خرید ملک در ترکیه و مزایای آن برای اتباع خارجی

طی سال های اخیر، بازار املاک در ترکیه یکی از سودآورترین و رو به رشد ترین حوزه های سرمایه گذاری در این کشور بوده که توانست سرمایه گذاران زیادی را از سراسر جهان به خود جلب کند. از دیگر عوامل تاثیر گذار در این رابطه، می توان به: قوانین حمایتی ترکیه از سرمایه گذاری خارجی، افزایش مزایای خرید ملک یا سرمایه گذاری، مشوق های مالیاتی، کسب شهروندی ترکیه و …، اشاره داشت. بنابراین، اقدام به خرید ملک در ترکیه و مزایای آن برای اتباع خارجی کاملا مشهود است.

با توجه به رشد و پویایی حوزه املاک و ساخت املاک مختلف با کیفیت و امکانات بالا و بر اساس به روز ترین طراحی ها در ترکیه، دولت این کشور قوانین و تسهیلات بیشتری را برای سرمایه گذاران خارجی درنظر گرفت تا آنها بتوانند سرمایه گذاری و خرید مطمئن تری داشته باشند. از جمله این موارد، کسب شهروندی ترکیه با خرید ملکی به ارزش حداقل 400 هزار دلار، ثبات اقتصاد و بازار های ترکیه، روابط بین المللی خوب، شفافیت نظام مالی، تنوع آب و هوایی، فرهنگ و تاریخ غنی، رشد بالای اقتصادی و …، هستند که بر دستیابی ترکیه و بازار املاک آن به موقعیت کنونی و جایگاه مناسب جهانی، سهم بسزایی داشته اند.

همین عوامل موجب گردید تا سرمایه گذاران خارجی حتی برای گذراندن تعطیلات کوتاه مدت در ترکیه، اقدام به خرید ملک نمایند تا نه تنها یک سرمایه گذاری مطمئن انجام داده و از مزایای اشاره شده بهره مند گردند، بلکه از آب و هوای دلپذیر و غذای های معروف آن نیز در مواقعی که به آن سفر می کنند، لذت ببرند. از سوی دیگر، برخی سرمایه گذاران خارجی با ورود به عرصه معاملات ملکی از طریق اجرای پروژه های ساخت و ساز، خرید و فروش ملک یا اجاره آنها، توانسته اند به درآمدزایی پرسودی دست یابند. این درحالی است که دسته سوم سرمایه گذاران خارجی، ترکیه را به دلیل ویژگی های مناسب: اجتماعی، فرهنگی، رفاهی، درمانی، اقتصادی و …، به عنوان خانه جدید خود انتخاب کرده و بواسطه خرید ملکی به ارزش حداقل 400 هزار دلار، اقدام به دریافت شهروندی و تابعیت ترکیه نموده اند تا آینده کاری و خانواده خود را تامین و تضمین نمایند.

همچنین، پیشنهاد می کنیم  این مقاله را برای اخذ پاسپورت ترکیه بخوانید: دریافت پاسپورت ترکیه از طریق خرید ملک

در حالت کلی، خرید ملک در ترکیه توسط اتباع خارجی دارای مزایای بسیاری است که مهمترین عبارتند از:

 1. ارزش پول ترکیه در جهان

آن دسته از اتباع خارجی که از کشورهای عضو اتحادیه اروپا یا ایالات متحده می آیند، به خوبی می دانند شرایط و هزینه خرید ملک در کشورهای خودشان بسیار گران تر از ترکیه بوده و این درحالی است که تمامی این شرایط در ترکیه بسیار معقولانه تر می باشد؛ حتی اگر شما هزینه مالیات یا هرگونه نوسازی را در مقایسه با سایر کشورها مقایسه نمایید، باز این سرمایه گذاری به دلیل جایگاه و ارزش پول ترکیه در جهان، بسیار مناسب تر خواهد بود، از این رو و با توجه به نرخ ارز، در حالی که سرمایه گذاران خارجی با بودجه ثابت خود فقط می توانید یک آپارتمان ساده و کوچک در کشورشان خریداری نمایند، در ترکیه می تواند یه خانه بزرگتر با امکانات و موقعیت بهتری خریداری کنند.

 1. کسب اقامت و شهروندی ترکیه

مهمترین مزیت برای اتباع خارجی و سرمایه گذارانی که قصد خرید ملک در ترکیه را دارند، اقامت و شهروندی ترکیه می باشد. تسهیل قوانین مرتبط با این موضوع و حمایت دولت از آنها، باعث شده تا شرایط دریافت شهروندی و اقامت ترکیه در مقایسه با کشورهای همسایه، اروپایی و امریکایی، بسیار آسان تر و ارزشمندتر گردد. از این رو، اتباع خارجی با خرید ملکی به ارزش حداقل 400 هزار دلار و به شرط مالکیت آن برای 3 سال متوالی، می توانند اجازه اقامت و نهایتا شهروندی ترکیه را دریافت کنند. در این میان، تمدید آسان اقامت با هزینه مناسب در هر سال و تردد آسان به ترکیه، از دیگر مزایای خرید ملک در ترکیه میباشد.

