آشنایی بیشتر با TOGG، اولین خودروی ملی ترکیه

۹ اردیبهشت, ۱۴۰۳

گروه سرمایه گذاری خودروی ملی ترکیه موسوم به TOGG، از نخستین روزهای کمپین تبلیغاتی خود تاکنون، مورد توجه علاقمندان بسیاری قرار گرفته است. این خودرو به عنوان اولین خودروی ملی ترکیه که توانسته در حوزه فناوری نیز به موفقیت دست یابد، کارخانه تولید این خودروهای برقی در شهر بورسا قرار دارد.

«مصطفی وارناک (Mustafa Varank)»، وزیر صنعت و فناوری ترکیه با تاکید بر همکاری با استارت آپ های محلی جهت تولید این خودرو، به شرکت ها: CY Vision، home-iX و Büyütech، اشاره داشت. کارخانه تولید خودروی ملی که در منطقه گِملیک (Gemlik)، در شهر بورسا واقع شده، ساخت آن با سرعت رو به اتمام می باشد. همچنین، %93 انتخاب زنجیره تامین کنندگان، تکمیل شده که %78 آن از ترکیه و %22 آن نیز از اروپا و آسیا خواهد بود که در همین راستا، ترکیه توافقنامه های محرمانه ای با 10 شرکت جهان در رابطه با این پروژه امضا کرده است.

زمان ورود TOGG به بازار

بنا به اظهارات «گورجان کاراکاش (Gürcan Karakaş)» مدیر عامل TOGG، ساخت کارخانه و نیز فونداسیون طی 18 ماه انجام خواهد گرفت. وی معتقد است: “به دنبال راه اندازی خطوط تولید و مونتاژ در کارخانه طی سه ماه پایانی سال 2022، نخستین خودروها وارد بازار خواهند شد؛ از این رو، هرگونه استخدام از ابتدای سال 2022 آغاز و زمانی که تولید به ظرفیت سالانه 175 هزار برسد، تعداد شاغلین نیز به 4300 نفر خواهد رسید. لذا، پس از استقرار خطوط تولید و مونتاژ در محل تاسیسات کارخانه، نخستین خودرو در سه ماه پایانی 2022 تولید و تا سال 2030 در این مجتمع 5 مدل مختلف خودرو الکتریکی به تعداد 1 میلیون دستگاه روانه بازار خواهد شد.” وی در ادامه با تاکید بر حقوق مالکیت معنوی و صنعتی TOGG، افزود: “ما در ابتدای تولید، نرخ بومی سازی را %51 اعلام و توافق های محرمانه ای با 10 شرکت خارجی امضا کردیم؛ بر  همین اساس، فهرست %93 از تامین کننده های TOGG تکمیل شده که %78 آنها از ترکیه و %22 از شرکت های مختلف اروپا و آسیایی می باشند. تاکنون بیش از 700 میلیون لیر برای تحقیق و توسعه TOGG سرمایه گذاری شده است.”

قیمت درنظر گرفته شده برای  TOGG

بر اساس گزارشی که «فاتح آلتایلی» روزنامه نگار شهیر ترکیه ای منتشر شده، پیش بینی می شود قیمت اولیه خودروی ملی TOGG در حدود 25 هزار دلار تعیین گردید که با پرداخت 30-35 هزار دلار نیز، می توان آن را با آپشن های مختلفی خریداری نمود. در بیانیه رسمی درج شده در حساب توئیتری TOGG آمده: “ما اطلاعی از منبع اعلام قیمت های TOGG نداریم، اما قطعا هیچیک صحیح نمی باشند؛ چراکه اعلام دقیق آن تا پیش از سال 2022 ممکن نبوده و خواهشمندیم به چنین خبرهایی اعتماد نکنید.”

نحوه سفارش و خرید TOGG

گروه سرمایه گذاری مشترک خودروی ترکیه (TOGG)، نحوه پیش خرید خودرو ملی را در حساب رسمی توییتر آن، چنین اعلام نمود: “ما تماس های بسیاری از داخل و خارج کشور جهت خرید این خودرو دریافت می کنیم و با توجه به استراتژی های تولید، فروش و بازاریابی که با دقت انجام می شود، از علاقمندان خواهشمندیم صرفا بیانیه های رسمی TOGG را برای این موضوع پیگیری کنند.”

