مراحل و نحوه دریافت امتیاز آب، برق ، گاز، تلفن و اینترنت در ترکیه

۱۰ اردیبهشت, ۱۴۰۳

معمولا در ترکیه هنگامی که ملکی را خریداری می کنید، باید پس از آن به دنبال دریافت امتیاز آب، برق، گاز، تلفن و اینترنت برای آن باشید تا بتوانید این خدمات شهری را برای منازل خود داشته باشید. دریافت امتیاز این خدمات در ترکیه، دارای مراحلی است که اطلاع از آنها بویژه برای اتباع خارجی (دارای اقامت موقت/کوتاه مدت و دائمی)، واجب و ضروری می باشد.

 1. نحوه دریافت امتیاز آب، برق و گاز برای یک ملک

باتوجه به آسان بودن مراحل دریافت امتیاز آب، برق و گاز در ترکیه نهایتا طی 2 روز کاری، تنها اقدام لازم از سوی شما، پرداخت 3 ماهه شارژ این حامل ها براساس الگوی موجود مصرفی در منطقه سکونتتان می باشد. از این رو، تنها کافی است از متوسط مصرف همسایگان خود یا منطقه اطلاع پیدا کرده و علاوه بر هزینه آن (مثلا 200 لیر)، 300 لیر دیگر نیز پرداخت کنید که شامل مبلغ سپرده در بانک نیز می گردد.

اما بطور مشخص و در رابطه با تامین گاز مصرفی برای منازل، با توجه به اینکه در ترکیه لوله کشی مستقیم گاز به مخازن اصلی شهری وجود ندارد، از این رو گاز مورد نیاز منازل از طریق کپسول یا تانکرهای مخصوص گاز تامین می گردد. متوسط هزینه تهیه هر کپسول گاز در ترکیه برای منازل و بسته به میزان مصرف، تقریبا 70 لیر و برای 6 تا 9 ماه مورد استفاده قرار می گیرد.

 • هزینه های دریافت امتیاز آب و برق

متوسط مجموع هزینه دریافت امتیاز برق، حداکثر 500 لیر می باشد که معمولا درخصوص امتیاز آب، کمی کمتر است. اما درصورتیکه ملک خریداری شده شما، پیش از این در اختیار فرد دیگری بوده، پس دیگر نیازی به پرداخت هزینه های مربوط به دریافت امتیاز حامل انرژی موردنظر گردید؛ لذا، درصورت فروش آپارتمان یا نقل مکان، مبلغ سپرده در صورتحساب نهایی شما محاسبه و کسر خواهد شد.

 • نحوه محاسبه هزینه آب و برق در ترکیه

درنظر داشته باشید که در ترکیه، محاسبه صورتحساب هزینه های آب و برق براساس میزان اولیه مصرف شما انجام می گیرد؛ در حقیقت، بسته به منطقه ای که ملک شما در آن قرار دارد، بصورت ماهانه یا هر دو ماه یک بار، مبلغی تعیین و در پایان سال، صورتحساب نهایی برای شما ارسال می گردد. همچنین، اگر در فصل های گرم و سرد سال بیشتر از سیستم تهویه مطبوع خود استفاده کنید، متعاقبا هزینه قبض برق شما افزایش و در فصل هایی مانند بهار و پاییز، کاهش خواهد یافت. قیمت هر متر مکعب آب در ترکیه، حدود 4 لیر و 1 کیلووات بر ساعت، تقریبا 0.40 لیر می باشد.

مدارک موردنیاز جهت دریافت امتیاز آب، برق و گاز

مالکان می توانید با ارائه مدارک زیر به دفاتر شرکت های آب و برق و پرداخت هزینه و سپرده به این دو حامل انرژی، امتیاز آنها را دریافت  نمایند؛ این فرایند بسیار کوتاه بوده و نهایتا ظرف 2 روز کاری، می توان از آب و برق در ملک استفاده نمود.

 • کپی گذرنامه صاحب ملک برای اتباع خارجی
 • کپی سند ملکی (Tapu)
 • کپی پایان کار (Iskan)
 • کپی بیمه اجباری زلزله (DASK)
 • شماره مالیاتی صاحب ملک
 • تکمیل و امضای پرسشنامه های شرکت آب و برق
 1. نحوه دریافت امتیاز تلفن و اینترنت برای ملک

معمولا دریافت امتیاز تلفن و سرویس اینترنت برای منازل در ترکیه، بصورت همزمان و با انتخاب یکی از شرکت ها و اپراتورهای ارتباطی، صورت می گیرد. با توجه به اینکه نیازی به درخواست های مجزا برای این خدمات نیست، درنتجه شما کافی است از بین انواع بسته های پیشنهادی اپراتور موردنظرتان، یکی را متناسب با نیاز خود انتخاب نمایید.

یکی از نکاتی که شما باید در این رابطه به آن توجه کنید، نوع سیم کشی ملک شماست که باید متناسب با معیارهای شرکت ارائه کننده خدمات ارتباطی می باشد. لذا، می توانید از نمایند شرکت مزبور بخواهید تا جهت بررسی حضوری، به ملک شما آمده و موارد لازم را از نزدیک بررسی نماید. پس از طی تمامی این مراحل، حال می توانید بسته خدماتی مورد نیاز خود را انتخاب و قرارداد آن را امضا کنید که معمولا 2 ساله هستند؛ در حالت کلی، ظرف 2 تا 3 روز کاری، یک متخصص جهت فعال سازی خط تلفن، اینترنت و تنظیم مودم، به منزل شما خواهد آمد. درصورتیکه به هر دلیلی بخواهید قرارداد خود را فسخ کنید، ملزم به پرداخت جریمه می گردید.

توجه: اگر ملک شما تازه ساخت بوده (آپارتمان یا مجتمع)، و هنوز سیم کشی در آن انجام نگردیده، پس بهتر است با همسایگان خود در رابطه با داشتن سیستم اینترنت مرکزی صحبت کنید که به لحاظ هزینه، بسیار برایتان مفید خواهد بود. برای این کار، شما حداقل به امضای 3 همسایه خود احتیاج دارید.

مدارک موردنیاز جهت دریافت امتیاز تلفن و اینترنت در ترکیه

 • کپی گذرنامه
 • مجوز اقامت در ترکیه (Ikamet)

 

دیدگاه بگذارید