بیشترین خدمات ارائه شده به بیماران خارجی در ترکیه

۱۱ اردیبهشت, ۱۴۰۳

با این که ترکیه از نظر ظرفیت پزشکان متخصص و فناوری، هیچ تفاوتی با سایر کشورهای توسعه یافته جهان ندارد، اما در مقوله خدمات بهداشتی و در مقایسه با سایر آنها (خصوصا به لحاظ هزینه)، حدودا 50٪ دارای مزایای بیشتری می باشد که خود یکی از اصلی ترین دلایل انتخاب توسط بیماران خارجی است. با این اوصاف، کدام خدمات درمانی در ترکیه بیشتر مورد استفاده بیماران خارجی  بوده و در چه شاخه های پزشکی ارائه گردیده، مورد بحث این مقاله می باشد.

رتبه نخست ترکیه در درمان چشم

طبق تحقیقات انجام شده، اولویت اصلی آن دسته از اتباع خارجی که در رابطه با حوزه گردشگری سلامت به ترکیه می آیند، درمان بیماری های چشمی است که شامل مواردی چون: پیوند قرنیه، درمان شبکیه و لیزر درمانی، بوده و بیشتر بیمارانی از خاورمیانه و اروپا را دربرمی گیرد. مهمترین دلیل این امر نیز دستیابی و مجهز بودن ترکیه به آخرین فناوری و پیشرفت ها در زمینه سلامت چشم می باشد که در اختیار چشم پزشکان متخصص این کشور قرار می گیرد.

موفقیت بالای ترکیه در درمان بیماری های قلبی عروقی

این واقعیت که بنام ترین پزشکان قلب در سطح جهان، امروزه در ترکیه فعالیت دارند، دلیل شده تا شاهد حضور بیماران مختلف قلبی عروقی از سراسر جهان جهت درمان در ترکیه باشیم. جراحی ها و انجام انواع عمل های قلبی چون: بای پس عروق کرونر، جراحی دریچه ها، درمان ناهنجاری های قلب و آنوریسم قلبی، در بیمارستان هایی مجهز به فناورهای پیشرفته و حضور کادر درمانی و پزشکی مجرب، کلیه عمل ها را بدون نیاز به اقامت و بستری طولانی مدت در بیمارستان، انچجام می گیرد.

استفاده از روش IVF و درمان ناباروری بیماران اروپایی

مراکز لقاح آزمایشگاهی در ترکیه که جزو موفق ترین موسسات در سطح جهانی می باشند، موجب شده تا انتخاب اول متقاضیانی از کشورهای: آلمان، هلند و اسکاندیناوی جهت بچه دار شدن، گردد. یکی دیگر از دلایل محبوبت ترکیه نیز، طولانی بودن صف انتظار متقایان استفاده از این روش در اروپایی می باشد؛ لذا کوتاهی مدت انتظار بیماران جهت درمان به روش IVF در ترکیه و نیز امکان استفاده از روش انجاد تخمک پیش از رسیدن به سن خاص، ترکیه را در صدر فهرست متقاضیان اروپایی قرار داده است.

درمان های بیماریهای دهان و دندان

برخی شهرهای ترکیه علاوه بر بهره مندی از صنعت گردشگری دریا، به عنوان یکی از مهمترین مقاصد گردشگری سلامت نیز، شناخته می شوند. در طی روند اپیدمی کرونا که در سال 2020 آغاز شد، دانشکده دندانپزشکی «آک دنیز» در صدر فهرست مراکزی بود که گردشگران خارجی زیادی جهت درمان بیماری های دهان و دندان و بویژه دندانپزشکی، به آن مراجعه می کردند. این دانشکده با در اختیار داشتن تجهیزات پیشرفته، 200 واحد دندانپزشکی، 3 اتاق جراحی و آزمایشگاه های تحقیق و توسعه، میزبان خدمات پیشرو در زمینه بهداشت دهان و دندان در ترکیه بوده است؛ در همین راستا، شهروندان کشورهایی چون: روسیه، آلمان حوزه اسکاندیناوی، انگلیس و استرالیا، از جمله بیشترین گردشگران سلامت جهت استفاده از خدمات دندانپزشکی در ترکیه بودند که با موسسات بهداشتی معتبر و شرکت های بیمه به ویژه در خارج از کشور نیز، همچنان همکاری می کنند. اتمام روند کوتاه درمان، از دیگر عوامل محبوب ترکیه در این زمینه بوده است.

علاوه بر مشکلات دندانپزشکی، اعمالی از قبیل: پروتز زیبایی دندان، ایمپلنت بدون بخیه و سفید کردن نیز، به طور موفقیت آمیزی توسط کارکنان موفق، سیاست قیمت مناسب و تجهیزات کامل انجام می شود. به نظر می رسد ترکیه در سال های آینده نیز همچنان در بین مهمترین مراکز دندانپزشکی جهان قرار گیرد.

استانبول، پایتخت کاشت مو و بوتاکس

ترکیه و به خصوص شهر استانبول، در زمینه کاشت مو یکی از محبوب ترین کشورهای جهان است. عواملی چون: موسسات بهداشتی متخصص در زمینه کاشت مو، پزشکان مشهور جهان در این زمینه، رضایت بالای بیمار و سیاست قیمت مناسب، از جمله عوامل موفقیت ترکیه در این زمینه می باشد. همچنین، قیمت مناسب ارزهایی چون: دلار، یورو و استرلینگ در برابر لیر ترکیه، باعث می شود بسیاری از بیماران به ویژه ازکشورهای اروپایی و خاورمیانه به ترکیه سفر کنند. هزینه کاشت یک واحد مو در یک واحد خوب در اروپا 5 یورو می باشد، این در حالی است که این مبلغ در ترکیه به طور میانگین برابر با 2 یورو است. بیشترین تقاضا برای کاشت مو، ریش و ابرو از کشورهای خاورمیانه مانند: عربستان سعودی، امارات متحده عربی، قطر، لیبی و عراق، می باشد. علاوه بر این، استانبول اولین مقصد منتخب بسیاری از بیماران خارجی از انگلیس و آلمان برای کاشت مو می باشد.

علاوه بر کاشت مو، ترکیه در زمینه های: بوتاکس، فیلر لب، لیپوساکشن، جراحی سینه، لیفت شکم، جراحی های بینی و چانه نیز، یکی از کشورهای با محبوب با مراجعین بالا است. می توان گفت به طور ویژه بیماران اروپایی برای جراحی سینه و بیماران روسی هم برای لیفت شکم، این کشور را بسیار ترجیح می دهند.

در یک نگاه کلی

نه تنها در زمینه های ذکر شده، بلکه در بسیاری از زمینه های دیگر نیز ترکیه در صدر کشورهای منتخب از سوی بیماران خارجی قرار دارد. بیمارستان های واقع در شهرهای بزرگ در زمینه پیوند عضو، بین مهم ترین مراکز پیوند عضو در جهان محسوب می شوند. به طور خلاصه می توان گفت که ترکیه در کنار گردشگری طبیعت و تاریخی، در زمینه گردشگری سلامت نیز در موقعیت بسیار مهم در بین کشورهای جهان قرار دارد. در این زمینه، کیفیت آموزش پزشکی ارائه شده، کمک جدی پزشکان ترک به علم پزشکی در جهان، پیگیری دقیق فناوری توسط موسسات بهداشتی و البته رقابتی بودن خدمات بهداشتی در ترکیه در مقایسه با کشورهای اروپایی، نقش موثری را ایفا می کند.

 

دیدگاه بگذارید