کسب تابعیت ترکیه توسط 2611 نفر طی یک سال اخیر

با توجه به وجود قوانینی جهت دریافت تابعیت هر کشوری، متقاضیان می بایست با آگاهی کامل و نیز انجام آنها، به این امر اقدام کنند. این قبیل قوانین نیز در ترکیه وجو.د دارد اما اخیرا برای تسهیل روند اعطای شهروندی، تغییراتی را در بخشنامه های جدید صادر شده که منجر به افزایش تقاضا برای دریافت تابعیت این کشور شده است.

در فرآیند اعطای تابعیت ترکیه به اتباع خارجی در ازای خرید املاک، در سال 2018 با کاهشِ حداقل مبلغ 1 میلیون دلار به 250 هزار دلار، این کشور توانست توجه سرمایه گذاران خارجی را به خود جلب کند. در همین راستا از سال 2017 تا به امروز، اداره کل ثبت احوال و کاداسترو ترکیه (TKGM)، به شهروندان 101 کشور که در مجموع 6694  نفر برآورد می شود، از طریق خرید ملک، تابعیت این کشور را اعطا نموده که فقط 6085 مورد از آنها مربوط به سال 2019 می باشد. لذا از زمان اصلاح آیین نامه اجرای قانون شهروندی ترکیه، 2611 سرمایه گذار خارجی از کشورهای مختلفی چون: ایالات متحده آمریکا، روسیه، کانادا، جمهوری دومنیکن، برزیل، اتحادیه کومور و …، شهروند ترکیه شده اند؛ این درحالی است که تعداد سرمایه گذاران خارجی که با خانواده های خود شهروندی ترکیه را بدست آورده اند، به 9 هزار و 962 رسیده و تعداد درخواست ها طی دوره مذکور نیز به 3859 افزایش یافته است. بر اساس داده های مدیریت کل جمعیت و شهروندی وزارت کشور، پس از اصلاح آیین نامه اجرای قانون شهروندی ترکیه، 2611 سرمایه گذار خارجی تابعیت ترکیه را کسب کردند.

جایگاه نخست ایرانیان در این رتبه بندی

در بین اتباع خارجی که از طریق شرط تملک برای دریافت شهروندی ترکیه اقدام نمو ده اند، رتبه اول با 1475 نفر متعلق به شهروندان ایرانی است و تنها طی سال 2018، به 1321 ایرانی گواهی انطباق صادر گردید. شهروندان کشورهایی مانند: آلمان، ونزوئلا، جمهوری دومینیکن، فرانسه، سوریه، بلیز، بلاروس، لهستان، آنتیگوا و باربودا، استرالیا، امارات متحده عربی، گرنادا، آفریقای جنوبی، هند، کانادا، اتحادیه کومور و اوکراین از جمله ذینفعان این برنامه هستند.

مبلغ سرمایه گذاری مورد نیاز برای اخذ شهروندی ترکیه

آیین نامه اصلاحیه قانون اجرای قانون شهروندی ترکیه در 19 سپتامبر 2018 در روزنامه رسمی منتشر و میزان سرمایه گذاری لازم برای کسب شهروندی ترکیه تغییر نمود. بر این اساس، شرط حداقل 2 میلیون دلار سرمایه ثابت برای اخذ تابعیت، به 500 هزار دلار کاهش یافت. آیین نامه مربوط به خرید ملک نیز با حداقل ارزش 1 میلیون دلار و مشروط به عدم فروش آن حداقل به مدت 3 سال از تاریخ صدور سند، به رقم حداقل 250 هزار دلار کاهش پیدا کرد. همچنین، میزان اشتغال زایی برای شهروندان ترک جهت کسب تابعیت ترکیه نیز که قبلا 100 نفر بود، به 50 نفر کاهش یافت. در همین چهارچوب، مبلغ سپرده بانکی به شرط دست نخورده مانده برای 3 سال، در یکی از بانک های ترکیه، به 500 هزار دلار کاهش پیدا کرد. نهایتا نیز برای سرمایه گذارانی که در ازای سرمایه گذاری خود گواهی انطباق را از اداره کل ثبت احوال دریافت کرده و درخواست تابعیت ترکیه داده اند، تصمیم نهایی توسط اداره کل جمعیت و امور شهروندی وزارت کشور گرفته می شود.

دیدگاه بگذارید