اقتصاد ترکیه و چه نقاط قوت و ضعف آن

ترکیه یکی از کشورهای رو به رشد در جهان است که پیشرفت اقتصادی آن، یکی از دلایل این ادعاست. به گفته برخی، اقتصاد ترکیه ششمین اقتصاد برتر اروپا بوده و توانسته به جایگاهی مناسب برای جذب سرمایه گذاری بین المللی تبدیل شود. ترکیه در زمینه های: گردشگری، صنعت، بویژه نساجی و تولید پوشاک، یکی از قطب های جهان می باشد.

علاوه بر این، ترکیه در زمینه های صنعت و کشاورزی نیز از تنوع منابع درآمدی بسیار زیادی بهره مند می باتشد. این کشور نخستین تولیدکننده کود مصنوعی اروپا، سیزدهمین اقتصاد برتر جهان، هفتمین تولیدکننده آهن و فولاد اروپا، دومین تولیدکننده شیشه دنیا، ششمین تولیدکننده سیمان دنیا و ششمین صادرکننده پوشاک دنیا و بزرگ ترین بازار نوظهور اروپا است. در حقیقت ترکیه از سال 2015 جزو یکی از 20 کشور برتر جهان در حوزه تولیدات صنعتی بوده و بطور پیوسته توانسته جایگاه خود را بهبود بخشیده و پیشرفت نماید. لذا اگر به دنبال سرمایه گذاری یا زندگی یا حتی کسب درآمد در این کشور هستید، ما در ادامه نقاط قوت و ضعف اقتصاد این کشور را به شما معرفی خواهیم کرد.

  1. پیشگامی بخش صنعت و تولیدات داخلی در ترکیه

عدم وجود ذخایر زیرزمینی نفت ترکیه عمل کرده تا جایی که چرخه اقتصادی این کشور را صنعت و تولیدات داخلی آن می چرخانند؛ از این رو، عمده هزینه های این کشور از تولیدات ناخالص داخلی تامین می شود و براساس پیش بینی دولت ترکیه، تا سال 2020 تولید ناخالص این کشور به 2 تریلیون دلار خواهد رسید. این مسئله تا جایی پیش می رود که اقتصاددانان پیش بینی می کنند ترکیه قدرتمندتر شده و یکی از بهترین کشورهای جهان می شود. برهمین اساس و با توجه به بنادر تجاری قوی، ترکیه می تواند گزینه ای مناسب برای سرمایه گذاری در زمینه تجاری باشد. بیشترین سهم تولید این کشور مربوط به بخش نساجی و تولید پوشاک بوده و پس از آن، صنایع: پالایش نفت، فولاد، ذوب آهن، شیمیایی، غذایی، خودرو و ماشین سازی، سهم عمده تامین درآمد ترکیه را به دوش می کشند.

  1. خودروسازی، از مهمترین صنایع اقتصادیِ ترکیه

بخش خودروسازیِ ترکیه در منطقه «مرمره» تمرکز داشته در سال های اخیر به خوبی رشد کرده است تا جایی که در سال 2017، این کشور رتبه هفدهم در جمع تولیدکنندگان خودروهای سواری در جهان را به خود اختصاص داد. این در حالی است که این رتبه، تنها دو رده با کشوری مانند انگلستان فاصله دارد. مهم ترین تولیدات کارخانه های این کشور عبارتند از: فور اتوسان، فیات توفاش، تویوتا ترکیه و هیوندایی آسان، هستند و اغلب به اروپا صادر می شوند.

  1. اهمیت و جایگاه ویژه صنعت ساخت و ساز در ترکیه

شاید شما نیز متوجه شده باشید که بیشتر موضوعات به گوش رسیده در حوزه تجارت و سرمایه گذاری در ترکیه، مربوط به خرید ملک و دریافت اقامت این کشور از طریق خرید ملک می باشد. این موضوع بخوبی با مشاهده انبوه خانه های جدیدِ ساخته شده یا درحال ساخت در سراسر ترکیه، کاملا مشهود می باشد. افزایش مهاجرت از کشورهای همسایه و حتی اروپا بدلیل چشم انداز روشن اقتصادی و درکنار آب و هوا، تنوع غذایی و تاریخ و فرهنگ ترکیه، از عواملی هستند که منجر به تبدیل بخش ساخت و ساز به یکی از صنایع پویا و ضروری امروزه ترکیه برای ساخت آینده ای بهتر شده است. معماریِ همگام با استانداردها جهانی و حس زیبایی شناختی، موجب شده خانه های این کشور همپای جهان، پیشرفته و زیباتر شوند. برای اینکه دید بهتری داشته باشید، بد نیست بدانید این صنعت یکی از فعال ترین پیمانکاران در سطح جهان بوده و در سال 2007 در فهرست بهترین مهندسی های عمرانِ جهان، پس از آمریکا و چین و در جایگاه سوم قرار گرفته است.

