24 دلیل که ازمیر بهترین شهر برای زندگی است (24 دلیل برای زندگی در ازمیر)

۹ اردیبهشت, ۱۴۰۳

شاید برای بسیاری از مردم، زندگی در ازمیر یک رویا باشد. این که بتوانید کوله بارتان را جمع کنید و به شهر زیبایی مثل ازمیر نقل مکان کنید، بسیار لذت بخش خواهد بود؛ اما این رویا نیست. افرادی هستند که تصمیم گرفتند این رویا را تحقق ببخشند و آنها هم اکنون در ازمیر زندگی می کنند و دقیقا می دانند چرا چنین تصمیمی گرفته اند. ده ها دلیل برای انتخاب ازمیر به عنوان شهر ایده آل جهت زندگی وجود دارد؛ دلایلی چون: آب و هوای فوق العاده، مردم خونگرم و صمیمی، مکان های زیبا و دیدنی و …، تنها چند مورد از ویژگی های ازمیر هستند. در ادامه شما را با 24 ویژگی مهم این شهر آشنا خواهید شد:

 1. پایین بودن هزینه های زندگی نسبت به آنکارا و استانبول (هزینه های پایین زندگی در ازمیر)

شما با هر سطح درآمدی که داشته باشید، می توانید از زندگی در ازمیر لذت ببرید. این ویژگی ازمیر، باعث شده این شهر نسبت به آنکارا و استانبول جای مناسب تری برای زندگی در ترکیه باشد. مراکز خرید مدرن در کنار حراجی های دائمی، قدرت خرید را برای همه افراد در شهر ازمیر فراهم کرده است.

از این رو، هزینه زندگی در ازمیر 19% کمتر از استانبول و تقریبا برابر با آنکارا می باشد. در مقایسه، هزینه زندگی در تهران نیز 7% کمتر از استانبول می باشد که می توان نتیجه گرفت، هزینه زندگی در ازمیر 12% کمتر از تهران می باشد. از نظر رفاه اقتصادی، فرهنگ و رفتار انسانی نیز، می توان ازمیر را یکی از بهترین شهرهای جهان دانست که در این رتبه بندی، نزدیک ترین رتبه در داخل خود ترکیه، متعلق به استانبول (جایگاه 48)، می باشد.

 1. اقلیم فوق العاده ازمیر و آب و هوای معتدل آن نسبت به آنتالیا (اقلیم فوق العاده ازمیر – اقلیم فوق العاده و متعادل ازمیر)

بسیاری از ایرانیان، آنتالیا را به عنوان یکی از خوش آب و هواترین نقاط ترکیه می دانند. بد نیست بدانید ازمیر از این نظر نسبت به آنتالیا بسیار معتدل تر است. این وضعیت از نظر مادی نیز به نفع شما است؛ چرا که در زمستان مجبور نیستید برای تامین گاز یا هیزم، صدها لیر هزینه کنید. در سردترین روزها و شب های ازمیر می توانید فقط با یک بخاری برقی گرم شوید.

لذا، می توان بخوبی تاثیر آب و هوای مدیترانه ای را در ازمیر مشاهده کرد. در این شهر، گرم ترین ماه های سال: جولای و اوت و سردترین ماه ها نیز: ژانویه و فوریه هستند. در طول سال تعداد روزهایی که دمای شهر به زیر صفر درجه می رسد، از 10 روز تجاوز نمی کند؛ از این رو، جغرافیا و آب و هوای ازمیر برای کسانی که از سرما بیزارند، بسیار مناسب می باشد. در ازمیر بیش از 100 روز از سال دمای هوا بالای 30 درجه می باشد و تقریبا بارش برف در آن وجود ندارد. دمای هوا در ازمیر بین°C 7/42 و°C4/8- متغیر است.

 1. کمترین نرخ سرطان به دلیل دارا بودن مواد غذایی ارگانیک (نرخ پایین سرطان بدلیل غذایی ارگانیک)

همه ما می دانیم تغذیه یکی از مهمترین عوامل تعیین کننده نرخ سرطان در هر کشور است. در ازمیر شما می توانید از سلامت و طبیعی بودن غذایی که مصرف می کنید، مطمئن باشید. تمام میوه ها، سبزیجات، گوشت، لبنیات و غذاهای دریایی در ازمیر، کاملا ارگانیک و در دسترس شما می باشند.

