تغییر آدرس محل سکونت و جابجایی اثاثیه در ترکیه

۴ اردیبهشت, ۱۴۰۳

نقل مکان از خانه ای به خانه دیگر، از فسخ اجاره نامه خود و قطع حامل های انرژی گرفته تا جابجایی اثاثیه و ثبت تغییر آدرس در اداره مهاجرت، نیازمند برنامه ریزی و هماهنگی است.

پیش از نقل مکان

 1. اطلاع به صاحبخانه

معمولا قراردادهای اجاره بلند مدت، یک ساله بوده و بصورت خودکار تمدید می شوند؛ مگر آنکه کمتر از 15 روز پیش از تاریخ انقضاء قرارداد، موضوع را  به صاحبخانه خود برسانید. شما می بایست این کار را به صورت کتبی انجام دهید. برای این کار، بهتر است نامه توسط یک مترجم واجد شرایط به ترکی ترجمه و یک نسخه از آن تهیه کنید؛ شما و صاحبخانه باید هر دو نسخه را امضا و نسخه اضافی را به عنوان مدرک اطلاع رسانی موضوع، نزد خود نگه دارید.

 1. بازرسی صاحبخانه

به احتمال زیاد، صاحبخانه خواهان بازرسی از ملک بابت خسارت های احتمالی است. در صورت عدم وجود هرگونه خسارتی، صاحبخانه می بایست ظرف یک هفته بیعانه شما را پس برگرداند. متاسفانه، بسیاری از صاحبخانه ها معمولا بهانه ای برای نگهداشتن بیعانه شما پیدا می کنند. اگر به صاحبخانه خود سپرده نقدی داده باشید، ممکن است این مسئله مشکل ساز شود. اما طبق «آیین نامه تعهدات در ترکیه» روش مناسب جهت رسیدگی به سپرده گذاری، قرار دادن آن در یک «حساب سپرده گذاری مدت دار» با شما و صاحبخانه تان می باشد. با ان روش، هیچ یک از شما نمی توانید پول را تا پیش از پایان اجاره نامه، از حساب برداشت کند. پس از گذشت سه ماه از انقضای قرارداد، شما می توانید بدون هرگونه شرطی، پول خود را پس بگیرید؛ مگر آنکه صاحبخانه به بانک اطلاع دهد دادخواستی جهت اعاده خسارت، ارائه کرده است.

 1. اقدام به تغییر مدرسه فرزندان

در اسرع وقت با مدرسه فرزندتان تماس گرفته و موضوع نقل مکان خود و تغییر مدرسه فرزندانتان را به اطلاع آنها برسانید. بدین طریق، آنها مدارك لازم برای مدرسه جدید فرزندانتان را آماده خواهند کرد. پس از آن، مدارک را به همراه مدرکی دال بر اثبات آدرس جدیدتان به مدرسه تازه برده و فرم ثبت نام جدید را پر کنید.

 1. قطع حامل های انرژی (آب، برق و گاز)

جهت قطع حامل های انرژی: آب، برق و گاز، می بایست ظرف مدت سه روز از نقل مکان خود با دردست داشتن: اجازه اقامت، قرائت کنتور و شماره اشتراک، به شرکت مربوطه حامل انرژی در منطقه خود رفته و از آنها بخواهید از تاریخ تعیین شده، حامل های انرژی شما را قطع کنند. با توجه به اینکه مسئولیت توزیع آب در ترکیه با شهرداری ها می باشد، بنابراین دفتر خدمات آب در Belediye یا ساختمان شهرداری خواهد بود. درخصوص خدمات آب نیز، بیعانه شما نیز می بایست برگردانده شود.

 1. قطع سرویس تلفن

شما می توانید ظرف سه روز از تاریخ نقل مکان خود، به دفتر محلی Türk Telekom مراجعه و با دردست داشتن کارت شناسایی و شماره تلفن خود، نسبت به قطع سرویس تلفن منزل سابقتان اقدام کنید؛ شرکت مزبور نیز از تاریخ تعیین شده، سرویس تلفن شما را قطع خواهد کرد. هرگونه استفاده از تلفن، همانند هزینه قطع ، به آخرین قبض ارسالی به شما درج و محاسبه خواهد شد.

 1. تنظیم مجدد بیمه نامه

حتما پیش از نقل مکان، با شرکت بیمه خود تماس گرفته و از اعتبار بیمه نامه خود اطمینان حاصل کنید. برخی از انواع بیمه نامه ها مانند بیمه منزل مسکونی و اتومبیل، تاحدودی وابسته به تغییرات رخداده و شرایط جدید بوده و نیازمند محسبه مجدد حق بیمه می باشند.

 1. تعیینِ گیرنده واسط پستی

متاسفانه اداره پست ترکیه (PTT)، هیچگونه خدماتی درخصوص «گیرنده واسط پستی» ندارد. لذا، شما می بایست دوست یا همسایه ای داشته باشید تا نامه های شما را پس از رفتن شما دریافت و برایتان ارسال نماید؛ یا اینکه خودتان سری به منزل مسکونی سابقتان زده و نامه هایتان را بردارید.