ویژگی های خودروی الکتریکی TOGG

این خودرو که در مرحله اول به عنوان SUV و سِدان با قدرت 200 و 400 اسب بخار تولید خواهد شد، شارژ آن بسیار سریع تر از سایر خودروهای برقی و در کمتر از 30 دقیقه، به 80% صورت خواهد گرفت؛ خودروی TOGG در حالت شارژ کامل (ظرف 30 دقیقه)، توانایی پیمودن 500 کیلومتر دارای می باشد. این خودرو که قرار است در 5 مدل مختلف و طی 15 سال تولید شود، در سال 2022 وارد بازار می گردد. پلتفرم الکتریکی TOGG که برای دریافت 5 ستاره امنیتی از یورو NCAP به عنوان که بالاترین سطح، طراحی شده دارای ساختار و شبکه برقی/الکترونیکی بوده و پارامترهای چون: شاسی، باتری، موتور الکتریکی و قدرت تولیدی آن، عملکردی و ساختاری یکپارچه دارند. سیستم تعلیق (فنربندی)، نیز که موجب سهولت در حرکت می گردد، با مطالعات شبیه سازی و آزمایشات مختلف طراحی شده و سیستم های مانند: پشتیبانی پیشرفته رانندگی (ADAS)، سنسورهای حرکتی، سخت افزار دوربین، نرم افزار و الگوریتم ها کارآمد، افزوده شده اند. این خودرو که دارای +300 و +500 کیلومتر برد با یک سکوی مدولار برقی طبیعی است، با داشتن یک بسته باتری طولانی مدت که توسط سیستم مدیریت پیشرفته باتری و سیستم های مدیریت حرارتی فعال تهیه شده، قادر خواهد بود شتاب 0 تا 100 در مدت زمان 7.6 ثانیه با قدرت 200 اسب بخار و 4.8 ثانیه با 400 اسب بخار تولید کند.

علاوه بر تمامی موارد فوق، TOGG با باتری درونی خود و نیز سیستم عامل سازگار با سطح 5 ستاره یورو NCAP، دارای مقاومت بالا در برابر تصادفات شدید و نیز %30 مقاومت بیشتر هنگام عبور از پیچ ها دارد. ترمزهای مکمل که تا %20 از برد خودرو پشتیبانی می کنند، به عنوان یکی از ویژگی های مهم این خودرو می باشد. این خودرو با زیرساخت های ارتباط پیوسته خود با اینترنت، نیازی به دستگاه جداگانه برای اتصال به اینترنت نداشت و علاوه بر آن، با تمام زیرساخت های هوشمند: شهری، شبکه برق، دستگاه ها، خانه ها و ساختمان ها در ارتباط خواهد بود و در بسیاری از زمینه های مختلف زندگی به یک دستیار برای کاربر تبدیل خواهد شد که قابلیت تفکر به جای راننده را دارد. در سال های بعد، بخصوص با گسترش فناوری 5G، خودرو با قابلیت اتصال به شبکه، در مرکز زندگی هوشمند قرار گرفته و خدمات جدیدی که در اکوسیستم زمین بوجود می آیند، تجربه متفاوتی از رانندگی خواهد شد.

آماده سازی ها برای فناوری «دستیار هولوگرافی» که از سال 2023 برای نخستین بار در ترکیه به کار خواهد رفت، از جمله مواردی است که درنظر گرفته شده است. این دستیار خلاق که با هدف ارائه تجربه ای فراتر از یک نشانگر مجازی ساخته شده، از الگوریتم های پیشرفته ردیابیِ چشم و فناوری هایِ تصویربرداری سه بعدیِ هولوگرافی بهره می برد. امروزه فناوری «دستیار هولوگرافی» بجای فناوری های صفحه نمایش دو بعدی که در خودرو استفاده و برای نخستین بار با ارائه تصویربرداری سه بعدی و تجسم واقعیت افزوده، تجربه استفاده از خودرورا مجددا شکل خواهد داد. به لطف این فناوری، راننده نه تنها اطلاعاتی را که در صفحه نمایش خودرو داده شده بدون نیاز به چشم برداشتن از جاده خواهد دید، بلکه به تمام اطلاعات دیگر در مورد راه و محیط اطراف نیز دسترسی خواهد داشت. به کمک واقعیت افزوده و تصویر سه بعدی غنی شده، با استفاده راحت تر از جهت یابی و سایر سیستم های کمک راننده، یک فرصت رانندگی ایمن، راحت و تعاملی پیدا خواهید کرد. خودروی TOGGبه عنوان اولین مجری این فناوری مهیج در صنعت خودروسازی در هدف دارد تا به عنوان نخستین شرکت، چنین تجربه رانندگی بی نظیر را به کاربران خود ارائه دهد. هزینه کم، رانندگی پاکیزه با میزان انتشار گاز صفر، بی صدا و لذت بخش، به عنوان اصلی ترین مزیت خودروهای برقی نسبت به خودروهای احتراق داخلی مطرح می باشد.

دیدگاه بگذارید