بازار بورس کالای ازمیر

بازار بورس ازمیر (ICE – İzmir Commodity Exchange)، در سال 1891 به عنوان اولین بازار بورس کالا در ترکیه، در ازمیر به عنوان سومین استان بزرگ این کشور، تاسیس گردید.

تاریخچه

بازار بورس ترکیه، با آغاز به کار بازار بورس ازمیر و تحت عنوان «بازار کالا و بورس صنعتی ازمیر» فعالیت خود را آغاز نمود. بنیان امروز بازار بورس ازمیر (ICE)، به برکت تلاش های Nisli Haci Ali Efendi و تعداد معدودی از تجار اطراف وی، نهاده شد.

در نیمه دوم قرن نوزدهم، گسترش حجم مبادلات تجاری در ازمیر برخی مشکلات را نیز به وجود آورد. اگرچه درحالت کلی مشکلاتی چون حمل و نقل و انبار کالا برطرف گردید، اما محیط نامساعد در عرضه محصولات به بازار، به شکل نامطلوبی بر زندگی تجاری تاثیر گذاشت. تا پیش از 1891 در ازمیر، علی رغم پویایی و وجود مکان هایی جهت انجام معاملات مختلف بین خریداران و فروشندگان به روش چانه زنی، همچنان هیچ مکان و مبنای ارزی مشخص برای انجام تمامی معادلات، تعریف نشده بود.

مباحث مربوط به ایجاد یک مرکز مبادلاتی مدرن که دارای وجاهت قانونی و عملکرد اصولی است، صرفا در اوایل دهه 1890 مطرح شد. در طی مدتی که این مباحث در حال انجام بودند، Arabyan Karabet Efendi و Nisli Haci Ali Efendi برای راه اندازی بازار بورسی در ازمیر، بطور جداگانه فعالیت می کردند. از این رو، بازار بورسی که در دوشنبه 14 دسامبر 1891 توسط Nisli Haci Efendi تاسیس شد، به عنوان پایه و اساس بازار بورس امروز ازمیر و ترکیه درنظر گرفته می شود.

اهمیت و جایگاه بازار بورس کالای ازمیر

در ترکیه 113 بازار بورس وجود دارد و با پروژه هایی اجرا شده، تجربه و جایگاه برجسته ای که بازار بورس کالای ازمیر در میان سایر بازارهای بورس ترکیه دارد، مکانی است که «قوانین صحیح بورس» اعمال و عمده مبادلات محصولات کشاورزی، در آن صورت می گیرد. معاملات انجام شده در تالارهای کشمش و پنبه بازار بورس ازمیر، جزو قدیمی ترین و بهترین نمونه عملکردی در بازار منطقه ای است. قیمت های اعلام شده در این بازار بورس برای: پنبه، کشمش و دانه های روغنی، حکم مرجع برای سایر بازارهای مرتبط را داشته و جزو سه بازار بورس برتر ترکیه می باشد. بازار بورس ازمیر، 5% از حجم کلی معاملات بازار بورس کالا در کشور را به خود اختصاص داده است.

فرصت های سرمایه گذاری ازمیر

 • پترو شیمی
 • منسوجات، شیرینی و لباس
 • تنباکو
 • خوردنی و آشامیدنی
 • خودرو
 • گردشگری
 • انرژی های تجدید پذیر
 • فنوری اطلاعات
 • بهداشت و سلامتی

وظایف بازار بورس کالا

طبق قانون شماره 5174 درخصوص اتحادیه تالارها و بازارهای بورس کالا ترکیه و نیز خود تالارها و بازار بورس، برخی از وظایف مهم آنها به شرح زیر می باشد:

 1. ترتیب و ثبت خرید و فروش کالاهای اعلام شده در بورس
 2. تعیین و اطلاع به موقع قیمت های روز که در بورس مشخص و اعلام می گردند
 3. تنظیم مقررات عمومی درخصوص: تعهدات فروشندگان و خریداران برای تحویل، پذیرش و پرداخت، شرایط شرایط انحلال معاملات، شرایط حاکم و تاثیرگذار بر قیمت ها و رویه های داوری برای حل و فصل اختلافات ممکن است، که با تایید اتحادیه تالارها و بازار بورس کالاهای ترکیه (TOBB)، به اجرا درمی آیند.
 4. پیگیری فعالیت های بازار و بورس های داخلی و خارجی و تعامل قیمت ها جهت راهنمای اعضایی که علاقه مند به تجارت الکترونیکی و انجام معاملات از طریق اینترنت می باشند.
 5. راه اندازی آزمایشگاه و دفاتر فنی یا مشارکت در مواردی که پیش از این احداث و به منظور تعیین انواع کالا و ویژگی هایشان، از سوی بازار بورس اعلام شده اند.
 6. تعیین شرایط و روش های مربوط به مبادله کالا در هر منطقه جهت ثبت و تصویب توسط وزارتخانه و اعلام آنها.
 7. ارائه پیشنهاد، درخواست و برنامه های کاربردی به مقامات رسمی ذی ربط، با توجه به موضوع فعالیت های بازار بورس جهت ارائه دعوی از جانب خود یا اعضای متقاضی هنگامی که همه یا تعدادی از آنها خواستار این امر هستند.
 8. ارائه گزارش به مقامات ذی ربط درخصوص نظارت مطابق روش های مقرر شده بر: توافق نامه ها، تصمیمات و اقداماتی که ممکن است دارای اثرات سوء در محیط رقابتی بازار باشند و بر مواردی چون: توافق نامه ها، تصمیم گیری ها یا اقدامات هماهنگ، اثر می گذارند.
 9. رائه اسناد و خدمات لازم به اعضای خود و مرتبط با آنها.
 10. ارزیابی درخواست های ارائه شده برای نمایشگاه های داخلی و ارائه پیشنهاداتی به اتحادیه در همین خصوص.