جابجایی مبلمان و اثاثیه منزل

 1. تماس با یک شرکت حرفه ای حمل بار

جهت برآورد هزینه، از چند شرکت حمل بار درخواست قیمت کنید؛ چراکه روال همه آنها یکسان می باشد. نماینده شرکت در طول مدت بازدید خود، یک برگه ارزیابی دردست داشته و درحالیکه جهت بررسی در خانه قدم زده و یادداشت هایی انجام می دهد، سوالاتی را نیز از شما می پرسد. پس از پایان، وی مبلغ بسیار مضحکی را ارائه خواهد داد. صبیعتا شما از شنیدن چنین قیمت بالایی شوکه خواهید شد که حق نیز دارید. حیرت خود را ابراز و بلافاصله از پذیرش آن امتناع کنید و از نمایده شرکت بابت حضور و وقتش تشکر کنید. وی به شما خواهد گفت شرکتش چقدر عالی است و چگونه آنها تک تک وسائل را با احتیاط فراوان بسته بندی کرده و مطلقا نیازی به مداخله شما در جابجایی اثاثیه نخواهد بود. از موضِع خود کوتاه نیایید و بگویید امکان ندارد چنین مبلغ بالایی را پرداخت کنید. این امر باعث می شود نماینده شرکت بلافاصله 20-25% تخفیفی را برخی چرب زبانی ها اعمال کند.

مجدد، از پذیرفتن قیمت دوم نیز امتناع کرده و بگویید با این وجود که علاقه مند به همکاری با شرکت وی می باشید، اما قیمت هنوز خیلی بالاست. این کار را تا زمانی ادامه بدهید که او تصمیم به تماس با شرکتش بشود. به احتمال زیاد، او برای صحبت کردن با تلفن همراه خود یا به بیرون می رود یا به شرکت برگشته و از انجا با شما تماس خواهد گرفت. قیمتی که نماینده شرکت در این مرحله به شما پیشنهاد خواهد داد، مناسب ترین نرخ جهت انجام جابجایی اثاثیه منزل شما خواهد بود. شما می توانید یا این مبلغ را قبول، یا از روش های جایگزین دیگر چون استخدام چند کارگر ترک، استفاده کنید.

استفاده از خدمات شرکت های حرفه ای حمل بار، به قمیت نسبتا بالایشان می ارزد؛ چراکه اکثر دردسر و زحمت این کار را به عهده گرفته و انجام می دهند. اگر شما در یک آپارتمان و طبقات بالا زندگی می کنید، بالابر اثاثیه آنها می تواند به بالکن شما وصل و جهت جابجایی اثاثیه شما از آن استفاده شود.

 1. تماس با دوستی که خودروی حمل بار دارد

ترکیه به شبکه های غیررسمی کاری خود مشهور می باشد؛ شما هر زمان که به چیزی احتیاج داشته باشید، می توانید آن را فقط با پرسیدن از اطرافیان، خود بدست آورید. مطمئنا شما عاقبت شخصی را پیدا خواهید نمود که بتواند آنچه را بدان نیاز دارید، انجام داده یا کسی را بشناسد که بتواند برایتان انجام دهد. اگر قرار شد شخصی به این روش در جابجایی اثاثیه منزلتان به شما کمک کرد، پس نکاتی وجود دارد که بهتر است انها را درنظر بگیرید.

معمولا آنچه شما بدست خواهید آورد، فردی است که صاحب یک کامیون بزرگ بوده و افراد دیگری را نیز می شناسد که با مبلغ کمتری حاض به کار می باشند. پیش از توافق نهایی، موارد زیر را بررسی کنید:

 • اندازه کامیون: چراکه ممکن است آنها نظر خیلی خوش بینانه در مورد اندازه ماشین حمل و جا شدن تمامی اثاثیه داشت باشند. وقتی پای پول درمیان باشد، ممکن است ترک ها داوطلبانه کارهایی انجام دهند که در حقیقت، فراتر از توانایی های آنها می باشد.
 • بندهای مهارکننده مناسب جهت تحمل بار.
 • تعداد کارگران: چراکه به احتمال زیاد، مجبور خواهند بود اجسام سنگینی چون یخچال را چندین بالا یا پایین ببرند.
 • وجود بالابر: بعضی از مجتمع های مسکونی، استفاده از آسانسور صرفا جهت جابجایی ساکنین بوده و امکان حمل اثاثیه از طریق آنها مقدور نمی باشد. معمولا نگهبان ساختمان (Kapıcı)، چنین مسائلی را نادیده می گیرند؛ اما اگر کارگران ناچار به استفاده از پله ها شوند، هزینه بیشتری از شما خواهند گرفت.
 • انعامی در کار نخواهد بود: حتما به دوست ترک خود بگویید مطمئن شود، کارگران جز دستمزد خود، انعامی مطالبه دریافت یا مطالبه نخواهند کرد؛ درصورت عدم صحبت یا توافق درخصوص چنین موضوعی، ممکن است کارگران آن را از شما مطالبه کنند (به مطلب زیر مراجعه کنید).

