10 کاری که هنگام خرید خانه در ترکیه باید انجام داد

همه ما در آرزوی داشتن خانه رویایی خود هستیم. با این حال، چند نکته مهم وجود دارد که هنگام تصمیم برای خرید خانه، باید به آنها توجه داشت. اول از همه، ما باید تمام جزئیات خانه ای را که خریداری می کنیم، بررسی و سپس اقدام به خرید نماییم. همچنین، لازم است برخی اقدامات را پیش از خرید ملک در ترکیه انجام دهیم تا نتیجه بهتری از خرید خود داشته باشیم.

قطعا خرید خانه یکی از تصمیم های بزرگ در زندگی هر فرد بوده و از این رو، مشورت با یک فرد مجرب (در صورت امکان)، در این زمینه و تصمیم گیری در راستای دیدگاه ها و توصیه های او، مطمئنا نتایج بسیار مفیدتری را در پی خواهد داشت. پس اگر تصمیم به خرید خانه مورد علاقه و رویایی خود گرفته اید و نمی دانید باید به چه نکاتی توجه کنید، ما در ادامه به 10 کاری که هنگام خرید خانه باید انجام داد، اشاره خواهیم کرد.

  1. تعیین دقیق بودجه خرید خانه

اولین قدم در خرید خانه یا هر چیز دیگری، تعیین و تامین بودجه لازم می باشد؛ شما نه تنها با این کار می توانید دامنه جستجوی خود را مشخص تر کنید، بلکه واقع بینانه تر نیز نسبت به خرید خانه مورد نظرتان اقدام خواهید کرد. علاوه بر این، درصورت کم بودن بودجه خود، متوجه می شوید چه میزان وام نیز نیاز دارید. البته، باید سایر هزینه های جانبی خرید خانه مانند: تعمیرات احتمالی خانه جدید، خرید لوازم تازه برای خانه، هزینه اسباب کشی و استخدام کارگر و …

  1. مقایسه نرخ بهره وام

اگر در هنگام محاسبه بودجه خود، تصمیم به گرفتن وام از بانک گرفتید، باید این کار را با دقت و بدون عجله انجام داده و خوب در مورد آن تحقیق کنید. در نظر داشته باشید، هر چند بانک های ترکیه تابع یک سری قوانین کلی و یکسان می باشند، اما در خصوص تسهیلات، قوانین مربوط به ارائه وام، نرخ بهره، شرایط ارائه وام و …، تفاوت هایی با هم دارند. از این رو، برای جلوگیری از هرگونه ضرر مالی و برای استفاده از بهترین شرایط ممکن که با توان مالی شما نیز تناسب بیشتری دارد، بهتر است پیش تقاضای وام خرید ملک در ترکیه، شرایط و قوانین چندین بانک را برای دریافت وام، به خوبی بررسی نمایید.

همچنین، پیشنهاد می کنیم برای آشنایی با مدارک خرید ملک در ترکیه این مقاله را بخوانید: مدارک و قوانین خرید ملک در کشور ترکیه

  1. توجه به جزئیات ملک

هر چند همیشه ظاهر بیرون و درون هر بنا بیشتر از سایر موارد توجه مشتریان را به خود جلب کرده و در تصمیم گیری آنها برای خرید تاثیر مستقیم دارد، اما با این وجود شما باید مواردی دیگری را نیز پیش از تصمیم گیری، درنظر داشته باشد؛ چراکه تمام جزئیات خانه مهم بوده و باید مواردی مانند: استحکام ساختمان، کیفیت مصالح و لوازم بکار رفته، کارایی آن متناسب با نیاز و تعداد شما، میزان دسترسی به مراکز مهم شهری و خدماتی، امنیت مکانی، همسایگان و اهالی محله، هزینه شارژ (اگر ملک موردنظر شما آپارتمان می باشد)، وجود زیرساخت های لازم و عملکرد درست آنها، عمر بنا، عدم نیاز به هرگونه تعمیرات و …، را حتما در نظر بگیرید. پس اجازه ندهید ویژگی های ظاهری خانه باعث شود سایر نکات را از یاد برده و عجولانه تصمیم گیری کنید.

