شرکت هواپیمایی ترکیه با ارزشش ترین برند کشور

۹ اردیبهشت, ۱۴۰۳

در دنیای تجاری امروز، که اهمیت و تاثیر «برند» به عنوان یکی از مهمترین عوامل موفقیت یک شرکت شناخته می شود، دارای نقش ویژه ای در دنیای تجارت می باشد. امروزه ارزش برندها که با روش های مختلفی چون: اینتر برند، ارزش گذاری (BAV)، هرمی پویایی و …، مورد ارزیابی قرار می گیرد، رایج ترین آنها «ارزش ویژه برند (Brand Equity)» می باشد.

بنا بر تحقیقات آژانس «ارزش تجاری و مالی برند»، شرکت هواپیمایی ترکیه (THY)، با ارزش تجاری 1.975 میلیارد دلار با ارزش ترین برند ترکیه شناخته شد. بر این اساس، در حالی شرکت هواپیمایی ترکیه در جایگاه نخست این فهرست قرار دارد که «بانک زراعت» ارزش برندی برابر با 1 میلیارد و 616 میلیون دلار در رتبه بعدی فهرست قرار گرفته است؛ در ادامه نیز به ترتیب شرکت های زیر قرار دارند:

 • بانک گارانتی با ارزش برند 1 میلیارد و 538 میلیون دلار در رتبه سوم
 • ترکسل با ارزش برند 1 میلیارد و 361 میلیون دلار در رتبه چهارم (یک پله صعود)
 • آرچلیک با ارزش 1 میلیارد و 271 میلیون دلار در رتبه پنجم (سه پله صعود)
 • تورک تله کُم با ارزش 1 میلیارد و 87 مییلون دلار در رتبه ششم (دو پله سقوط)
 • آک بانک با ارزش 998 میلیون دلار
 • ایش بانک با ارزش 951 میلیون دلار (دوپله سقوط)
 • Yapı Kredi با 876 میلیون دلار
 • فورد اتوسان با 875 میلیون دلار

8 برند جدید در بین 100 برند با ارزش

امسال 8 برند جدید دیگر در حوزه های مختلف تجاری، وارد فهرست با ارزش ترین برندهای ترکیه شدند که عبارتند از:

 1. LC Waikiki
 2. Koç Sistem
 3. Kordsa
 4. Odeabank
 5. Aytemiz
 6. Mars Lojistik
 7. Ege Profil
 8. داروسازی Nobel

بر این اساس، از نظر ارزش برند تجاری، درمجموع سهم برندهای بخش صنعت 30% و سهم برند های بخش خدمات 70% بوده که بیشترین افزایش ارزش برندها نیز بین 100 برند برتر و به ترتیب: AutoCar با رشد 140 درصدی، Desa با 112% و شرکت بازنشستگی Avivasa با 100%، قرار گرفته اند. بیشترین کاهش ارزش برند نیز در همین دوره، مربوط به تیم فوتبال بشیکتاش با 42%، Koçtaş با 34.8% و Emlak konut با 32.2%، می باشند.

24.6 میلیارد دلار  مجموع ارزش کل 100 برند ترکیه

در همین راستا، «محترم ایلگونر» مدیر ارشد Brand Finance ترکیه، در ارزیابی 100 برند برتر کشور اظهار داشت: ” در سال جاری مجموع ارزش 100 برند برتر ترکیه با رشد 24 درصدی نسبت به سال قبل، توانست به رقم 24.6 میلیارد دلار دست یابد.” وی در ادامه افزود: “با تبدیل شرکت های ترکیه به بازیگران مهم در عرصه جهانی، بخش عظیم معاملات آنها با ارزهای رایج جهانی صورت می گیرد؛ همین امر موجب می شود کمتر تحت تاثیر خطرات ناشی از نوسانات نرخ ارز قرار گرفته و ارزش برند آنها همچنان حفظ گردد. از این رو، شرکت های ترک باید به تلاش های خود در این زمینه ادامه داده و برندها و محصولات خود را در سطح و مقیاس جهانی برسانند.”

دیدگاه بگذارید