بسته شدن دروازه های مرزی بین ایران-ترکیه

۴ اردیبهشت, ۱۴۰۳

بنا به اعلام «فخرالدین کوجا» وزیر بهداشت ترکیه: “به دلیل شیوع ویروس کرونا در ایران، ترکیه به طور موقت دروازه های مرزی خود را با این کشور می بندد” «پِکجان» وزیر بازرگانی ترکیه نیز اظهار داشته: “به دلیل رعایت اقدامات احتیاطی، موقتا ورود کلیه وسایل نقلیه، اشیا و مسافرین از ایران به ترکیه متوقف می گردد”

«فخرالدین کوجا» وزیر بهداشت ترکیه، در محدوده اقدامات انجام شده در برابر شیوع ویروس کرونا، اعلام کرد: “ترکیه از راس ساعت 17:00 مورخه 4 اسفند 98، دروازه های مرزی خود با ایران را بسته است” وی در ادامه افزود: “پروازهای برنامه ریزی شده از ایران نیز از راس ساعت 20:00 همین مورخه، متوقف گردیده است” وزیر بهداشت، در کنفرانس مطبوعاتی خود که در بیمارستان کارتال دکتر لطفی کردار تشکیل شده بود، توضیحاتی پیرامون تدابیر ترکیه علیه موارد ذرک شده کرونا ویروس ارائه داد.

توقف ورود به ترکیه از خاک ایران

«فخرالدین کوجا» وزیر بهداشت ترکیه ضمن اعلام این مطلب که تا این لحظه (مورخه 98/12/04)، تعداد کل موارد گزارش شده «کرونا ویروس» مجموعا در 32 کشور از جمله اسرائیل و لبنان، 74,402 نفر و میزان کل مرگ و میر 2,464 نفر اعلام گردیده، سخنانش را چنین ادامه داد: “با اقدامات موثری که از اوایل شیوع این ویروس گرفته ایم، موفق شدیم تا امروز از ورود و سرایت این بیماری به کشور خود جلوگیری کنیم. اما مشاهده این بیماری در کشور همسایه، ایران و همچنین افزایش مبتلایان و مرگ و میر ناشی از این ویروس، به معنی زنگ خطری برای ما محسوب می شود. درنتیجه و در پی این خبر، کمیته علمیِ کرونا ویروس ترکیه، جلسات خود را با دستور کار «ایران» برگزار و تمام احتمالات را در این رابطه بررسی نموده است؛ علاوه بر این، جلساتی با مقامات ایرانی و کلیه نهادها و سازمان های ذی ربط برگزار شد. بنده نیز شخصا تماسی با «سعید نمکی» وزیر بهداشت ایران داشته ام. شخص رئیس جمهور نیز، این موضوع را از نزدیک پیگیری می کنند، به خصوص برای محافظت از شهروندانمان، ایشان دستور به کارگیری کلیه تدابیر لازم را به کمیته علمی داده اند»

افزایش تدریجی آمار و ارقام

به گفته فخرالدین کوجا، تا مورخه 98/12/04 تعداد افراد مبتلا در ایران 48 نفر و تعداد مرگ ناشی از آن نیز 8 نفر اعلام گردیده است. وی اظهار داشت: “ما دارای 3 دروازه مرزی با ایران هستیم که شامل: آغری گول بولاک، وان کاپی کوی و هاکّاری اِسَن دره، می شند. علاوه بر این، دروازه مرزی «دیل اوجو» نیز وجود دارد که که از ایغدیر به منطقه اوزَرکِ نخجوان باز می شود.  به همین دلیل، با پیشنهاد کمیته علمی در چارچوب توصیه هایی که در راستای تصمیمات اتخاذ شده وزارتخانه، اقداماتی جهت کاهش تردد در این مرزها نیز اعمال گردید. درنتیجه، به دلیل افزایش تدریجی موارد مربوط به کرونا، موقتا تصمیم به بستن مرزهای خود با ایران گرفته ایم»