در حقیقت، ازمیر شهر کسانی است که می خواهند سالم تر و با کیفیت بیشتری زندگی کنند. در این شهر همه چیز سالم و طبیعی است! ازمیر به دلیل آنکه یک شهر مهم در صنعت کشاورزی به شمار می آید، در آن کشت خوب و کنترل شده ای، صورت می پذیرد؛ لذا، در زمینه کشت اورگانیک نیز ازمیر توانسته به یکی از شهرهای پیشگام در این عرصه تبدیل شود. این شهر دارای سه بازار عمده برای فروش محصولات اورگانیکی است که از سوی تولید کنندگان دارای گواهی می باشند. در بازارهای اورگانیک در بوستانلی واقع در کارشی یاکا روزهای جمعه، در بالچووآ و بورنووآ نیز روز های شنبه فقط تولیدکنندگان دارای گواهی می توانند اجناس خود را به فروش برسانند. ازمیر شهری است که حتما باید آن را از نزدیک دید!

 1. امنیت بالا و آرامش فوق العاده

شاید با خودتان بگویید چرا باید شهری مثل استانبول را در ترکیه رها کرد و به ازمیر آمد. باید بگوییم قطعا استانبول نیز شهر زیبایی است و ویژگی های منحصر به فردی دارد؛ اما اگر به دنبال آرامش هستید و از شلوغی بیزارید، به هیچ عنوان به استانبول فکر نکنید. استانبول امروزه جدا از شلوغی های خود، میزبان 4 میلیون مهاجر سوریه ای و عراقی نیز می باشد که خود این موضوع، امنیت استانبول را نیز با مشکلاتی مواجه کرده است. در حالی که ازمیر، یکی از امن ترین شهرهای ترکیه است. تنها 4 میلیون نفر در سومین شهر بزرگ ترکیه زندگی می کنند و این یعنی «آرامشی فوق العاده».

دروازه صادرات و واردات ترکیه به اروپا، امکان سرمايه گذاری اندک ولی مطمئن با بازدهی مناسب، سواحل زيباي درياي اژه و مديترانه با چشم اندازهای بسيار زيبا (ساحل ازمير، کوش آداسي، چشمه، بودروم و مولا)، جاذبه های طبيعی و آرامش بخشی مانند: آب هاي گرم پاموک کاله، دهکده زيبای شيرينجه، منطقه آیرانجیلار، اورلا و …، همه این عوامل کنار هم، صرفا در سایه امنیت بالای اقتصادی، روانی و اجتماعی، معنا و مثمر ثمر گشته و باعث شده اند کیفیت زندگی در ازمیر نه تنها نسبت به شهرهای دیگر ترکیه، بلکه در مقایسه با شهرهای دنیا بسیار بالا و ایده آل باشد و بتواند عنوان ششمین شهر ایده آل جهان را برای زندگی به خود اختصاص بدهد.

 1. وجود مدارس ودانشگاه های معتبر با سطح علمی بالا (مدارس و دانشگاه های معتبر و سطح بالا – وجود مدارس سطح بالا و دانشگاه های معتبر – وجود مدارس و دانشگاه های معتبر)

فرقی ندارد فرزند شما چند سال دارد، در هر مقطعی، تحصیلات فرزندان یکی از اصلی ترین دغدغه های والدین است. تحصیل در ترکیه بویژه ازمیر که به عنوان یک شهر علمی و دانشگاهی شناخته می شود، صرف نظر از مدارس و دانشگاه های دولتی که فرزند شما می تواند به صورت رایگان در آنها تحصیل کند، دارای بسیاری از مدارس و دانشگاه های بین المللی، از جمله کمبریج انگلستان، می باشد. بنابراین، لازم نیست نگران آینده تحصیلی فرزندان تان باشید.

از جمله مدارس، کالج و دانشگاه های خصوصی خوش نام در ازمیر که از سطح آموزشی بالایی نیز برخوردار می باشند، به شرح زیر عبارتند از:

 

 1. هوای پاک و سالم در کنار طبیعت سبز و زیبا (هوای پاک و طبیعت سرسبز)

هوای پاک و سالم را در کنار طبیعت سبز و زیبا و در امتداد یک دریای آبی رنگ تصور کنید؛ ازمیر دقیقا چنین فضایی دارد. شما می توانید در ساحل به راحتی قدم بزنید و آن لذت ببرید. یک خط ویژه پیاده روی در ساحل وجود دارد که افراد با هر سن و جنسیتی را می توانید در آن ببینید.

قرار گرفتن کوه ها در امتداد دریای اژه و گسترش دشت ها تا همسایگی آناتولی شرقی، سبب گسترش اثرات دریا در بخش های بیرونی به اندازه بخش های داخلی شده است. با این حال، تفاوت های جغرافیایی مانند: ارتفاع، فاصله از غرب و فاصله ساحلی در کل استان، منجر به اختلافات مهم آب و هوایی از نظر بارش، دما و نور خورشید شده است. در ماه های گرم تابستان نسیم دریایی موسوم به «ایمبات» هوا را خنک می کند؛ این نوع باد که از تفاوت گرم و سرد شدن دریا و خشکی در شب و روز ایجاد می شود، تنها منحصر به ازمیر می باشد و موجب وزش نسیمی خنک در روزهای داغ تابستان، از سوی دریا به شهر ازمیر می شود.