  1. تعیین محل و موقعیت دلخواه

مساله دیگری که هنگام جستجوی خانه رویایی خود باید توجه کنید، موقعیت مکانی خانه یا ساختمان است. شما باید فاصله خانه ای که قصد خرید آن را دارید، تا محل کار، مدرسه، وسایل نقلیه عمومی، نزدیک ترین مرکز درمانی و بیمارستان و مراکز اجتماعی و تفریحی، مدنظر بگیرید. از این رو، توصیه می شود با فهرست کردن نیازها، اولویت ها و خواسته هایتان، جستجو و یافتن خانه دلخواه خود را ساده تر کنید.

  1. تحقیق درخصوص وضعیت بازار ملک و مقایسه گزینه ها

نکته دیگری که باید پیش از یک خرید موفق و درست به آن توجه کنید، تحقیق در رابطه با وضعیت بازار ملک و بررسی دقیق املاک موجود برای خرید می باشد؛ لذا، با توجه به نوسانات بازار در فصل های مشخصی از سال که میزان خرید و فروش ملک کاهش یا افزایش می یابد، شما نیز می توانید درصورتی که با محدودیت زمانی مواجه نیستید، خرید خانه خود را در مواقعی انجام دهید که ثبات بیشتری در بازار ملک وجود دارد. علاوه بر این، شما باید شرکتی که قصد دارید از املاک ساخته شده آنها خرید نمایید را به لحاظ: سابقه کاری، پروژه هایی که انجام داده اند، کیفیت سازه های آنها، شرایط فروش و …، بررسی کنید تا با خیالی آسوده و اطمینان، ملک دلخواه خود را خریداری نمایید.

  1. میزان قابل اطمینان بودن شرکت

همانگونه که پیشتر اشاره شد، قابل اطمینان بودن شرکت سازنده فروشنده ملک و نیز املاکی که ساخته و به فروش می رسانند، از اهمیت زیادی برخوردارند. این موضوع از آن جهت با اهمیت است که به دلیل پر رونق بودن بازار املاک در ترکیه و رقابت زیاد شرکت های سازنده و فروشنده ملک در این کشور، باعث شده برخی از آنها سعی در سوء استفاده از این موضوع بویژه در فروش املاک تازه ساخت یا حتی قدیمی داشته باشند؛ در نتیجه، خرید ملک در ازمیر یا سایر شهرها از شرکت هایی که دارای شهرت خوبی در این زمینه بوده و احتمال از دوستان و آشنایان شما نیز از آنها با رضایت کامل، ملکی خریداری کرده اند، ایده بسیار خوبی می باشد.

همچنین، پیشنهاد می کنیم برای آشنایی با مراحل و هزینه خرید ملک در ترکیه این مقاله را بخوانید: مراحل و هزینه های خرید ملک در ترکیه

  1. مقاومت ساختمان در برابر زلزله

هر چند یکی از معیارهای مهم و اصلی در ترکیه به دلیل زلزله خیز بودن، ساختن ساختمان های مقاوم در برابر زلزله بوده و لازم است که همه آنها بیمه اجباری زلزله را نیز داشته باشند، با این وجود، باز شما باید از میزان مقاومت ملک در برابر زلزله مطمئن شوید. از سوی دیگر، با توجه به اینکه این موضوع علاوه بر جنبه مالی هنگام وقوع زلزله و خسارت مالی ناشی از آن، ممکن است همراه با خطر جانی برای شما و خانوادیتان باشد، پس حتما از میزان مقاومت ساختمان در برابر زلزله و رعایت نکات لازم هنگام ساخت آن، اطمینان حاصل کنید. برای این منظور، شما می توانید با درخواست گزارش «تنظیم مقررات زلزله» از شرکت بازرسی ساختمان، از مقاوم بودن آن در برابر زلزله مطلع شوید.