احتمالا زیاد، کارگرها برای محافظت از اشیایی مانند آینه یا صفحه تلویزیون، تجهیزات بسته بندی یا بالشتک همراه نخواهند آورد؛ بنابراین، مجبورید شخصا جهت یافتن چنین وسائلی برنامه ریزی و اقدام کرده و اثاثیه تان را بسته بندی کنید.

این روش می تواند به مراتب کم هزینه تر از همکاری با شرکت های حمل بار، در مواقعی باشد که فاصله جابجایی شما حدودا یکی دو خیابان می باشد (500-600 لیره). رسم است شما هنگام استراحت و وقت ناهار، برای کارگرها ناهار و نوشیدنی تهیه کنید؛ برای این کار می توانید با یک رستوران محلی تماس گرفته و سفارش بدهید.

پرداخت دستمزد کارگرها

هرگز هزینه جابجایی اثاثیه را از پیش پرداخت نکنید؛ صرفا زمانی تمام مبلغ را پرداخت کنید که کار به اتمام رسیده باشد. باید این را حتما از قبل مشخص کنید که هزینه ها، صرفا شامل جابایی اثاثیه بوده و انعام را شامل نمی شود. اما با توجه به اینکه کارگرها پس از پایان کار، دیگر شما را نخواهند دید و چیزی برای از دست دادن هم ندارند، سعی خواهند کرد شما را وادار به پرداخت انعام کنند. بنابراین، بهتر است درست مبلغی برابر با آنچه توافق کرده اید را بصورت نقد، همراه خود داشته باشید، نه چیزی بیشتر.

تغییر آدرس خود را اطلاع بدهید

شما می بایست تغییر آدرس خود را ظرف مدت 20 روز کاری (از زمان نقل مکان)، به مراجع ذی ربط زیر اطلاع بدهید؛ درغیر این صورت، ملزم به پرداخت جریمه خواهید شد:

 1. مدارک مورد نیاز جهت اعلام هر نوع نقل مکان

شما می بایست مدارکی چون: گذرنامه، اجازه اقامت و یک کپی از اجاره نامه یا سند مالکیت (Tapu)، را در منطه خود به اداره کل جمعیت و شهروندی (Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü)، برده و پس ثبت آدرس جدید شما به سیستم توسط مسئول مربوطه، وی به شما فرمی حاوی آدرس محل سکونت و مدارک مرتبط (Yerleşim Yeri ve Diğer Adres Belgesi)، داده که آدرس جدید شما در آن درج گردیده است.

 1. مدارک مورد نیاز جهت اعلام نقل مکان از استانی به استان دیگر

درصورت نقل مکان از استانی به استان دیگر، علاوه بر ثبت آدرس جدید خود اداره کل جمعیت و شهروندی، می بایست به دفتر مدیرکل مدیریت مهاجرت در منطقه خود (Göç İdaresi Genel Müdürlüğü یا DGMM)، مراجعه کرده و با ارائه مدار چون: گذرنامه، اجازه اقامت فعلی، اجاره نامه یا سند مالکیت، و نیز فرم ثبت نام آدرس در Nüfus، نسبت به دریافت کارت اقامت جدید خود، درخواست و اقدام نمایید.

 1. تغییر آدرس مالیاتی خود

تغییر آدرس خود را کتبا به اداره مالیات (اداره درآمد – Revenue Administration Office)، در منطقه خود ارسال، یا بصورت آنلاین نسبت به این موضوع اقدام و تغییر دهید. شما می توانید با مراجعه به بخش «External Links» تغییرات لازم را اعمال نمایید.

شرکت های حمل بار در ترکیه

https://www.google.com/search?rlz=1C1GCEA_enIR843IR843&q=Cargo+companies+in+Turkey&npsic=0&rflfq=1&rlha=0&rllag=38446577,27202755,5121&tbm=lcl&ved=2ahUKEwiN0sjLqd_lAhWFxYUKHRNNAbsQjGp6BAgKECs&tbs=lrf:!2m1!1e3!3sIAE,lf:1,lf_ui:3&rldoc=1#rlfi=hd:;si:;mv:[[41.2253069,29.113904],[38.2553495,27.0173943]];tbs:lrf:!2m1!1e3!3sIAE,lf:1,lf_ui:3

شرکت های حمل بار در ازمیر

https://www.google.com/search?rlz=1C1GCEA_enIR843IR843&tbm=lcl&ei=SNjHXYPRM7CelwS064qQBg&q=Cargo+companies+in+izmir&oq=Cargo+companies+in+izmir&gs_l=psy-ab.3..0i22i30k1l2.3323.12243.0.13218.9.8.1.0.0.0.1005.3631.6-3j1.4.0….0…1c.1.64.psy-ab..5.4.2780…33i160k1.0.twTZd-yBwtE#rlfi=hd:;si:;mv:[[38.4978633,27.2735448],[38.3973897,27.0435829]];tbs:lrf:!2m1!1e2!2m1!1e3!3sIAE,lf:1,lf_ui:2

دیدگاه بگذارید