 1. آثار تاریخی زیبا، دقیقا در مرکز شهر و در اختیار عموم (دسترسی عموم به آثار تاریخی در مرکز شهر)

منظور از اثر تاریخی، سازه های تحت حفاظت شهرداری نیست. منظورمان دقیقا مکانی تاریخی است که در اختیار عموم مردم قرار دارد. در همه جای شهر ازمیر، چنین آثار زیبایی به چشم می خورد و به راحتی می توان به آنها دسترسی داشت. به عنوان مثال، میدان کوناک یکی از این آثار زیبا است.

از دیگر آثار موجود می توان به: برج ساعت در میدان کوناک، عمارت دولت، آسانسور تاریخی، یادبود نخستین گلوله، کمرآلتی و …، اشاره داشت. در زیر مقالاتی که می توانند سایر مکان های دیدنی و تاریخی ازمیر را به شما معرفی کنند، عنوان شده است:

 

 1. نرخ کم بیکاری و امکان اشتغال برای خارجیان (موقعیت های کاری فراوان اشتغال زایی برای عموم – نرخ کم بیکاری حتی برای اتباع خارجی)

قطعا یکی از بزرگ ترین دغدغه های شما به عنوان یک تبعه، در ازمیر پیدا کردن شغلی مناسب با درآمدی منطقی است. از آن جایی که ازمیر نسبت به مساحت خود، جمعیت کمی دارد، فرصت های شغلی در هر زمینه ای قابل دستیابی خواهد بود.

به بیان دیگر، ازمیر که در سال 2015 با جمعیت 4 میلیون نفری خود، 3.5 درصد از جمعیت کل ترکیه را تشکیل می داد، امروزه هم به لحاظ جمعیتی و هم توسعه اجتماعی-اقتصادی، رتبه سوم را در بین 81 استان ترکیه به خود اختصاص داده است. همچنین، با انجام زیرساخت های مناسب در زمینه: حمل و نقل، منابع انسانی متخصص، ساختار چند بخشی و استانداردهای بالای زندگی، توانسته مرکز مناسب و جذابی برای سرمایه گذاران به شمار بیاید.

کیفیت بالای زندگی، امکانات تولیدی چند منظوره، منابع غنی طبیعی (به صورت یکجا و قابل توجه در ترکیه و هم در منطقه)، و نیز صنایع مادری چون: کشاورزی، صنایع و خدمات، که دارای پتانسیل های بالایی می باشند، همگی جزو عوامل توسعه اقتصادی، تجاری، صادراتی، سرمایه گذاری و متعاقب آنها افزایش میزان اشتغال و کاهش نرخ بیکاری در این شهر می باشند.

 1. شبکه ریلی با پوشش گسترده (شبکه ریلی گسترده)

همانند بسیاری از شهرهای اروپا، ازمیر نیز یک شبکه ریلی با پوشش گسترده دارد که در مرکز این شهر می توانید، یک ایستگاه تاریخی بسیار زیبا را مشاهده کنید.

متروی ازمیر بخش مهمی از حمل و نقل شهری را به زیر زمین انتقال داده و بار زیادی از حجم ترافیک شهری را کاسته است. شما با استفاده از «ازمیریم کارت» می توانید با مترو از غرب ازمیر به شرق و از شمال به جنوب آن به راحتی سفر کنید. همچنین، تراموا که یکی از محبوب ترین وسایل حمل و نقل عمومی است، برای استفاده دایر می باشد.

 1. مسافرت با کشتی های زیبا

علاوه بر امکان انجام سفرهای هیجان انگیز با انواع کشتی های بزرگ و کوچک، مرغان دریایی نیز در هر ساعتی از شبانه روز شما را در این سفرها همراهی می کنند.

«ایز دنیز» به عنوان وسیله نقلیه عمومی دریایی که از سال 1992 فعالیت می کند، هم اکنون همه روزه با مجموع 25 کشتی در 9 مسیر مختلف و با 202 سفر، جابجایی نزدیک به 50,000 نفر و 1,300 خودرو را به عهده دارد.

 1. سیستم حمل و نقل عمومی یکپارچه در ازمیر (سیستم حمل و نقل یکپارچه – حمل و نقل عمومی یکپارچه)

مهم نیست در کجای ازمیر زندگی می کنید، در هر نقطه ای از شهر که باشید، می توانید به راحتی به مراکز مهم و مرکز شهر دسترسی داشته باشید.

