کیفیت زندگی در ازمیر، 12% بهتر از استانبول است

۴ اردیبهشت, ۱۴۰۳

(برتری 12% کیفیت زندگی در ازمیر نسبت به استانبول)/( کیفیت زندگی در ازمیر، 12% بهتر از استانبول)

نتایج گزارش کیفیت، هزینه و دستمزد زندگی در ازمیر منتشر شد. در این گزارش که مهاجرت نیروی کار از سایر شهرها به ازمیر در نظر گرفته شده، مشخص گردید شهر ازمیر 12% کیفیت زندگی بهتری نسبت به استانبول می باشد.

انجمن تجار جوان اژه (EGİAD)، طی همکاری با یک شرکت مشاوره بین المللی: کیفیت، دستمزد و هزینه های زندگی در ازمیر را، گزارش کردند. جلسه ارائه گزارش، با همکاری اتاق بازرگانی ازمیر و فدراسیون صنعتگران و انجمن های بازرگانان آناتولی غربی (BASİFED)، برگزار شد. در این جلسه، «اِمره گیزیل گونِشلر» نائب رئیس اتاق بازرگانی ازمیر و «آیدین بوغرا» رئیس EGİAD حضور داشتند. اِمره گیزیل گونِشلر طی سخنرانی خود در این جلسه تاکید کرد که: “ازمیر دارای ساختار چند بخشی است و علاوه بر این که مقصدی برای گردشگری و شهری برای گذراندن دوران بازنشستگی است، در عین حال شهری پویا، فعال و مناسب برای نیروی جویای کار و قابل سکونت نیز می باشد. وی خاطر نشان کرد که اخیرا فرار مغزها به نسبت زیادی از استانبول به ازمیر وجود دارد. وی افزود: «ازمیر شهری است که کار در آن به اندازه زندگی لذت بخش می باشد. ما به عنوان اتاق بازرگانی ازمیر، اهمیت ویژه ای به کارآفرینی قائلیم. بسیاری از کشورها سیاست های خود را بر پایه نوآوری و رشد بنا می کنند، از این رو اتاق بازرگانی ازمیر نیز قصد دارد تا در ساختمان های قدیمی اقدام به تاسیس مراکز: خدماتی، نوآوری و کارآفرینی، کند؛ چراکه کارآفرینان امروزی می توانند، به شرکت های موفق آینده تبدیل شده و با استراتژی های به ظاهر کوچک، سریعا رشد کنند و تبدیل به ستون های اصلی اقتصاد کشور شوند. ما به عنوان اتاق بازرگانی با دیدگاه تبدیل ازمیر به شهری کارآفرین و نوآوری، به مطالعات خود در زمینه کارآفرینی ازمیر اهمیت زیادی می دهیم. لذا، برای گردآوری کارآفرین های جوان و سرمایه گذاران زیر یک سقف، بسیار هیجان زده ایم»فرینا

ازمیر، کالیفرنیای ترکیه

«آیدین بوغرا ایلتَر» رئیس EGİAD نیز اظهار داشت: “رشد قابل توجهی در تعداد شرکت هایی که ازمیر را به عنوان مقصد سرمایه گذاری خود انتخاب کرده اند، وجود دارد. ما نیز این روند را به عنوان فرصتی برای تبدیل ازمیر به کالیفرنیای ترکیه، ارزیابی می کنیم. ازمیر که به عنوان شهری برای زندگی مطرح می باشد، باید از حیث تبدیل به شهری برای «کار کردن و تجارت» نیز، تقویت شود” وی در ادامه گفت: “این امر که شرکت های ملی و بین المللی تصمیم به انتقال مراکز بهره برداری و برخی واحدهای تجاری خود را به ازمیر گرفته اند، بسیار خوشحال کننده می باشد” بوغرا همچنین فزود: “به کمک سایر شرکت هایی که در این زمینه پیگیری های لازمه را انجام داده و به ازمیر به چشم یک جایگزین تجاری جهت کار و زندگی می نگرند، چهره و بافت ازمیر به سرعت در حال تغییر می باشد. ما نیز به عنوان EGİAD جهت مشارکت در این روند، در تهیه تحقیقات درخصوص موضوعاتی چون: هزینه های زندگی، کیفیت و دستمزدهای کار در ازمیر که برای برخی از شهرهای سراسر جهان نیز تهیه شده، با یک شرکت مشاوره، همکاری کرده ایم. از این طریق قصد داشتیم تا هم داده هایی را در زمینه کلیه فعالیت های تبلیغاتی خارجی مربوط به ازمیر کسب کنیم و هم برای افراد یا موسساتی که قصد زندگی، سرمایه گذاری یا کار در ازمیر را دارند، به روزترین اطلاعات مورد نیاز جهت راهنمایی موسسین را، با عموم به اشتراک بگذاریم»

ازمیر، شاهد فرار مغزهای زیادی بوده

 

به گفته ایلتَر، ازمیر در زمینه های کارآفرینی و نوآوری دارای پتانسیل زیادیی می باشد؛ از سویی دیگر، توان شهرها را نیز می توان با: استعدادها، فرصت های شغلی، سطح رفاه و تنوع فرهنگی که در خود گنجانده، سنجید. وی از لزوم انجام مطالعات بیشتر جهت جذب: سرمایه بین المللی، شرکت ها، استعداد و ایده های جدید، سخن گفته و سخنانش را چنین ادامه داد: “تکنوپارک های موجود در این منطقه، تنوع در منابع انسانی، ساختار شهری نه چندان بین المللی و مناطق صنعتی، فرصت های مختلفی را برای ازمیر به ارمغان می آورند. از نظر صنعت، شاهد آنیم که بسیاری از شرکت های داخلی و خارجی، ازمیر را برای سرمایه گذاری ترجیح می دهند و بسیاری از شرکت ها با هدف ثبات، واحدهای تولیدی و مدیریتی خود را به این شهر انتقال داده اند؛ لذا، یک مهاجرت جدی از استانبول به ازمیر در جریان است. تصور می کنیم بخش مهمی از مهاجران را: مشاغلین آزاد، افراد مستقلی که می توانند در خانه کار کنند و نیز افرادی با تحصیلات عالی که به دلیل عدم انتقال شغل خود به ازمیر سهم کمتری در اقتصاد شهر دارند، تشکیل می دهند؛ ما همچنین قصد داریم سرمایه گذاری ها را نیز به شهر جذب کنیم.

