زیباترین گل ها برای کاشت در باغچه های ترکیه

باغچه ها یکی از زیباترین عناصر هر بنا بویژه مسکونی می باشند که درصورت رسیدگی مناسب به آنها، می توانند جلوه آن مکان را بیشتر کنند. همچنین، با توجه به تاثیر مثبت باغچه ها بر روحیه و داشتن احساسی خوب، هر چقدر از گیاهان و گل های مناسب تری استفاده کنیم، تاثیر آن بیشتر خواهد شد. صرف یک فنجان چای همراه با تماشای منظره زیبای باغچه، عطر دل انگیز گل ها و نسیمی که می وزد، احساسی فوق العاده می باشد.

عوامل تاثیرگذار در رشد گیاهان

همانگونه که می دانید، با توجه به تنوع بالای انواع گل و گیاه و متناسب بودن آنها با شرایطی اقلیمی مناطق مختلف، نمی توان هر گیاه را در هر مکانی کاشت؛ چراکه برخی گیاهان مختص مناطق گرمسیری و پرباران هستند و برخی ویژه مناطق خشک و بیابانی، برخی گیاهان نیاز کمی به نور آفتاب داشته و می توان آنها را در آپارتمان ها نگهداری کرد و برخی دیگر نیاز به نور و فضای بیشتری مانند باغچه دارند، برخی گیاهان بسیار سازگار با انواع محیط بوده و برخی به خوبی در مناطق سردسیری دوام پیدا می کنند.

بر همین اساس، عواملی که علاوه بر نوع گیاه، بر رشد و بقای آن تاثیر بسزایی دارند، عبارتند از: میزان نور خورشید، آب و هوا، روش نگهداری، نوع خاک، میزان املاح مورد نیاز هر نوع گیاه و مراقبت در برابر انواع آفات. بطور مثال، بیشتر کاکتوس ها در مناطق گرم-خشک و بیابانی که میزان بارش در آنها کم می باشد، رشد کرده و به خوبی دوام پیدا می کنند. این درحالی است که امروزه می توان انواعی از آنها را حتی در آپارتمان ها نیز نگهداری کرد ولی نمی توان بوته گل سرخ را که در اکثر مناطق گرم و معتدل جهان رشد می کند، در آپارتمان پرورش داد.

در نتیجه، در کشوری مانند ترکیه که دارای تنوع آب و هوایی بوده و وجود انواع جاذبه های گردشگریِ طبیعی و محصولات پرطرفدار کشاوری گواهی بر خاک مناسب آن جهت کِشت و پرورش انواع گل و  گیاه می باشد، به دلیل توجه ویژه ای که به وجود فضای سبز اختصاصی در شهرها و خانه ها داده می شود، شما می توانید به راحتی با انتخاب گل ها و گیاهان مناسبی که در زیر به آنها اشاره خواهیم کرد، باغچه ای زیبا داشته و از وجود آن لذت ببرید.

کاشت گل در باغچه
  1. گل گلایول

گل گلایول از خانواده زنبق ها که می توان آن را در جغرافیای وسیعی از اروپای میانه گرفته تا آسیای مرکزی و آفریقا مشاهده کرد، دارای: ساقه ای بلند، برگ هایی به شکل شمشیر و گل های زیبایی است که تنوع زیادی در رنگ دارد. این گل که برای رشد و گل دهی به آب و هوای گرم و معتدل نیاز دارد، می تواند چندین بار به گل دهی برسد. گل گلایول در هفته تقریبا به 1 لیتر آب نیاز داشته و وجود آفت می توانند باعث تغییر رنگ و تغییر شکل گل های آن شود.

  1. گل شمعدانی

گیاه شمعدانی یکی از رایج تریج گیاهان جهت نگهداری در باغچه می باشد. این گیاه که در اصل متعلق به آفریقای جنوبی است، مختص آب و هوای معتدل بوده و معمولا گل دهی آن از اواخر بهار تا اوایل پاییز صورت می گیرد. گل شمعدانی با تنوع رنگی: سفید، صورتی، قرمز، گلبهی، نارنجی و بنفش کمرنگ و پر رنگ، در برابر سرما ضعیف بوده و روزانه نیاز زیادی به نور غیرمستقیم آفتاب (حدودا 6 ساعت)، آب فراوان، گرما و خاک غنی، برای رشد دارد.