در بین شهرهای ترکیه، ازمیر اولین شهری است که تمام خطوط حمل و نقل، شهر را به هم متصل نموده و از شبکه ارتباطی خوبی بهره مند می باشد. سیستم حمل و نقل در ازمیر شامل: مترو، اتوبوس، تراموا، قطار برقی، کشتی، تاکسی و …، است که در کنار بهره مندی از فناوری های روز، استفاده آسان را برای همگان میسر نموده است. وجود کارت های الکترونیکی جهت پرداخت کرایه های وسائل نقلیه و نیز App های گوناگون و کارآمد برای استفاده مطمئن تر از تاکسی و اتوبوس ها، از جمله خدماتی هستند که در شهر ازمیر به مردم ارائه می گردند.

 1. راحتی و آسایش بعد از یک روز کاری (آسایش پس از یک روز کاری)

اگر شما فردی هستید که سخت کار می کنید و کارتان سنگین است، در ازمیر به مکان هایی دسترسی دارید که پس از یک روز کاری سخت، می توانید از نظر جسمی و روحی استراحت کنید. این خود یک دلیل مهم برای انتخاب آن جهت زندگی است.

ازمیر شهری است که می توانید در پایان هفته و پس از آفتاب گرفتن در سواحل زیبا و سپردن خود به دریای زلال و خنکش، روحتان را در آن سیراب کنید. امکاناتی از قبیل: موج سواری، دوچرخه سواری کوهستان، شنا، غواصی، پیاده روی و کمپینگ و بسیاری از فعالیت های دیگری که می توان در طول هفته و در هوای آزاد آنها را انجام داد، در شهر و اطراف آن وجود دارند. در ازمیر که بیش از 100 مسیر کوهستانی برای پیاده روی و دوچرخه سواری کوهستان وجود دارد، برای افرادی که نمی خواهند از مرکز شهر دور شوند در طول خط ساحلی مسیر 40 کیلومتری دوچرخه سواری و پیاده روی وجود دارد. در ازمیر زیبا، روزهایی لذت بخش سرشار از سلامتی، آرامش و خوشبختی در انتظار شماست!

 

 1. مردمانی مهربان، خونگرم و با فرهنگ (مردمی خونگرم و بافرهنگ)

کافی است آشنایی با شهر ازمیر، در این شهر قدمی بزنید و از نزدیک با مردم این شهر برخورد داشته باشید. خیلی زود متوجه خواهید شد مردم ازمیر بسیار بافرهنگ، خونگرم و صمیمی هستند و این موضوع برای شما به عنوان یک فرد خارجی، بسیار بااهمیت خواهد بود. موضوعی که حتی در سفرنامه هایشان به ازمیر، افسانه ها و توصیفات زیبایی که در آثار برخی هنرمندان به چشم می خورد، قابل مشاهده می باشد.

گواه این امر: حضور گردشگران بسیار، مردم مشتاق به زندگی در ازمیر، وجود آب و هوای گرم و مطلوب، غذاهای لذیذ و خوش طعم، انواع مکان های تاریخی و باستان، جذابه های فراوان طبیعی چون ساحل هایی با پرچم آبی (نماد پاکی)، کوه ها و مسیرهایی برای کوهپیمایی و پیاده روی و …، می باشند. همه این عوامل که بصورت مستقیم یا غیر مستقیم و درکنار شاخص های بالای زندگی، بر خلق و خوی مردم این منطقه تاثر گذاشته، موجب شده از دیرباز مردمی خونگرم، صمیمی، مهمان نواز و فرهنگ دوست باشند.

 1. حفظ بافت قدیمی در کنار ویژگی های مدرن (تعادل بین بافت قدیمی و مدرن)

شما می توانید در خود ازمیر و اطراف آن، مکان هایی را ببینید که برای مثال، در عین داشتن اینترنت پرسرعت، سرویس های بهداشتی تمیز، دسترسی به امکانات مدرن، بافت سنتی خود را کاملا حفظ کرده اند و شما از دیدن آنها لذت خواهید برد. روستاهایی در این منطقه وجود دارد که سالانه گردشگرهای بسیاری از سرتاسر دنیا به سوی خود جذب می کنند. این حفظ اصالت و بافت سنتی، گواه این است که ازمیر دارای فرهنگی بسیار غنی می باشد.