ازمیر پیش از این، شاهد فرار زیاد مغزها بوده که در وهله نخست قصد داریم آنها را به شهر بازگردانیم؛ از این رو، هدف ما رده سنی 30-45 ساله و تحصیل کرده می باشد. بر اساس گزارشی که از ازمیر تهیه کردیم، هزینه تحصیل در مدارس خصوصیِ چنین افرادی که بیشترین سهم را در هزینه ها دارند، 40% کمتر می باشد. ما می بایست با جذب نوآوری های جدید و مغزهای جوان به ازمیر، این شهر را تبدیل به مکانی جاذبه می کنیم»

درخواست کار از استانبول به ازمیر

دینچَر گولِیین «مدیر کل شرکت مشاور ترکیه» نیز طی سخنرانی خود در این نشست، ازمیر و استانبول را به لحاظ کارمندان مقایسه کرد. وی اظهار داشت: “ازمیر طی سال های اخیر به عنوان یک ستاره در حال درخشش، در ابعاد کاری و اجتماعی تبدیل به مرکزی جاذبه شده و در بین شهرهای متقاضی کار در آنها، رشد زیادی داشته است. براساس بررسی شاخص های نیروی کار ازمیر، رشد قابل توجهی در تعداد درخواست های شغلی برای فعالیت در این شهر ارائه شده است و تقریبا 60% این میزان را درخواست های صورت گرفته از استانبول تشکیل می دهد. در محدوده مطالعه، علاوه بر حوزه های «هزینه زندگی» و «کیفیت زندگی»، تفاوت های اجاره خانه در مسکن های مشابه در هر دو شهر، هزینه سالانه مدارس خصوصی که آموزش های مشابهی را ارائه می دهند و کل دستمزد نیروی کار، از جمله دستمزد پایه و پاداش نیروی کار نیز، مقایسه شده اند.

مقایسه ازمیر و استانبول با ارقام

در مقایسه هزینه های زندگی در ازمیر و استانبول، قیمت های نزدیک به 200 کالا در بخش های: خورد و خوراک در خانه، الکل و دخانیات، محصولات و لوازم خانگی، مراقبت و نظافت شخصی، کفش و پوشاک، خدمات خانه، خدمات عمومی، خورد و خوراک بیرون از خانه، حمل و نقل، ورزش و تفریح، مورد بررسی قرار گرفته اند. براساس نتایج این بررسی، هزینه های زندگی در ازمیر در مقایسه با استانبول، تقریبا 10% ارزان تر می باشد. به ویژه، در زمینه های: مراقبت و نظافت شخصی، خدمات خانه، خدمات عمومی و ورزش-تفریح نیز، این میزان به 20% می رسد.

در مقایسه کیفیت زندگی بین ازمیر و استانبول، 39 عامل اقتصادی تحت عناوین: محیط های سیاسی و اجتماعی، محیط اقتصادی، محیط اجتماعی فرهنگی، بهداشت و نظافت، حمل و نقل و خدمات عمومی، استراحت، سرگرمی، محصولات مصرفی، اقامت و محیط های طبیعی، مدنظر قرار داده شده است. برطبق نتایج تحقیقات صورت گرفته، مشخص شده ازمیر حدودا 12% کیفیت زندگی بیشتری نسبت به استانبول را دارا می باشد. در صدر دلایل انتخاب ازمیر برای زندگی، وجود: محیط های سیاسی و اجتماعی، نظافت و بهداشت و محیط های طبیعی قرار دارند.

بر اساس نتایج این مطالعات، هزینه مدارس خصوصی ازمیر در مقایسه با مدارس مشابه در استانبول 35% ارزان تر بوده و نرخ اجاره مسکن در مناطق مشابه در هر دو شهر نیز، دارای تفاوت های فاحشی می باشد. اجاره مسکن در ازمیر تقریبا حدود 50% ارزان تر از استانبول می باشد؛ هرچند سطح دستمزد پایه در ازمیر 11% پایین تر از میانگین آن در استانبول است، اما هزینه زندگی در آن نیز به همان اندازه نیز کمتر است. همچنین، هزینه های اجاره و مدرسه نسبت به استانبول 30% الی 50% مناسب تر می باشند.

طبق این گزارش هرچند به نظر می رسد حقوق کارکنان نسبت به استانبول کمتر است اما از دیدگاه کارکنان، جذابیت ازمیر بیشتر شده است. کارفرمایان نیز این فرصت را دارند از طریق سیاست پاداش دهی مناسب، کارکنانِ با مهارت های بیشتر را سمت خود جذب کنند. مسئله دیگری که در سطح حقوق و دستمزد به چشم می خورد، اختلاف حقوق در سطح مدیران و کارکنان ارشد در حدود 10% بوده که در سطح مدرک کارشناسی نیز، بین 15-20% می باشد.

دیدگاه بگذارید