هماهنگی وزارتخانه ها با یکدیگر

وزیر بهداشت ترکیه با بیان این مطلب که با وزراتخانه های: امور خارجه، دفاع، کشور، بازرگانی، حمل و نقل و غیره …، در حال هماهنگی هستند، اذعان کرد: “وزارت کشور به مدیران استانی ابلاغ کرده درخصوص استانداری های واقع در مرزهای ایران، تصمیم گیری های لازم را اتخاذ کنند”

توقف و لغو پروازها

فخرالدین کوجا افزود: “در چارچوب مقررات بین المللی بهداشت، کلیه حمل و نقل های زمینی و ریلی از ایران به ترکیه، از ساعت 17:00 مورخه 98/12/04 و نیز کلیه پروازهای بین المللی از ساعت 20:00، به طور موقت و یکطرفه متوقف شده اند. یعنی کلیه ورودی ها از ایران به ترکیه بسته، ولی خروج از ترکیه به ایران همچنان امکان پذیر خواهد بود”

عدم مشاهده میروی در 5 مشکوک به ابتلا

وزیر بهداشت ترکیه با تاکید به این موضوع که دولت ترکیه در مبازره علیه این بیماری، با همه امکانات در کنار مردم و دولت ایران قرار دارد، افزود: “نهایتا در چارچوب تدابیری که روز جمعه آنها را اعلام کردیم، کلیه مسافرینی که از مرزهای زمینی وارد ترکیه می شوند، تک تک معاینه شده اند. از این رو، در صورت وجود هر گونه علایم سرماخوردگی از قبیل: تب، آبریزش بینی و سرفه، چنانچه مسافر شهروند ترک باشد، تحت نظر قرار گرفته و نمونه های مربوطه به آزمایشگاه های مرجع ارسال می شده است. اگر مسافر شهروند ایرانی یا کشور دیگری می بوده، از ورود وی به خاک ترکیه ممانعت به عمل می آمد. در همین راستا، باید بگویم به دلیل بروز علایم بیماری در 8 شهروند ایرانی، اجازه ورود آنها به کشور داده نشد؛ 5 نفر مشکوک با علایم مشابه سرماخوردگی نیز، در بیمارستان دولتی وان تحت نظر قرار داشتند که نتایج آنها از لحاظ وجود کرونا ویروس اعلام گردید”

تعیین به موقع کلیه تدابیر لازم

بنا به اظهارات فخرالدین کوجا، دولت ترکیه برای جلوگیری از ورود کرونا ویروس به این کشور، اقدامات پیشگیرانه ای حتی بیشتر از آنچه توسط سازمان بهداشت جهانی پیشنهاد شده بود را در مراحل اولیه انجام داده است، وی در ادامه افزود: «سیستم سلامت ما به قدری قوی است که می تواند با شیوع چنین بیماری مقابله کند. لذا در صورت شناسایی هرگنه موردی، کلیه اقدامات لازم از پیش تعیین شده است. داروهای ضد ویروسی و نیازهایی از قبیل: تجهیزات پزشکی در کلیه مراکز خدماتی ما به مقدار کافی تامین شده است. لازم به ذکر است در چنین برهه ای، جای هیچگونه نگرانی وجود ندارد»

وزیر بهداشت: موقتا ورود اقلام و مسافر متوقف گردیده

«روحصار پکجان» وزیر بازرگانی نیز در این باره اظهار داشت: “به علت شیوع کرونا ویروس، موقتا دروازه های مرزی ترکیه به سمت ایران و برای ورود: اقلام، وسایل نقلیه و مسافر، جهت اقدامات احتیاطی، بسته شده اند؛ اما عملیات تزانزیت و صادرات از ترکیه به ایران، همچنان با نظارت و کنترل های لازم، ادامه دارد»

دیدگاه بگذارید