محوطه بازار تاریخی واقع در منطقه کِمِرآلتی پر از مغازه هایی است که اشیای کادویی منحصر به ازمیر را می فروشند. این بازار رنگارنگ که توجه گردشگران داخلی و خارجی را به خود جلب کرده، قدیمی ترین محل ملاقات و مرکز خرید شهر است. آسانسور تاریخی که یکی دیگر از نمادهای ازمیر می باشد، توسط Nesim Levi بانکدار یهودی در سال 1907 بنا شده و امکان دسترسی از سطح دریا به سطح تپه را فراهم می کند. بالکن موجود در طبقه بالای آن علاوه بر داشتن منظره زیبا با چشم انداز شهر، به عنوان رستوران هم فعالیت می کند. برج ساعت واقع در مرکز ازمیر که در سال 1901 در دوره سلطان عبدالحمید دوم از سوی معماران آلمانی ساخته شده نیز سمبل غیر رسمی ازمیر به شمار می رود. کنده کاری های زیبای رو برج با ارتفاع 25 متر با 4 چشمه ظریف در 4 گوشه از آن زیبایی اش را دو چندان می کنند. با در نظر گرفتن اهمیت مکان و زمان بازدید کنندگان، برخی دیگر از سازه هایی که ارزش بازدید را دارند عبارتند از: کارخانه گاز، اسکله پاسپورت، ایستگاه آل سانجاک، ساختمان بورس و ساختمان قدیمی بانک عثمانی.

 1. ترافیک روان و جاده های استاندارد

اگر در شهر شلوغی مانند تهران زندگی می کنید و هر روز ساعت ها در ترافیک می مانید دیدن دریا و طبیعت در خیابان های بدون ترافیک حین رانندگی تقریبا چیزی شبیه به رویا است. در جاده ها و خیابان های ازمیر احساس خواهید کرد در بهشت هستید.

امکان استفاده آسان از وسائل نقلیه عمومی و ارائه خدمات مناسب درکنار هزینه استفاده از آنها، به عنوان یکی از مهمترین فاکتورهای تعیین کننده کیفیت و قابلیت زندگی در شهر ازمیر می باشند. با توجه به اهمیت تردد راحت مردم به محل کار، مدرسه و در تلاش برای ممانعت از بروز انواع مشکلات حمل و نقلی، موجب شده در شهر ازمیر انواع مختلفی از وسائل نقلیه عمومی و نیز خدماتی متناسب با شرایط شهر و نیاز مردم ارائه گردند. در کنار تمام این موارد، وجود چشم اندازهای زیبا و طبیعی چه در خود شهر ازمیر و چه در اطراف آن، موجب شده تردد در آن به دور از هیاهو و ترافیک های معمول در جریان باشد.

 1. غذاهای لذیذ و نزدیک به ذائقه ایرانیان (غذاهای لذیذ مطابق ذائقه ایرانیان)

بسیاری از غذاهای مشهور ترکیه که در سراسر دنیا پرآوازه هستند، اصالتی ازمیری دارند. بطور کلی غذاها و طعم ها در ازمیر، برای ایرانیان بسیار دلپذیر و گوارا است.

از این رو، ازمیر با فرهنگ خاص و صمیمی خود و خونگرمی و مهربانی مردمانش، به عنوان یکی از اصلی ترین شهرهای ترکیه در این خصوص نیز شناخته می شود. مکان ها تاریخی و زیبا و لذیذ بردن از غذاهای ازمیر، در جذب گردشگران به این شهر اهمیت ویژه ای دارد. اگر به ازمیر رفتید، فرصت خوردن غذاهای زیر را اصلا از دست ندهید:

 • صبحانه محلی
 • ساندویچ ماهی و صدف
 • کباب چوبی
 • بورک
 • بستنی ادامسی
 • کوفته های ازمیری
 • بویوز

 

 1. مسیرهای ویژه دوچرخه سواری (مسیرهای ویژه دوچرخه)

مسیرهای دوچرخه سواری، یکی از ویژگی های منحصر به فرد ازمیر هستند؛ ویژگی ای که نشان دهنده اهمیت به ورزش و سلامتی شماست. دوچرخه سواری در ازمیر بسیار مرسوم است و شاید یکی از علت هایی که آسمان ازمیر تا این اندازه پاک و آبی است، همین مسئله باشد. شما می توانید به راحتی و در هر ساعتی از شبانه روز در مسیرهای ویژه دوچرخه سواری، از این ورزش مفرح و سالم لذت ببرید.