کاشت گل در باغچه
  1. گیاه اسطوخودوس

گیاه اسطوخودوس که به شکل بوته و دارای رایحه بسیار خوبی است، علاوه بر جنبه تزئینی و زیبایی، دارای خاصیت درمانی و ویژگی هایی برای دور کردن برخی حشرات می باشد. این گیاه با گل های ریزی به رنگ بنفش، نیاز زیادی به آفتاب داشته و برخلاف شمعدانی، در برابر تغییرات آب و هوایی نیز مقاوم است. جالب است بدانید، اسطوخودوس خاصیت ضدعفونی کننده داشته و چای آن نیز برای: بی خوابی، سردرد، استرس و دندان درد مفید می باشد.

  1. گل یاس (یاسمن)

گل یاس یکی از گیاهان بالا رونده با عطری بسیار خوش و گل های ریز در رنگ های مختلف است که برای رشد، نیاز به خاکی نرم و غنی، آفتاب زیاد، و مکانی دارد که آن را از بادهای شدید محافظت کند. از این رو، اگر باغچه شما سمت جنوبی یا جنوب شرقی ساختمان قرار دارد، پس می توانید از داشتن این گیاه زیبا لذت ببرید. گل یاس به آب زیادی احیاج نداشته ولی در فصل تابستان که هوا گرم است، در هفته به 2 تا 3 باز باید به آن آب داد.

کاشت گل در باغچه
  1. گل بِگونیا

این گیاه که خواستگاه آن مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری آمریکا، آسیا و آفریقا است، می تواند یکی از گزینه های مناسب جهت کاشت در باغچه خانه شما در ترکیه باشد. بگونیا دارای گل های کوچکی است که با رشد در کنار هم، تشکیل یک دسته گل به شکل توپی بزرگ را می دهند. گیاه بگونیا سازگاری خوبی با محیط های مرطوب و مناطق نسبتا معتدل ساحلی داشته ولی با این حال، می توان از آن به عنوان گیاه آپارتمانی در آب و هوای سرد نیز، نگهداری کرد. توصیه می شود این گیاه را در مکان های نسبتا آفتابی با کمی سایه و به دور از وزش بادهای شدید، کاشته و علاوه بر تامین خاک حاصل خیز و غنی، هر 4 ماه یکبار نیز باید برگ های خشک آن هرس شوند؛ چراکه این اقدام، کمک زیادی به رشد گل های زیبای آن خواهد کرد.

  1. گل رز

به جرات می توان گفت که گل رز با تنوع بالا در رنگ و رایحه ای بسیار خوش، از محبوب ترین گل ها نزد اکثر مردم بوده و نمادی از عشق، زیبایی و علاقه می باشد. این گیاه ک معمولا به صورت بوته رشد می کند، زیاد در برابر سرما مقاوم نبوده و بیشتر مکان هایی برای رشد آن مناسب هستند که نور آفتاب به خوبی در آنج تابیده و کمی نیز بادگیر باشند. همچنین، هر چند گل رز در برابر کم آبی مقاوم است، ولی نیاز به خاکی حاصل خیز جهت گل دهی و هرس برگ های و ساقه های خشک شده دارد.

سایر گیاهان قابل پرورش در باغچه های خود در ترکیه

همانگونه که پیشتر اشاره شد، با توجه به خاک حاصل خیز و آب و هوای مطلوب ترکیه جهت کاشت انواع گیاه، شما می توانید گونه های زیادی را در باغچه خانه خود کاشته و حتی برای آشپزی نیز از آنها استفاده نمایید؛ از جمله این موارد، می تواند در باغچه به گیاهانی مانند: جعفری، نعناع، ریحان و آویشن، اشاره داشت.

تهیه و ترجمه: فرناز ممقانی

منبع:blog.suryapi.com.tr

دیدگاه بگذارید