شبکه های اجتماعی رایج در ترکیه

۴ اردیبهشت, ۱۴۰۳

از بسیاری جهات، ترکیه دارای تناقضات جالبی می باشد؛ از یک سو باوجودی که یک کشور مسلمان به حساب می آید، اما شیوه های غربی و لیبرال را عمیقا در فرهنگ ادغام کرده و از سوی دیگر، دسترسی به یک سری شبکه های اجتماعی مانند یوتیوب را با محدودیت یا ممنوعیت مواجه کرده است؛ درحالیکه دسترسی به فیسبوک عمدتا آزاد می باشد.

شاید از شنیدن این موضوع که ترکیه یکی از بزرگترین بازارهای شبکه های اجتماعی در جهان می باشد، شگفت زده شوید. علاقه شدیدی که ترکیه ای ها به شبکه های اجتماعی دارند، در کل کشور به چشم می خورد که با گسترش و توسعه تلفن های همراه، بیش از پیش مشهود می باشد. در زیر به 6 شبکه محبوب اجتماعی که مردم ترکیه از آنها استفاده می کنند، معرفی شده است.

  1. فیس بوک (Facebook)

شاید باورش سخت باشد، اما 96% کل کاربران اینترنت در ترکیه، عضو فیسبوک می باشند. ترکیه ای ها از طرفداران بزرگ فیسبوک هستند و بیشترین استفاده را از آن می کنند؛ زیرا تقریبا از هر پنج، سه نفرشان بطور روزانه به فیسبوک دسترسی دارند و هر ماه 4 میلیارد صفحه را در این شکه اجتماعی بازدید می کنند. استفاده از شبکه های اجتماعی در ترکیه (از طریف رایانه شخصی و لپ تاپ یا در دستگاه های تلفن همراه مانند تلفن های هوشمند و تبلت)، به طور قابل توجهی فرهنگ ملت را تنها در چند سال اخیر تغییر داده است. ترکیه ای ها تا حد زیادی از اپلیکیشن های تحت وبی چون «Facebook For Every Phone» بدلیل امکان دسترسی سریع تلفن های قدیمی همراه به فیسبوک و همچنین صاحبان iOS یا Android را می دهد.

  1. توییتر (Twitter)

توییتر دارای 72% نفوذ در بازار ترکیه است و در بین همه شبکه های اصلی اجتماعی، متعارف ترین روش برای برقراری ارتباط می باشد که همین امر، آن را به یکی از رایج ترین روش های برقراری ارتباط در بین مردم ترکیه بدل کرده است. اگرچه گاها دسترسی به این شبکه اجتماعی توسط دولت ترکیه محدود یا ممنوع می گردد، اما هنوز هم یکی از موثرترین درگاه های ارتباطی مخصوصا از طریق هشتگ می باشد.

  1. اینستاگرام (Instagram)

ترکیه ای ها عاشق شبکه های اجتماعی هستند؛ بویژه آنهایی که مانند اینستاگرام، مبتنی بر عکس می باشند. براساس پورتال آماری مستقر در آلمان، ترکیه در بین کشورهایی با بیشترین کاربر در اینستاگرام، در رده پنجم قرار دارد. بر این اساس، تعداد کاربران ترکیه ای این شبکه اجتماعی در اکتبر 2018، برابر با 37 میلیون کاربر فعال بوده که معادل 45% از کل جمعیت این کشور می باشد. طبق این گزارش، امریکا با 121 میلیون کاربر فعال، برزیل و هند هرکدام با 71 و 64 میلیون به ترتیب و اندونزی، ترکیه، روسیه، ژاپن، ایران، ایالات متحده و مکزیک سایر کشورها، در رده های بعدی این فهرست جای دارند.

  1. پینترست (Pinterest)

پینترست یک شبکه اجتماعی مبتنی بر جستجوی عکس می باشد که به شما امکان ایجاد دسته بندی عکس هایی که خوشتان می آید را، می دهد. کاربران پینترست به طرز قابل توجهی علاقه مند به خرید محصولات و اقلامی هستند که از سوی تولیدکندگان در صفحات و دسته بندی هایشان، به اشتراک گذاشته می شوند. همچنین، با در اختیار قرار دادن گزینه های Storefront برای خرده فروشان، به آنها امکان فروش مستقیم در پینترست داده می شود. ترکیه و لهستان به شکل قابل توجهی، در صدر پنچ کشور فعال در این شبکه اجتماعی قرار دارند. همچنین، باید توجه داشت که پینترست را با تجزیه و تحلیل آماری از کاربرانی که از طریق کامپیوترهای شخصی خود به آن دسترسی دارند (نه تلفن همراه)، برسی نموده ایم که بخش عظیمی از کاربران را شامل می شود.

  1. یوتیوب (YouTube)

ترکیه ای ها به تنهایی 88 میلیون بازدید را از ویدیوهای موجود در این شبکه اجتماعی به صورت ماهیانه انجام می دهند؛ از این رو، یوتیوب به عنوان بزرگترین پلتفرم اشتراک ویدیو در این کشور تبدیل شده است. اگرچه یوتیوب به طور رسمی در ترکیه ممنوع گردیده، اما با تغییر پارامترهای اتصال و استفاده از سرورهای جایگزین DNS، این وب سایت هنوز در دسترس بوده و یوتیوب را به هشتمین وب سایت محبوب در ترکیه بدل کرده است.

  1. لینکدین (LinkedIn)

در ترکیه، عضویت و فعالیت در فیسبوک به عنوان رایج ترین شبکه اجتماعی چه بصورت شخصی و نیز در بخش کسب کار، به اندازه شبکه اجتماعی لینکدین که بطور مشخص در حوزه تجاری مورد استفاده قرار می گیرد، کاربرد دارد. اما باتوجه به سهم گسترده لینکدین در عرصه تجارت و نیز بازار کسب و کار، و همچنین رشد اقتصادی و تجاری در ترکیه که فرصت های فراوانی را در حوزه کسب وکار فراهم آورده، موجب محبوب و کاربردی تر شدن این شبکه اجتماعی در این حوزه شده است؛ درحقیقت، لینکدین رتبه نخست را در حوزه کب و کا م اشتغل دارا می باشد. بر این اساس، با درنظر گرفت جمعیت 78 میلیون نفری ترکیه و 34% کاربران اینترنتی که از لینکدین استفاده می کنند (برابر با 26.5 میلیون نفر)، به راحتی می توان دریافت که تعداد کاربران این شبکه اجتماعی  از از کل نیرویِ کار شاغل در ترکیه، بیشتر می باشد.

دیدگاه بگذارید