این مسیرها نه تنها در داخل شهر که در برخی از مناطق خارج شهر و نیز مراکز گردشگریِ طبیعی جهت استفاده و بیشتر لذت بردن گردشگران از طبیعت و دوچرخه سواری درنظر گرفته شده اند. در ازمیر که بیش از 100 مسیر کوهستانی برای پیاده روی و دوچرخه سواری کوهستان وجود دارد، برای افرادی که نمی خواهند از مرکز شهر دور شوند در طول خط ساحلی مسیر 40 کیلومتری دوچرخه سواری و پیاده روی وجود دارد. همچنین، توسط سیستم «بیسیم» دایر شده در مرکز ازمیر، می توانید از 31 ایستگاه موجود در مسیر دوچرخه سواری از منطقه تفریحی اینجیرآلتی تا بهشت پرندگان در هر زمان که بخواهید دوچرخه کرایه کنید؛ و دوچرخه های کرایه شده را در ایستگاه دلخواهتان تحویل دهید. همچنین در سیستم های ریلی هم می توانید با دوچرخه خود سفر کرده و با مقصدهای دوچرخه سواری مختلف واقع در شهرستان ها، سفر خود را رنگین تر کنید. اما نکته اینجاست که همه این ها، تنها سرگرمی و کارهایی نیست که می توانید در ازمیر انجام بدهید، بلکه تفریحات و مکان های دیدنی دیگر نیز وجود دارند که شما می تواند آنها را فقط با 20 لیر در ازمیر انجام بدهید.

 1. تجربه لحظات زیبا و آرامش بخش در کنار خلیج بکر ازمیر (خلیج بکر ازمیر، تجربه ای زیبا)

به عنوان مثال، شما برای دستیابی به این تجربه می توانید به «سفرحیصار» بروید و در آنجا به آرامشی که نیاز دارید، دست پیدا خواهید کرد؛ در یک کلام، روحتان را تازه کنید و برگردید.

ازمیر با مکان های گردشگری زیبا و خلیج های منحصر به فرد، سواحلی با پرچم آبی (نماد پاکی)، و مجتمع هایی که امکان انجام هر نوع ورزش آبی را فراهم می کنند، نخستین مقصد برای تعطیلاتی شاد، سرگرم کننده و لذت بخش می باشد! همچنین، مجتمع های مختلف با انواع ورزش های آبی، برایتان آرامش، سرگرمی و لذت را برای داشتن تعطیلاتی پرنشاط نوید می دهد. در حقیقت، بسیاری از سواحل خط ساحلی ازمیر که طول آن به 629 کیلومتر می رسد، دارای پرچم آبی هستند و این شهر با سواحل بیشمار که گردشگری تابستان در آن طبق روال طبیعی توسعه یافته، افراد زیادی را از سراسر جهان و ترکیه جهت بهره مندی از انواع تفریحات، به سمت خود جذب می کند. ازمیر ویژگی ها و دلایل بسیاری برای تجربه یک سفر خاطره انگیز در خود دارد.

 1. اماکن گردشگری نزدیک شهر

اگر در ازمیر زندگی می کنید، برای گذراندن یک تعطیلات رویایی، مجبور نیستید منتظر تابستان بمانید. شما می توانید در هر فصل سال، با توجه به امکانات خود، به تعطیلات بروید و به معنای واقعی خوش بگذرانید. از جمله این مراکز می توان به: کوش آداسی، چشمه و ده ها منطقه گردشگری در نزدیکی ازمیر اشاره داشت.

تفریح در کوناک، کمرآلتی، آلسانجاک و باسمانه واقع در مرکز شهر ازمیر و نیز بخش های نزدیک به مرکز شهر از قبیل: بورنُوا و کارشی یاکا شامل: کلاب های شبانه، رستوران، کافه و …، متناسب با سلیقه های مختلف می باشند. مکان های تفریحی واقع در خارج شهر نیز به ویژه در بخش های کنار دریا از قبیل چشمه، سفرحیصار، دیکیلی و فوچا متمرکز شده اند. در این مناطق سواحل و کلاب ها به ویژه در ماه های تابستان، جهت سپری شدن اوقاتی لذت بخش برای مشتریانشان بی وقفه تلاش می کنند. همین ویژگی ها، رفتن به ازمیر را برای هرکسی دلپذیر می کند.

 1. احترام، حتی به حیوانات

مردم ازمیر همانطور که به همنوعان خود احترام می گذارند، حقوق حیوانات را نیز محترم می شمارند. گربه ها، سگ ها و سایر حیوانات نه تنها در ازمیر مورد اذیت و آزار قرار نمی گیرند، بلکه حتی شهرداری اقدامات مهمی برای آنها انجام داده است. مثلا ایجاد خانه هایی برای حیوانات در سطح شهر، واکسیناسیون آنها و تامین غذای مناسب، از جمله اقدامات شهرداری ازمیر در این زمینه است.

شاید به نظر برخی توجه به حقوق حیوانات و مسائلی از این دست، نادیده گرفتن برخی مشکلات اجتماعی و مسائلی از این دست می گردد، اما چگونه ممکن است فردی، خود و انسان دیگری را دوست نداشته و برای حقوقش ارزشی قائل نباشد و درعین حال دوستدار حیوانات باشد؛ هرگز چنین چیزی امکان پذیر نمی باشد و توجه و احترام به حقوق حیوانات، نشانه بیدار بودن انسانیت و اهمیت به آن است.

