واردات طلا در مقابل صادارت

۵ اردیبهشت, ۱۴۰۳
واردات طلا از ترکیه به ایران

در پی فراهم آوردن شرایط واردات طلا، بانک مرکزی ضوابط جدید واردات طلا را ابلاغ کرد. برای واردات طلا به شکل شمش، استفاده از ارز حاصل از صادرات خود مشروط به تحویل، عرضه و فروش آن در محیط مرکز مبادله ارز و طلای ایران خواهد بود. بر اساس ضوابطی که در تاریخ 29 خرداد سال جاری منتشر شده بود، تأمین ارز برای واردات فلزات گرانبها نظیر طلا، نقره، و پلاتین می‌توانست از منابع ارزی واردکننده، منابع ارزی دیگران، و ارز حاصل از صادرات خود و دیگران صورت گیرد، به شرط رعایت آیین‌نامه ورود و صدور این فلزات و ضوابط اجرایی مرتبط.

در مقایسه ضوابط فعلی با ضوابط جدید، تغییرات قابل توجهی را می‌توان مشاهده کرد. طبق مقررات قبلی، چهار منبع مختلف برای تأمین ارز جهت واردات طلا موجود بود: منابع ارزی واردکننده، منابع ارزی دیگران، ارز حاصل از صادرات خود و ارز حاصل از صادرات دیگران. اما در ضوابط جدید، تنها دو حالت برای تأمین ارز جهت واردات طلا به شکل شمش استاندارد در نظر گرفته شده است که تمرکز بیشتری بر استفاده از ارز حاصل از صادرات خود دارد، و تأکید بر فروش این طلا در مرکز مبادله ارز و طلا در ایران است تا اطمینان حاصل شود که تأمین ارز به گونه‌ای انجام می‌پذیرد که به اقتصاد کشور بهینه سود رساند.

مشاوره واردات طلا از ترکیه به ایران

واردات طلا از ترکیه

همانگونه که اشاره شد، ایران دارای ذخایر و معادن غنی از طلا در کشور بوده و به همین دلیل، واردات طلا از سایر کشورها به ایران در رتبه های نزدیک به صفر قرار داشت؛ در چنین شرایطی، برخی واردکنندگان ایرانی به این موضوع علاقه مند شده و اقدام به واردات طلا از ترکیه کردند که به موجب آن، واردات این کالای با ارزش، به رتبه چهارم کشور دست پیدا کرد. همین امر موجب گردید، بانک مرکزی به منظور تنظیم بازار و ممانعت از سودجویی برخی افراد، قوانین جدیدی را در 7 دی 1402 به تصویب برساند. به موجب این قوانین که در غالب یک ابلاغیه به تمامی مراکز ذی ربط و بانک ها و موسسات مالی ارسال گردید، واردات هرگونه طلا صرفا بر اساس قوانین تعیین شده امکان پذیر بوده و متخلفین با پیامدهای قوانونی مواجه خواهند شد.

اهمیت و ارزش طلا در جهان

از دیرباز، طلا کالایی بسیار با ارزش و «مبانی پولی» نزد اقوام و حکومت های مختلف تا به امروز بوده و در حال حاضر نیز ارزش هر برگه اسکناس یا هر مقدار پول خرد به صورت سکه در هر کشور، بر مبنای ارزش طلای فرضی نزد شما می باشد؛ به بیان دیگر، هر مقدار پول، اسکناس و سکه ای که شما در حساب بانکی یا کیف پولتان دارید، در اصل نشان دهنده مقدار طلایی شماست و ارزش آن است.

بر همین اساس، یکی از راهکارهایی که هر کشوری سعی دارد از طریق آن پشتوانه و مبنای پولی خود را ارزشمندتر کند، اقدام به ذخیره سازی طلا می کنند؛ این در حالی است که دولت ها مقداری از طلا را به در قالب جواهرات زینتی، سکه یا شمش نیز، در دسترس عموم قرار می دهند تا مردم عادی نیز آن را به عنوان «سرمایه» در اختیار داشته باشند.