  1. بازدید دقیق از ملک

بازدید از ملکی که قصد خرید آن را دارید، اقدامی کاملا درست و عقلانی است. گاهی دیده می شود برخی از خریداران، بویژه خریداران خارجی، با اعتماد به فرد یا موسسه ای که در این حوزه در حال فعالیت می باشد، ملک موردنظر خود را تنها با شنیدن توصیفاتی از آن یا دیدن چند عکس  و ویدئو، خریداری می کنند. در چنین شرایطی، وقتی آنها بعد خرید ملک، از آن بازدید می کنند، با ویژگی هایی از خانه روبرو می شوند که یا بدان شکل تصور نمی کردند، یا با آنچه در تصاویر دیده بودند، تفاوت هایی دارد. لذا توصیه می شود پیش از خرید ملک و پرداخت هرگونه هزینه ای، حتما ملک دلخواهتان بازدید کرده و مورد بررسی قرار دهید.

البته، باید اشاره داشت از زمان شیوع ویروس کرونا و متداول تر شدن خریدهای آنلاین، شرکت هایی وجود دارند که با ارائه خدماتی مانند تور بازدید آنلاین، ارسال مدارک لازم و تصویرهایی مشخص از ملک، توانسته اند اطمینان مشتریان خود را جلب کرده و اطمینان و امینت خرید ملک در ترکیه را بالا برده اند. در همین راستا، «مجموعه اوکازیون (Okaziyon)» یکی از موفق ترین نمونه ها در ترکیه با سابقه ای درخشان می باشد.

  1. انتخاب نما و عایق بندی

نمی توان این واقعیت را انکار کرد که ظاهر و نمای یک ساختمان و طراحی درون آن، تاثیر بسیار زیادی در انتخاب ما در خرید یک ملک دارد. از دیگر مواردی که می توان آن را با مشاهده ظاهر یک بنا متوجه شد، میزان نورگیری آن و ورود نور طبیعی آفتاب به خانه می باشد. به همین دلیل، علاوه بر جهت ساختمان، تعداد و بزرگی پنجره ها، داشتن بالکن یا تراس و نیز عایق بندی ملک در برابر: گرما، سرما و رطوبت، از موارد بسیار مهم می باشند. استفاده از پنجره های دو جداره، عایق شدن لوله ها با پشم شیشه، متناسب بودن سیستم گرمایشی و تهویه مطبوع با اندازه خانه، میزان عایق بودن درون خانه در برابر صداهای بیرون و …، از مواردی هستند که می توان از طریق آنها، ویژگی های یک ملک را ارزیابی نمود. جدا از این موارد، مطابق با «آیین نامه حفاظت ساختمان ها در برابر آتش» و با توجه به تعداد طبقات ساختمان، مقاومت درون و نمای بیرونی آن در برابر حریق و نیز وجود سیستم کارآمد خاموشی آتش باید مورد بررسی قرار گیرند.

  1. قرارداد فروش

پس از بررسی و انجام تمامی موارد فوق، درصورتی که موفق به یافتن و انتخاب ملک مورد نظرتان شده اید، نکته مهم دیگر هنگام خرید، قرار داد فروش ملک می باشد. این قرار داد که باید با حضور خریدار و فروشنده یا نماینده رسمی و قانونی آنها (با وکالتنامه رسمی)، همراه باشد، بنا بر قوانین دولت ترکیه درصورتی مورد تایید قانون می باشد که در دفترخانه اسناد رسمی تنظیم و به ثبت برسد. از این رو، به لطف این قرارداد هرگونه احتمال کلاهبرداری یا از دست دادن پول و حقوق فردی به عنوان خریدار یا فروشنده، جلوگیری می شود. در همین راستا، قراردادی که تعهدات و خواسته های هر دو طرف را پوشش می دهد، باید در مقابل مامور ثبت اسناد و املاک امضا و دریافت مبلغ معامله بطور رسمی توسط فروشنده اعلام و به ثبت برسد. پس از امضا، روند انتقال سند انجام و طی این دوره، شما دیگر نیاز به نگرانی از بابت سایر مسائل حقوقی و ملکی را نخواهید داشت.

دیدگاه بگذارید