شرط 3 ساله برای کسب شهروندی ترکیه از طریق سرمایه گذاری

از سپتامبر سال 2018، مزایای بسیاری برای اخذ شهروندی از طریق سرمایه گذاری در ترکیه برای سرمایه گذاران خارجی درنظر گرفته شده است. با آیین نامه جدید، حداقل مبلغ سرمایه گذاری برای اخذ تابعیت که قبلا 1 میلیون دلار بود، به 250 هزار دلار کاهش یافت. علاوه بر این، ابزارهای سرمایه گذاری دولتی و همچنین مبلغ سرمایه گذاری در بانک های دولتی نیز به 500 هزار دلار کاهش پیدا نمود.

شرط 3 ساله برای سرمایه گذارن خارجی

بنا به تصمیم دولت ترکیه در اواخر سال 2018، آن دسته از سرمایه گذاران خارجی که اقدام به استخدام حداقل 50 شهروند ترکیه ای کرده باشند، می توانند به همراه خانواده هایشان، تابعیت کشور ترکیه را بدست آورند. با این حال، برای تمامی این سرمایه گذاری ها، یک شرط 3 ساله غیرقابل فروش و غیرقابل برداشت نیزوجود دارد که بر اساس آن، اتباع خارجی نمی توانند املاکی که در آن سرمایه گذاری کرده اند را تا مدت 3 سال فروخته یا از سرمایه ای که در ابزارهای دولتی به کار برده اند، برداشتن نمایند.

شرایط عمومی برای تابعیت از طریق سرمایه گذاری

مطابق فرمان منتشر شده ریاست جمهوری در سال 2018، اکنون اتباع خارجی در صورت داشتن برخی شرایط، می توانند املاک با ارزش بیش از 250 هزار دلار را در مرحله پروژه نیز خریداری کنند. پیش از صدور این بخشنامه، اتباع خارجی صرفا می توانستند املاکی را که دارای سند بوده و نیز به اتمام رسیده اند را، خریداری کنند. اما امروزه، اتباعی که با خرید املاک در مرحله پروژه قصد گرفتن تابعیت را دارند، باید حائز شرایط زیر باشند:

  • وجود سند Kat İrtifakı برای املاک در مرحله پیش ساخت (ساخته نشده)، و Kat Mülkiyeti برای پروژه های در حال ساخت.
  • پیش پرداختبه مبلغ حداقل 250 هزار دلار آمریکا یا معادل آن به ارز خارجی یا لیره ترکیه (TL).
  • دریافت تعهد قرارداد فروش که علاوه بر تایید در دفترخانه اسناد رسمی، باید دارای توضیحات تعهد 3 ساله مبنی بر عدم فروش یا انتقال به شخص سوم در سند نیز قید شده باشد.

اتباعی که همه این شرایط را دارا هستند، علاوه بر خرید از پروژه های مسکونی تکمیل شده می توانند از طریق پروژه های موجود در مرحله پیش ساخت نیز، با سرمایه گذاری درخواست تابعیت ترکیه را بدهد.

روند درخواست تابعیت از طریق سرمایه گذاری

رعایت روند خاص در اخذ شهروندی از طریق سرمایه گذاری بسیار مهم بوده و ارائه کامل اسناد و مدارک، مهمترین نکته در فرآیند درخواست می باشد. اگر قرار است درخواست شهروندی از طریق خرید املاک انجام گیرد، نخست باید ملک مورد نظر انتخاب و گزارش ارزیابی آن از سازمان ذی ربط، دریافت شود. سپس بعد اتمام مراحل صدور سند، همراه با گواهی واجد شرایط بودن، ابتدا باید مجوز اقامت و سپس تکمیل مراحل درخواست لازم برای اخذ تابعیت از طریق سرمایه گذاری طی شود که به طور کلی، این روند در عرض 6 ماه به پایان می رسد. اگر درخواست شما تایید شود، شما، همسر و فرزندان زیر 18 سالتان می توانید تابعیت ترکیه را کسب نمایید؛ اما برای فرزندان بالای 18 سال، نیاز به دریافت اجازه اقامت دائمی است.

دیدگاه بگذارید