جشنواره های بهاره ترکیه

۱۰ اردیبهشت, ۱۴۰۳

آیا قصد دارید در ماه آوریل به ترکیه بیایید؟ اگر چنین است، پس حتما از از جشنواره های بهاری متعددی که در اقصی نقاط آن برگذار می شود، دیدن کنید؛ این رویدادها، فرصت بسیار خوبی برای سرگرم شدن و آشنایی با بینش حاکم در زندگی و فرهنگ محلی می باشند.

بهار در بسیاری از نقاط ترکیه، به عنوان بهترین زمان سال شناخته می شود؛ چراکه در ماه آوریل و با افزایش دمای هوا و تابش آفتاب گرم، شاهد جنب و جوش بیشتر و جریان زندگی در روستاها و شهرهای ترکیه هستیم. فصل بهار، بهانه ای برای جشن گرفتن و سپاس از مادر طبیعت می باشد.

دهمین جشنواره گیاهان دارویی در آلچاتی (5-8 آوریل 2019)

در ژوئیه سال گذشته، آنابل اِیبل (Ann Able)، از مجله Forbes، شهر آلچاتی در شبه جزیره چشمه را به عنوان «ناشناخته ترین سفر لوکس در دریای مدیترانه» توصیف کرده است. وی همچنین اشاره می کند: “سادگی و جذابیت این روستای ماهیگیری، درکنار خیابان های سنگفرش شده، کوچه های دیدی، سواحل بادگیر و فرهنگ موجود در کافه ها، واقعا دیدنی است. آلچاتی به راستی جذاب است و تاکنون از چشم گردشگران به دور مانده است.” تا همین اواخر، آلچاتی فقط مقصد برخی از افراد خاص در ترکیه و تعدادی گردشگر خارجی بوده است؛ اما در حال حاضر، در هر فصل بهار این منطقه با تجلیل از گیاهان وحشی و شور و اشتیاق مردم محلی به غذاهای طبیعی، دوباره زنده می شود.

از زمان نخستین جشنواره گیاهان دارویی آلچاتی در سال 2010، این رویداد رشد چشمگیری داشته است.هر ساله  بازدید کنندگان زیادی از نقاط دور برای بازدید این جشنواره و غرفه های رنگین آن، به این منطقه می آیند تا هم درمورد گیاهان دارویی بیاموزند و هم از غذاهای تهیه شده از آنها را بچشند و یاد بگیرند. برخی از بازدیدکنندگان با شرکت در کارگاه های آموزشی، سخنرانی ها و سمینارها، می توانند اطلاعات بیشتری درخصوص مزایای درمانی گیاهان محلی و نحوه استفاده از آنها در غذاهای روزمره خود، کسب کنند. در این جشنواره بغیر از برگزاری مسابقات آشپزی، رژه و آوازخوانی کودکان محلی نیز انجام می شود.

یازدهمین جشنواره قارچ های Morel در Yeşilüzümlü (5-7 آوریل 2019)

هر ساله در ماه آوریل، کوه های به خواب رفته روستای Yeşilüzümlü در نزدیکی فتحیه (Fethiye)، اقدام ببه برپایی جشن رویش قارچ های مُرال می کند. در این موقع از سال، گذرگاه های باریک روستا مملو از غرفه های صنایع دستی و شیرینی های محلی که بصورت کیک خانگی و شیرینی نیز به فروش می رسند، درمی آید؛ البته به همراه ارائه گسترده ای از قارچ های مُرال!

قارچ Morel، نوعی قارچ لذیذ است که توسط سرآشپزها در غذاهای مختلفی در سرتاسر دنیا مورد استفاده قرار گرفته و بسیار نیز ارزش می باشد. برخلاف اکثر قارچ ها، این نوع قارچ پرورشی نمی باشند بلکه در طبیعت رشد کرده و جمع آوری می شود. در طول این جشنواره، بازدید کنندگان با طیف وسیعی از رویدادها مواجه می شوند که با سخنرانی آغاز و با ارائه سوپ قارچ، ادامه پیدا می کند. در طول روز، بچه ها اقدام به اجرای نمایش می کنند، طبال ها موسیقی سنتی می نوازند و دسته هایی از مردم و شرکت کننده ها در قالب یک مسابقه برای جمع آوری قار چ مُرال به جنگل می روند. در طول مدت این جشنواره و مسابقات، گروه ها و نوازندگان اقدام به اجرای موسیقی زنده در تمام روز و عصر می کنند.