  1. گردشگری، بخشی جدا نشدنی از اقتصاد ترکیه

گسترده شدن ارتباطات جهانی، از جمله عوامل گشترش و توسعه گردشگری در ترکیه بوده است. درواقع هر مقصد گردشگریِ خوب، علاوه بر جاذبه ها و پتانسیل های گردشگریِ خود، بواسطه تبلیغاتی که توست گردشگرانش می شود، شناخته می شود. یک گردشگر با ورود و صرف ارزی که به بازار و چرخه اقتصادی کشوری مانند ترکیه می کند، موجب رونق صنعت گردشگری در آن می شود. ترکیه از این لحاظ توانسته گام های بلند و بزرگی بردارد و از مقاصد تابستانی گرفته، تا میلیون ها جاذبه تاریخی و طبیعی، امکانات فراوانی را همانند انواع هتل و رستوران ها با غذاهای متنوع و در کلاس متنوع جهانی، فراهم آورد؛ وجود سایر ویژگی ها چون آزادی پوشش، مردم مهمان نواز و تاریخ و فرهنگ غنی، سالانه جمعیت بسیار زیادی را در فصول مختلف به این کشور جذب می کند. از این رو، گردشگریِ ترکیه می تواند یکی از زمینه های سودآور برای سرمایه گذاری بدل شود. این کشور سالانه پذیرای 40 میلیون نفر گردشگر از سرتاسر جهان بوده و دولت نیز در این راستا از هیچ سرمایه گذاری و حمایتی کوتاهی نمی کند.

  1. کشاورزی و تولید محصولاتی زبان زد

ترکیه آب و هوایی معتدل، طبیعتی زیبا و باورنکردنی دارد، پس چندان دور از انتظار نیست در این کشور کشاورزی تبدیل به یکی از قطب های اقتصادی شده و صادرات فراورده های کشاورزی، بخش مهمی از اقتصاد ترکیه را نشکیل دهد. طبق آمار سال 2005، ترکیه در زمینه تولید محصولات کشاورزی توانست رتبه هفتم جهان را بدست آورد و این درحالی است که ایران در سال های اخیر درگیر خشکسالی بوده و ترکیه همچنان بارش کافی برای محصولات خود داشته است. جالب است بدانید تولید اول جهانیِ میوه هایی مانند: فندق، زردآلو، انار، گیلاس و انجیر، در دست این کشور است و علاوه بر این، ترکیه درزمینه تولید: «نخود» رتبه دوم، «خیار، سیب زمینی، بادمجان، فلفل سبز، عدس و پسته» رتبه سوم، «پیاز و زیتون» رتبه چهارم، «چغندر قند» رتبه پنجم و «تنباکو، سیب و چای» رتبه ششم جهان را به خود اختصاص داده است. کشاورزی این کشور با بهره گیری از تکنولوژی روز دنیا، توانسته پرقدرت عمل کند.

  1. دام پروری صعتی رو به رشد در ترکیه

در ادامه کشاورزی، نباید اهمیت دام پروری و رشد آن در اقتصاد ترکیه را از قلم انداخت. درواقع این کشور رتبه سوم جهان در زمینه صادرات شیلات و آبزیان را به خود اختصاص داده و 80 درصد حجم محصولات شیلات این کشور، به اروپا صادر می شود؛ علاوه بر این، ترکیه در دیگر تولیدات نیز آمار خوبی دارد که به عنوان مثال، در سال 2016 و در سه ماهه نخست همان سال، توانست 270 هزار تن گوشت قرمز تولید کند.

نکات منفی که درباره اقتصاد ترکیه وجود دارد

  • نرخ بیکاری: البته نرخ بیکاری در کشور ترکیه در طی سال های اخیر کاهش پیدا کرده، و یکی از دلایلی که قانون ترکیه کارفرمای خارجی را ملزم به استخدام تعدادی کارمند یا کارگر ترک می داند، همین مسئله است.
  • نرخ تورم: نرخ تورم ترکیه یکی دیگر از مسائل مشکل ساز این کشور است که در طی سال های اخیر نیز بیشتر شده است. این تورم که اکنون به 16 درصد رسیده، موجب شده بانک مرکزی ترکیه برای کاهش تورم، نرخ بهره را افزایش دهد.
  • بدهی بین المللی: بدهی های بین المللی به خودی خود اتفاق بدی نیستند. ولی اگر بخشِ زیادی از اقتصاد یک کشور بر پایه سرمایه گذاری های بین المللی باشد، این بدهی ها می توانند دردسر ساز شوند. مشکل از آنجایی شکل گرفته است که در سال های اخیر، واردات ترکیه از صادرات آن پیشی گرفته و پس از کاهش ارزش لیر در بازار جهانی، واردات برای دولت گرانتر از آنچه باید تمام شده است.
  • فساد اداری: فساد اداری که در سازمان های دولتی ترکیه رخنه کرده، یکی دیگر از نگرانی های سرمایه گذاری در این کشور است. البته در این خصوص توافق نامه هایی میان ایران و ترکیه امضا شده است که می تواند خطر این مسئله را تا حد ممکن کاهش بدهد.

دیدگاه بگذارید