لازم به ذکر است، صادرات یا واردات طلا نیز نزد کشورها امری رایج بوده و برخی واردکنندگان و صادرکنندگان می توانند بر اساس قوانین کشور مبدا و مقصد و قوانین بین المللی، در این زمینه فعالیت کنند. گفتنی است، ایران با وجود منابع غنی طلا در اقصی نقاط جغرافیای خود، شرایطی را در خصوص واردات طلا به ایران در نظر گرفته تا علاقه مندان بتوانند در این حوزه نیز، فعالیت کنند.

واردات طلا از ترکیه به ایران
واردات طلا از ترکیه به ایران

قوانین واردات طلا از ترکیه

در حالت کلی و بنا بر ابلاغیه بانک مرکزی ایران، مهم ترین قانونی که در خصوص واردات طلا وضع گردیده، عبارتند از: «تامین ارز جهت واردات طلا آن هم به صورت شمش، از محل ارز بدست آمده از صادارات خودِ طلا امکان پذیر و حتما می بایست در بستر مرکز مبادله ارز و طلای ایران به فروش برسد»؛ بدین ترتیب، واردکنندگان ملزم به دریافت «تاییده تحویل طلایه خود به مرکز مبادله ارز و طلای ایران» هستند.

لذا، در صورت عدم اقدام به دریافت این تاییدیه، شکایتی توسط بانک ها و موسسات اعتباری نسبت به فرد متخلف نزد «سازمان تعزیرات حکومتی» تحت عنوان «عدم ایفانی تعهد ارزی» تنظیم و اقدامات قانونی لازم اعمال می گردد. در عین حال، علاوه بر الزام به ورود طلاهای وارداتی به صورت شمش های استاندارد به کشور، ارائه «پروانه قطعی گمرکی حاکی از مطابقت کمی و کیفی کالا» قانون مهم دیگری در این رابطه است.

بدین ترتیب، با توجه به اینکه دیگر الزام به گشایش اعتبار اسنادی برای واردات طلا به ایران وجود ندارد، اینگونه واردکنندگان می توانند واردات طلا ره کشور را از طریق تمامی روش ها و ابزارهای پرداختی، انجام دهند؛ همچنین، محدودیت های پیشین در خصوص استفاده از منابع ارزی واردکننده برای ئاردات طلا حذف و امکان استفاده از منابع ارزی حاصل از صادرات خود طلا، صادرات دیگر صادرکنندگان طلا و ارز، بوجود آمده است.

سایر نکات مهم در رابطه با واردات طلا

  1. در صورتی که طلای وارد شده، با نرخ های توافقی مشتری در مرکز مبادله ارز و طلای ایران عرضه نشود، بانک مرکزی عملا آن را با نرخ دلار 37500 تومان، از واردکننده خریداری خواهد کرد.
  2. این قوانین، مشمول واردات تمامی فلزهای گرانبها مانند نقره و پلاتین نیز، می گردد.

واردات طلا از ترکیه به ایران با اوکازیون

مجموعه «اوکازیون (Okaziyon)» از زیر مجموعه های هلدینگ «ایپک یولی آراز (Ipek Yolu Araz)»، از سال 2021 به صورت اختصاصی در حوزه های: خرید و فروش ملک در تمامی شهرهای ترکیه، اخذ شهروندی از طریق خرید ملک در این کشور و معرفی انواع فرصت های سرمایه گذاری در ترکیه، فعالیت های خود را آغاز کرده است.

این مجموعه که همواره در تلاش برای ارائه به روزترین خدمات به مشتریان خود بوده، بواسطه آشنایی کامل به قوانین کشور ترکیه و ایران داشته، امروزه با در اختیار داشتن مجوزهای لازم در حوزه صادرات و واردات، امکان واردات طلا از ترکیه به ایران را داراست. بدین ترتیب، آن دسته از علاقه مندان به فعالیت در این حوزه، می توانند با مجموعه اوکازیون تماس گرفته تا درخصوص شرایط و مراحل این امر، گفتگوها و اقدامات لازم صورت بگیرد.

ما منتظر تماس شما هستیم!

دیدگاه بگذارید