 1. برگزاری نمایشگاه های بین المللی (نمایشگاه های بین المللی – نمایشگاه های بین المللی ازمیر)

فرهنگ نمایشگاهی و فعال بودن آن در یک شهر، موضوعی بسیار مهم می باشد؛ چرا که این موضوع نشان دهنده حیات تجاری-فرهنگی در آن شهر است. ازمیر در این زمینه نیز پیش قدم است و بسیاری این شهر را به نمایشگاه های بین المللی آن می شناسند؛ این نمایشگاه ها نه تنها هرساله هزاران گردشگر را به این شهر جذب می کنند، بلکه مورد توجه سرمایه گذاران زیادی نیز قرار می گیرد.

محمود اوزگِنِر (رئیس پیشین اتاق بازرگانی ازمیر)، طی سخنرانی خود در افتتاح نمایشگاه های ShoeXpo و Leather & More در ازمیر چنین اظهار داشت: «چشم انداز ما برای ازمیر، تبدیل آن به شهری نمایشگاهی در سطح جهان می باشد. وظیفه ما پشتیبانی لازم و کافی در این حوزه و پتانسیل های موجود آن است. ما به عنوان اتاق بازرگانی ازمیر، این نمایشگاه ها را به عنوان سریع ترین و موثرترین راه توسعه اقتصاد شهر می بینیم. ازمیر می تواند تبدیل به شهر نمایشگاه در سطح جهانی شود. نخستین گام برای این منظور حمایت از این نوع نمایشگاه ها با همراهی نمایندگان حوزه های مربوطه است»

همچنین، اکرم دمیرتاش (رئیس وقت اتاق بازرگانی ازمیر)، در مراسم مربوط به نمایشگاه چرم و مصنوعات ازمیر، درخصوص اهمیت برگزاری نمایشگاه گفته است: «برای این که نمایشگاه های تاثیرگذارتری داشته باشیم، با اتاق­های بازرگانی خارج از کشور نیز به مکاتبه پرداخته ایم. ما قصد داریم شرکت­های دارای پتانسیل­ خرید و فروش را از سراسر دنیا در نمایشگاه ازمیر گردهم بیاوریم»

 1. شب هایی رویایی در آلسانجاک

اگر زنده بودن شهر در شب و داشتن برنامه های تفریحی در آن برایتان مهم است، بد نیست بدانید ازمیر یکی از بهترین نقاط ترکیه در این زمینه است. آلسانجاک مکانی است در کنار امنیت بالایی که در طول شب دارد، می تواند شما را با هر سلیقه ای از گردش شبانه در خود راضی کند؛ لذا، ما توصیه می کنیم خوردن یک فنجان قهوه در کافه های آلسانجاک را اصلا از دست ندهید.

آلسانجاک با نام قدیمی پونتا، به دلیل زیبایی اش موضوع آثار نویسندگان و مسافران زیادی قرار گرفته است. این منطقه ثروتمند که در آن: لِوانتن ها، رومیان، ارمنی ها و سایر مرفهین غربی ساکن بوده اند، در خیابان معروف شهیدلر واقع می باشد که در آن مکان های تاریخی بی شمار نیز وجود دارد. در بخش های داخلی آلسانجاک به ویژه در خیابان شهیدان قبرس، بیشتر مکان هایی وجود دارند که مناسب جوانان هستند. کافه ها و مراکز مختلفِ متمرکز شده در کوچه های جان یوجِل، مظفر ایزگی و زنان قاضی نیز تمام روزهای هفته باز می باشند. در آلسانجاک از بخش پاساپورت در کوردون اول و دوم، در خیابان لیمان و بلوار جمهوریت می توانید از مکان هایی که منظره دریا دارند در کنار موسیقی ملایم و رستوران های لوکس ماهی و گوشت و ..، که برخی متعلق به مکان های اقامتی متعدد هستند، بهره مند شوید. این تنها بخش کوچکی از جاذبه های گردشگری ازمیر و اطراف آن می باشد.

 1. شهری با بوی عشق

ازمیر خود عشق است؛ قدم زدن با معشوق خود در کوچه پس کوچه های سنتی و مدرن ازمیر، شما را دوباره و دوباره عاشق خواهد کرد. زندگی در ازمیر با شهرهای دیگر دنیا تفاوت دارد، اما عاشق شدن در این شهر، بسیار متفاوت تر از هرجای دیگر است.