سازمان های ملی

 • بنیاد دانشگاه Dokuz Eylül
 • شورای توسعه آژانس توسعه ازمیر
 • شورای ملی پنبه
 • شورای ملی زیتون و روغن زیتون
 • شورای ملی حبوبات (دو لپه ای)
 • شورای ملی غلات (گیاهان گندمی)
 • شورای ملی شیر
 • شورای ملی گوشت قرمز
 • انجمن روش های بهینه پنبه
 • انجمن حفاظت از محیط زیست دریایی ترکیه

خدمات ارائه شده توسط بازار بورس ازمیر

خدمات تالار: بازار بورس کالای ازمیر (ICE)، بازاری شفاف با قوانین حاکم بر بازار آزاد می باشد. معاملات تجاری در هر روز کاری بطور منظم در تالارهای کشمش و پنبه انجام و توسط اعضا (خریداران و فروشندگان)، یا نمایندگان و کارگزارانشان که عضو بورس نیز هستند، انجام می گیرد.

شرکت های وابسته

 1. امور فرهنگی و هنری نمایشگاه ازمیر (ŞZFAŞ)
 2. بنیاد توسعه اقتصادی اژه (EGEV)
 3. هلدینگ Güçbirliği
 4. تجارت و صنعت نساجی Güçbirliği
 5. ساخت و ساز Güç
 6. نیروگاه بادی ARES Alaçatı
 7. منطقه توسعه فناوری ازمیر (TEZTEKGEB)
 8. مرکز تجارت اتحادیه اروپا-ترکیه در ازمیر (İzmir ABIGEM)
 9. انبار مجوزدار محصولات کشاورزی Ege (ELİDAŞ)
 10. پارک علمی ازمیر
 11. بازار بورس استانبول (BİST)
 12. آزمایشگاه بازا بورس ازمیر، مرکز تحقیق و توسعه و مشاوره (LZLADAŞ)

پورتال بازار بورس «E-Commodity Bazaar»

بازار الکترونیکی کالا (E-Commodity Bazaar)، توسط بازار بورس کالای ازمیر و به منظور بهبود تجارت محصولات کشاورزی و مواد غذایی، تاسیس شده است. این بازار با بیش از 120 سال تجربه و دانش انباشته شده در زمینه تجارت محصولات کشاورزی، با فرصت های ارائه شده توسط فناوری های اطلاعات و اینترنت، درآمیخته و در دسترس افراد مرتبط قرار گرفته است.

ماموریت بازار الکترونیکی کالا، بهبود تجارت محصولات کشاورزی و مواد غذایی در سطح بین المللی جهت توانمندسازی اعضای در استفاده از فرصت های این نوع تجارت و بازار می باشد. بازار الکترونیکی کالا، اجازه می دهد شرکت های عضو، محصولاتشان را به نمایش گذاشته و در صورت تمایل، حراج هایی این قبیل محصولات برگزار کنند. این وب سایت (http://www.ecommoditybazaar.com/)، هیچگونه ضمانتی را برای مبادلات تجاری، به طرفین نداده و صرفا خریداران و فروشندگان را یکجا گردهم می آورد. همچنین، این وب سایت در سیستم عامل های iOS و Android، دارای App می باشد.

معاملات آنلاین

 • پنبه
 • کشمش سلطانی
 • دانه های روغنی و غلات
 • گوشت و محصولات گوشتی

روابط بین الملل و توسعه تجاری

بازار بورس ازمیر در تلاش است روابط خارجی شرکت های عضو را از طریق: سازماندهی مشارکت در نمایشگاه های تجاری، اطلاع رسانی از بازدید هیئت های بلند پایه، جلسات دو جانبه، ارائه گزارشات و بازدیدهای کشوری، ارتقا بخشد.

سازمان های بین المللی

 • کمیته همکاری بین المللی بین انجمن های پنبه (CICCA)
 • سازمان یک شبکه بین المللی اصال مبدا (OriGIn)
 • اتاق بازرگاني و صنعتي آلمان و تركيه

هیئت روابط اقتصادی خارجی ترکیه (DEİK)، دارای نماینده ای در بازار بورس کالای ازمیر می باشد؛ این نماینده DEİK:

نام: Perihan Ezgi Korkmaz

ایمیل: [email protected]

تلفن: +90 232 4251370 – 1065

کمیته های حرفه ای

 1. جین پنبه
 2. تولید میوه های خشک
 3. تولید روغن و چربی
 4. بین المللی (کارگزاران در کشمش و پنبه)
 5. عمده فروشی تجارت غلات و مواد خوراکی
 6. عمده فروشی تجارت دانه های روغنی
 7. عمده فروشی تجارت الیاف نساجی و محصولات مشابه
 8. عمده فروشی تجارت دام
 9. مرغداری و تولید تخم مرغ
 10. عمده فروشی تجارت آجیل (پوست سخت)
 11. عمده فروشی تجارت میوه و سبزیجات
 12. عمده فروشی تجارت حبوبات (دو لپه ای)
 13. عمده فروشی تجارت میوه های خشک
 14. عمده فروشی تجارت گوشت
 15. عمده فروشی محصولات لبنی
 16. عمده فروشی تجارت روغن و چربی
 17. عمده فروشی تجارت ادویه جات و گیاهان معطر
 18. عمده فروشی تجارت محصولات غلات (گیاهان گندمی)
 19. خرده فروشی تجارت گوشت

دیدگاه بگذارید