جشنواره آرتیشو در اورلا (26-28 آوریل)

اگر شما نیز از آرتیشو خوشتان می آید و اتفاقا در اواخر ماه آوریل در ازمیر حضور دارید، پس حتما در پنجمین جشنواره آرتیشو در اورلا شرکت کنید. اورلا شهری زیبا در منطقه اژه است که بین آلچاتی و ازمیر واقع شده و به سرعت در حال تبدیل شدن به یک مقصد گردشگری برای گذ راندن تعطیلات می باشد؛ اما باوجود این، همچنان یک جذابه گردشگری با ویژگی های سنتی است. ماه آوریل زمان بسیار مناسبی برای بازدید از این منطقه و جشنواره ای است که اولین بار در سال 2015 برگزار شد؛ جشنواره ای سه روزه از آرتیشوی محبوب که با گردهمایی افراد محلی و بازدیدکنندگانی از سراسر ترکیه، برپا می شود. در طول این مدت، خیابان های سنگ فرش شده ارولا مملو از غرفه هایی می شوند که می توانید در آنها طرز تهیه انواع غذا از این گیاه محبوب را یاد گرفته و امتحان کنید. در این جشنواره، سرآشپزهای ترکیه ای و خارجی سخنرانی کردده و نکات آشپزی مختلفی را به اشتراک می گذارند؛ موسیقی و رقص نیز در تمام طول این رویداد، در خیابان ها درحال اجرا می باشند.

جشنواره لاله های استانبول (در 3 هفته پایانی آوریل 2019)

آیا می دانید لاله ها ابتدا در ایران و سپس از ترکیه آمده اند، نه آمستردام؟ هر ساله طی 3 هفته آخر ماه آوریل، وقتی لاله ها در بهترین حالت خود قرار دارند، استانبول جشنی به این مناسبت برگزار می کند که حاکی از علاقه فراوان عثمانی ها به این گل می باشد. آنها بقدری به گل لاله علاقه داشتند در تاریخ ای کشور، سال های منتهی به دهه 1730 را با عنوان «عصر لاله (Lale Devri)»، می شناسند. با شروع لشکرشی دولت عثمانی ب اروپا طی قرن هفدهم و اوایل قرن 18، از جمله هلند، گل لاله به این مناطق معرفی گردید. هلندی ها بلافاصله با دراختیار گرفتن و کاشت این گلشروع به پرورش و صادرات آن در حجم انبوه کردند، به همین دلیل بسیاری تصور می کنند لاله ها از هلند آمده است.

جشنواره لاله های استانبول یکی از بزرگترین جشنواره های لاله ها در جهان است و مختص به مکان خاص نمی باشد؛ بطوریکه می توانید آن را در سراسر شهر پیدا کنید. هنرمندان نیز با استفاده از طرح های گل لاله در آثار خود در نمایشگاه ها، پارک ها و باغ هایی که به در معرض دید بازدیدکنندگان قرار دارند، صحنه های زیبایی را به نمایش می گذارند؛ درطی این جشنواره، نه تنها حاشیه خیابان ها با لاله آراسته شده، بلکه جاشیه پنجره خاه و مغازه ها نیز مملو از این گل زیبا می گردند. یکی از بارزترین جلوه های این جشنواره، طرحی و ساخت فرشی از انواع گل لاله در رنگ های مختلف در سلطان احمد (Sultanahmet)، است؛ هرچند آثار رنگین ساخته شده در Gulhane  و Emirgan نیز بسیار قابل توجه می باشند. پس اگر در ماه آوریل در استانبول حضور دارید، جشنواره لاله ها را اطلا از دست ندهید؛ به بیان دیگر، این شهر به زیبایی در طیف گسترده ای از لاله های رنگین، غرق می شود!

دیدگاه بگذارید