دلایل محبوبیت ازمیر و ارزش بالای ملک پس از آلمان

۹ اردیبهشت, ۱۴۰۳

با گذشت زمان و افزایش پویایی در بخش املاک ازمیر، موجب علاقه مندی و تشئویق سرمایه گذاران داخلی و خارجی به خرید مسکن در ازمیر نموده است. این درحالی است که فزایش قیمت و ارزش ملک در این شهر، پس از آلمان در رتبه دوم قرار دارد.

«بورچین اوندَر» عضو هیئت علمی و مدیر دانشگاه اقتصاد ازمیر (İEÜ)، با بیان این مطلب که ازمیر پس از آلمان بیشترین افزایش قیمت در جوزه مسکن را در سراسر جهان داشته، دلایل این امر را چنین عنوان می کند: “کسانی که تصمیم به زندگی در جای دیگر می گیرند، پیش از هر چیز: امنیت، راحتی و رفاه را، مدنظر قرار می دهند. جدا از این، میزان ترافیک ازمیر در مقایسه با استانبول خیلی کمتر است؛ از سوی دیگر، وضعیت آب و هوا نیز از جمله موضوعات ارزیابی شده می باشد. این درحالی است که تمام مطبوعات خارجی درخصوص آب و هوای ازمیر عقیده دارند که در طول سال بسیار فوق العاده است.”

اوندَر در ادامه می افزاید: “معیار دیگر، آرامش موجود در شهر است؛ ترکیب دریا و رنگ آبی، پارامتر بزرگی محسوب می شود. براساس تحقیقات انجام شده، ازمیر به لحاظ آرامش در رده 49 و استانبول در رده 230 قرار دارد و به همین دلیل، همه نگاه ها سمت ازمیر معطوف شده است. هزینه زندگی نیز در ازمیر نسبت به استانبول 11% کمتر است و با ساخت بزرگراه استانبول-ازمیر که یک سرمایه گذاری مهم برای دنیای تجارت محسوب می شود، ازمیر بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است. همچنین، ازمیر به دلیل ظرفیت بالای علمی و موقعیت های تحصیلی مناسبی که در آن موجود می باشد، سالانه پذیرای مهاجران تحصیلی بسیاری است؛ این درحالی است که  بسیاری از مدارس خصوصی مستقر در استانبول، در ازمیر نیز دارای شعبه می باشند؛ روند مهاجران تحصیلی به ازمیر درحالی رو به رشد است که علت آن رای امنیت بالای آن در کنار سایر  عوامل ذکر شده، عنوان می کنند.”

رتبه دوم جهانی از حیث افزایش قیمت مسکن

اوندر با اشاره به بیشتر دیجیتالی شدن بخش مسکن و برنامه دبی از سال 2030 که قصد دارد از هر چهار ملک ساخته شده یکی را با چاپگر سه بعدی بسازد، افزود: “صنعت ساخت و ساز ترکیه نیز باید این تحول را ایجاد کند. بخش ساخت و ساز مانند لوکوموتیو (یعنی نیرو محرکه)، در جهان است، اما باید این تغییر و تحول را از نزدیک دنبال کنیم. اگر این بخش دیجیتالی نشود، یک شکاف اشتغال بسیار جدی به وجود می آید. با در نظر گرفتن تمام این موارد و نیز مهاجرپذیری بالا حتی از استانبول، ازمیر در بین 150 کلانشهر جهان قرار داشته و پس از آلمان، شاهد بیشترین افزایش قیمت در حوزه مسکن می باشد؛ به طوریکه در 5 سال اخیر، توانست در رتبه دوم را در جهان بدست آورد. در سال 2018  و دذ  مقایسه با سال قبل، قیمت هر متر مربع زمین در حدود 15% افزایش داشته است.”

ازمیر، شهری همچنان جذاب

به گفته اوندر: “میزان تعامل اجتماعی در ازمیر بسیار بالا می باشد و همین امر، فرصت های آموزشی برای کودکان را افزایش داده است. از سوی دیگر، ازمیر به دلیل آب و هوای گرم و معتدل خود، منطقه ای بسیار محبوب می باشد که با توجه به کمتر بودن هزینه های در مقایسه با الستانبول، سرمایه گذاران بسیار ی ترجیح می دهند از همین ویژگی برای بدست آوردن سود بیشتر به آن توجه داشته باشند. بخش هایی مانند: گوزل باغچه، اورلا و چشمه، فضاهای آزاد متفاوتی را به خود اختصاص داده اند. همچنین صبر و گشاده رویی زیادی در خاک این شهر به چشم می خورد. ازمیر شهری با پیشینه 8500 ساله است که طی صدها سال میزبان مردمی از نژادها و زبان های گوناگون بوده است، از این رو مردمان آن بسیر صبور هستند.”

دیدگاه بگذارید