امکان کار برای دانشجویان خارجی در ترکیه

ترکیه از جمله کشورهایی است که به دلیل شرایط مطلوب زندگی، اجتماعی و علمی، سالانه پذیرایی دانشجویان بسیاری از مناطق مختلف می باشد. دراین میان،  برخی از دانشجویان بنا به دلایل مالی یا علاقه شخصی، تمایل به کار در ترکیه را دارند. درحالت کلی این موضوع همچون سایر کشورها، خلاف قوانین بوده ولی استثناها یا راهکارهایی برای آن درنظر گرفته شده است.

سالانه با افزایش تعداد دانشجویان خارجی در ترکیه و نیز غیرقانونی بودن کارِ دانشجویان بدون مجوز کار (همانند سایر نقاط جهان)، موضوعی مهم می باشد. این درحالی  است که بر خلاف کشورهای دیگر، پیدا کردن کار پاره وقت در ترکیه چندان هم ساده نیست که دلیل این امر نیز تمایل بیشتر کارفرمایان به استخدام کارمندان ترکیه ای زبان می باشد. اما با این وجود، فرصت هایی نیز برای دانشجویان خارجی در ترکیه وجود دارد که به آنها اجازه فعالیت قانونی و درآمدزایی می دهد.

نحوه دریافت مجوز کار برای دانشجویان خارجی در ترکیه

اخیرا یک قانون جدیدِ بین المللیِ کار که امکان کار دانشجویان فوق لیسانس را مشروط با اخذ مجوز کار دانشجویی قانونی می کرد، به مرحله اجرا در آمد. این قانون به عنوان فرایندی که حق جستجوی کار و دریافت مجوز کار را برای دانشجویان مقطع فوق لیسانس در ترکه می داد، تنظیم شده است؛ با این حال، دانشجویان لیسانس شامل این قانون نمی شود. با این حال، ترکیه قصد دارد  صرف نظر از مقطع تحصیلی، امکان کار برای کلیه دانشجویان و فارغ التحصیلان خارجی را به شکل قانونی و درحد امکان فراهم سازد. از این رو، مادامی که دانشجویان فوق لیسانس خارجی در ترکیه دارای مجوز کار باشند، همچنان می توانند از مجوز اقامت نیز برخوردار شوند. علاوه بر این، آنها می توانند از حقوق ناشی از مجوز اقامت قانونی خود در ترکیه، بهره مند شوند.

در همین راستا، وزارت امور خارجه مسئول تعیین مراحل مدیریت مشاغل مجاز برای دانشجویان بوده و اصول و دستورالعمل هایی لازم توسط کمیته سیاست مهاجرت، اتخاذ می شود. لذا، چنانچه دانشجوی خارجی هستید و اخیرا تحصیلات خود را در دانشگاه ترکیه به پایان رسانده اید، می توانید برای اجازه کار درخواست دهید. برای این کار باید ظرف یک سال پس از فارغ التحصیلی، اقدام کنید. این درخواست به هیئت مشاوره بین المللی سیاست کار ارسال و پس از بررسی، برحسب قوانین تصویب شده، درخصوص آنها تصمیم گیری خواهد شد. همچنین براساس قوانین، اگر شما دانشجوی فارغ التحصیل مقطع لیسانس با بورسیه دولت ترکیه باشید، امکان دریافت مجوز کار برای شما مقدور نمی باشد؛ این موضوع مستقل از مجوز اقامت کوتاه مدتی است که دریافت کرده اید.

فرصت های شغلی برای دانشجویان خارجی در ترکیه

در نخستین گام برای بررسی فرصت های شغلی در ترکیه، می توانید با جستجو در اینترنت به این امر مبادرت نمود. همچنین، بهتر است شما یک رزومه جامع و دقیق برای ارائه به کارفرمای بالقوه خود، تهیه کنید و در مواقع لزوم آن را ارائه نمایید. عموما در بسیاری از شرکت ها علاوه بر برقراری ارتباط به زبان ترکیه ای، آشنایی به یکی از زبان های: آلمانی، ایتالیایی، عربی، روسی، فرانسوی، اسپانیایی و …، مورد توجه قرار می گیرد. اما اگر به دنبال یک کار با در آمد خوب و حرفه ای هستید، باید در کنسولگری، سفارتخانه و سازمان های غیردولتی، به دنبال کار باشید. اما یافتن شغل در این زمینه ها نیز به دلیل بالا بودن رقابت بسیار سخت می باشد.

یکی دیگر از فرصت های کار برای دانشجویان در ترکیه، آموزش زبان مادریِ خود به سایر دانشجوها می باشد. محبوب ترین زبان برای آموزش به دانشجویان ترکیه ای، انگلیسی است و می توان مطمئن باشید در هر زمان و مکانی کاری در این رابطه پیدا کنید. درنتیجه، افرادی که دارای مدرک زبان خارجی هستند، می توانند شغل هایی با درآمد بهتر پیدا کنند؛ لذا کار در کلاس های زبان خارجی، شغل موقت و پردرآمدی محسوب می شود. فرصت کاری دیگر نیز، برخی از شرکت های ترکیه ای هستند که می خواهند اتباع خارجی را در سازمانشان استخدام کنند. برخی از این شرکت ها شامل: مراکز خبری، مجلات، روزنامه ها و نشریات می باشند. در این مراکز، اتباع از خارجی ها خواسته می شود مطالب موردنظر را به زبان های خارجی ترجمه کنند؛ از جمله فرصت های شغلی موجود در این شرکت ها ویراستاری، مترجمی و روزنامه نگاری است.

سایر موقعیت های کاریبرای دانشجویان  در ترکیه

برای آن دسته از دانشجویان خارجی که به دنبال فرصت شغلی موقت هستند، مشاغل ذکر شده در بالا، عموما در سطح دانشگاه و در تابلوهای اعلانات به اشتراک گذاشته می شود؛ همچنین، این فرصت های شغلی در مجلات نیز موجود است. در ترکیه به دلیل پتانسیل بالای گردشگری به خصوص در تابستان که میزبان تعداد زیادی گرشگر است، کار در این بخش می تواند جزو مشاغل موقت در نظر گرفته شود؛ تنها مشکل کار در این بخش ها، ساعات کاری طولانی تا پایان تابستان می باشد. همچنین، دانشجویان خارجی دختر می توانند برای خانواده های ساکن در شهرها، به عنوان پرستار کودک فعالیت کنند.

دیدگاه بگذارید