستا، فرودگاه بین المللی حیدر علی اف در باکو و فرودگاه بین المللی نخجوان در مناطقه خودمختار نخجوان، پروازهای برنامه ریزی شده به ترکیه دارند.

دیدگاه بگذارید