 1. هزینه های مناسب زندگی

ترکیه کشوری است که بواسطه منابع طبیعی فراوان، زیرساخت های مناسب، قوانین نظارتی کاربردی، سرمایه گذاری های داخلی و خارجی و اقتصاد رو به رشد و پویا، توانسته هزینه زندگی برای شهروندان و اتباع خارجی که در آن حضور دارند را در سطح مناسب و متعادلی نگه دارد. از این رو، هزینه مناسب زندگی، خدمات درمانی و اجتماعی، درآمدزایی مناسب مشاغل و نظام مالی کارآمد، باعث شده نه تنها سطح زندگی و رفاهی در ترکیه مناسب باشد، بلکه در مقایسه با بیشتر کشورهای اروپایی و امریکایی نیز، بسیار ارزان تر باشد.

 1. مالکیت کامل ملک خریداری شده

در برخی کشورها، مالکیت ملک و شرایط استفاده از آن یا هرگونه تغییر کاربری برای سرمایه گذاران و اتباع خارجی، غیرممکن یا بسیار محدود می باشد. در چنین شرایطی، ترکیه با تصویب قوانین معقولانه، نه تنها مالکیت کامل ملک خریداری شده را به سرمایه گذار یا تبعه خارجی واگذار می کند، بلکه در صورت تمایل وی به تغییر کاربری ملک، ساخت و ساز، بازسازی و …، می تواند در چارچوب قوانین و کسب مجوزهای لازم، اقدامات لازم را انجام دهد.

همچنین، پیشنهاد می کنیم  این مقاله را بخوانید: مزایای خرید ملک در ترکیه برای سرمایه گذاران و اتباع خارجی

نحوه خرید ملک در ترکیه برای سرمایه گذاران و خریداران خارجی

در حالت کلی، در ترکیه نیز همانند اکثر کشورها، علاقه مندان به خرید ملک می توانند با مراجعه به: شرکت های معتبر فروش ملک که خود نیز سازنده هستند، نمایندگی های فروش ملک (وابسته به شرکت های سازنده)، و بنگاه های ملکی، نسبت به آشنایی با املاک موجود و خرید آنها، اقدام نمایند؛ هرچند، با توجه به اینکه امروزه برخی فروشندگان ملک از طریق وب سایت های مرتبط و بصورت آنلاین املاکشان را به فروش می رسانند، اما بهترین و قانونی ترین روش، استفاده از 3 گزینه اول می باشد.

بر اساس آنچه تاکنون گفته شد و نیز قوانین ترکیه در حوزه املاک، سرمایه گذاران و خریداران خارجی می توانند املاکی مانند: مسکن، محل کار، زمین و زمین کشاورزی، خریداری کنند. چنانچه خریدار خارجی اقدام به خرید زمین زراعی یا معمولی نماید، می بایست نوع کاربری سازه ای که قرار است در چنین مکانی بنا گردد، ۲ سال به وزارت محیط زیست و شهرسازی ترکیه اعلام شود.

اقدامات و مدارک لازم برای انتقال سند مالکیت

پس از آنکه شما ملک دلخواه خود را انتخاب کردید، حال زمان آن رسیده از طریق دفتر خانه اسناد رسمی برای ثبت نهایی قرارداد فروش ملک، اقدام نمایید. در روز موعود، شما می بایست به همراه: فروشنده، مشاور ملکی، وکیل خود (درصورت نیاز)، مترجم قسم خورده (اگر به زبان ترکیه ای تسلط ندارید)، مدارک زیر را نیز در اختیار داشته باشید:

 1. سند ملک موردنظر
 2. اصل و کپی گذرنامه خریدار (باید بطور رسمی به ترکیه ای ترجمه شود)
 3. اخذ گواهی ارزش واقعی املاک و مستغلات از شهرداری ای که ملک در آن قرار دارد
 4. برگه بیمه اجباری زلزله برای ملک
 5. ۱ قطعه عکس فروشنده و ۲ قطعه عکس خریدار
 6. اگر تنظیم سند فروش در خارج از کشور و توسط وکالت نامه تنظیم شود، اصل وکالت نامه یا نمونه تایید شده آن ضروری بوده و باید بطور رسمی نیز به ترکیه ای ترجمه شود.

محدودیت های خرید ملک برای سرمایه گذاران و خریداران خارجی

 • هر سرمایه گذاران و خریداران خارجی می تواند در ترکیه، مجموعا ۳۰ هکتار زمین یا ملک خریداری نماید
 • خرید هرگونه ملک و زمین در مناطق نظامی برای سرمایه گذاران و خریداران خارجی ممنوع بوده و اجاره آن نیز مشروط به کسب مجوز ویژه ای خواهد بود
 • سرمایه گذاران و خریداران خارجی می توانند تا ٪۱۰ مساحت شهری که مایل هستند، ملک خریداری کنند
 • درصورتی که ملک برخلاف هدف خریداری شده، مورد استفاده قرار گیرد، مراجع قانونی نسبت به این امر، اقدامات قانونی و لازم را انجام خواهند داد
 • این محدودیت ها برای شرکت های حقوقی در ترکیه، صدق نکرده و اعمال نمی گردند

دیدگاه بگذارید