وجود انواع مراکز تاریخی یا مناظر بدیع طبیعی، می تواند حس و حال لحظات عاشقانه ای را در شما ایجاد کند؛ این موضوع صرفا یک اغراق یا شوخی نیست، بلکه تنها با اندکی وقت گذراندن در ساعات مختلفی از روز و گشتن در نقاط مختلف ازمیر، حقیقت این امر را به شما ثابت خواهد کرد. زندگی در ازمیر و فرصت سپری کردن لحظاتی عاشقانه، موضوعی نیست که بتوان به سادگی از آن در یکی از ایده آل ترین شهرهای جهان برای زندگی، عبور کرد.

 1. خرید ملک در ازمیر

از دیرباز خرید ملک نه تنها به منظور تهیه سرپناهی امن و مطمئن برای خود و خانواده که به عنوان نوعی سرمایه گذاری نیز درنظر گرفته می شده است. حال، اگر قصد شما از خرید ملک (آماده یا پیش فروش)، مشخصا سرمایه گذاری در ترکیه نیز نباشد، می بایست درنظر داشته باشید ملک خریداری شده علاوه بر استانداردهای عمرانی و معماری، لازم است دارای پتانسیل های رشد سرمایه و قابلیت افزایش ارزش ملکی بالایی باشد تا دلایل خرید خانه در کشوری مانند ترکیه موجه شوند؛ در نتیجه، برای این منظور و مخصوصا اگر هدف شما از خرید ملک، سرمایه گذاری، اخذ قامت یا گرفتن پاسپورت ترکیه باشد، خرید خانه های آماده یا پیش فروش هیچ فرقی با هم ندارند؛ در هین راستا، آگاهی از قوانین حاکم برای اتباع خارجی، از نکات بسیار مهم و ضروری بده و گاهی موجب افزایش مزایای خرید ملک نیز می گردد.

در سال های اخیر شهر ازمیر شاهد رشد بالایی در زمینه خرید ملک توسط اتباع ترک و خارجی و نیز سرمایه گذاری داخلی و خارجی در بخش ساخت و ساز بوده است. در بین پروژه های متعدد مسکونی که در حال اجرا یا پایان رسیده اند، می توان به پروژه کارشی یاکا گرین و باغ زیتون به عنوان پروژه های تکمیل شده و آماده تحویل، و پروژه های هوم لند و جنگل طلایی به عنوان پروژه های پیش فروش اشاره داشت.

پروژه کارشیاکا گرین، واقع در منطقه کارشیاکا که به عنوان مروارید شهر ازمیر نیز شناخته می شود، تحقق آرزوی شروع یک زندگی نوین می باشد. این پروژه با سود آوری بالا در کنار زیبایی ‎های بی نظیر، فرصت سرمایه ‎گذاری مناسبی را برای آینده شما به ارمغان می آورد. این پروژه با معماری مدرن، فضاهای سبز زیبا و امکان انجام انواع فعالیت‎های اجتماعی، زندگی منحصر به فردی را به راحتی برای خریدارانش فراهم می کند.

پروژه مسکونی باغ زیتون (گاردن لیوا)، در منطقه آیرانجیلار ازمیر که از بخش‌های در حال توسعه شهر با سرعت رشدی بالاست، به مثابه مرواریدی در این منطقه می درخشد؛ نگاه مدرن و اندیشه خلاق در کنار طراحی چشم نواز، تضمین یک زندگی مطمئن را پیشکش می کند. این مجموعه با درنظر گرفتن جنبه های زیبایی شناختی زندگی، حس امنیت و آرامش را به معنای واقعی در اختیارتان قرار خواهد داد. لازم به ذکر است، پروژه مسکونی باغ زیتون، در حال اتمام و در مهر ماه 98 آماده تحویل می باشد.

پروژه ویلایی هوم لند، در فضای دل‌ انگیزی به مساحت 5030 مترمربع با 1500 مترمربع فضای سبز در جنوب شهر زیبای ازمیر قرار دارد. اندیشه یک زندگی توام با آرامش و رفاه، انگیزه ای شد برای ساخت پروژه ای جهت دستیابی به این هدف. ساخت خانه های ویلایی با بهترین امکانات در دل طبیعت و وجود فضاهای دل انگیز، به راحتی نظر هر فرد مشکل پسندی را به خود جلب می نماید.

پروژه مسکونی جنگل طلایی، که از پروژه آلتین اورمان با ضمانت گروه گوردیون می باشد، مجموعه ای است که در عین همجواری به شهر در دل طبیعتی زیبا و با چشم اندازی از آبی جاری جای گرفته و طراوت و شادابی یک زندگی سبز و آرامش بخش را برای شما به ارمغان خواهد آورد. ساخت شاهکاری در شهر ازمیر که دارای جنگلی اختصاصی است و به معنای واقعی، تجسم یک زندگی لوکس و مدرن می باشد.

دیدگاه بگذارید