مکان های دیدنی ویژه کودکان در ازمیر

۵ اردیبهشت, ۱۴۰۳

ازمیر که مهد تمدن و دیار روشن فکری ترکیه می باشد، با زندگی پر جنب و جوش و 24 ساعته فعال و پویا (به ویژه در ایامی که هوا نیز خوب است)، شاهد جمعیت زیادی در میدان ها، کوچه ها، پارک ها و سواحل می باشد. در این شهر زیبا نه تنها برای افراد بزرگسال، بلکه برای کودکان نیز داری مکان های دیدنی جذابی می باشد. برخی از این مکان ها به شرح زیر می باشند:

 • پارک حیات وحش ازمیر-چیلی

پارک حیات وحش ازمیر که از سال 2008 به بعد فعایت خود را آغاز کرده، یکی از مهمترین پارک های حیات وحش جهان محسوب می شود. حیوانات این پارک در محیط های بزرگ و امن فراهم شده، در شرایطی مطابق زیستگاه های طبیعی خود زندگی می کنند. برای دسترسی به این پارک می توانید از اتوبوس های شماره 777 که از اسکله کارشی یاکا حرکت می کند، استفاده کنید (پارک حیات وحش ازمیر).

 • موزه جهانیِ کودک شهرداری کارشی یاکا

موزه جهانی کودک که در سپتامبر 2017 از طرف شهرداری کارشی یاکا افتتاح شد، مکانی است که کودکان علم و آموزش را در آن تجربه می کنند. این موزه که در زمینی به مساحت 7200 متر مربع گسترش یافته، دارای نمایشگاه: دیرینه شناسی، حشره شناسی، جزیره ساخت و ساز و جزیره علم، می باشد. در این موزه که ماکت دایناسورهای عظیم و حیوانات گوناگون در آن قابل مشاهده می باشد، مناطق نمایشگاهی ای نیز وجود دارد که در آنها ارزش های جهانی از قبیل: کمک، دوستی، صداقت، مسئولیت پذیری، محبت، احترام و صبوری، توضیح داده می شود. همچنین، داخل محوطه موزه فضاهایی جهت: پیکنیک برای استفاده گروه های مختلف مدارس، سالنی برای رویدادهای مختلف، تئاتر و نمایش، سینمای کوچک برای پخش مستندها، بوفه، رستوران، اشیای کادویی و مغازه عکاسی، برای استفاده بازدیدکنندگان وجود دارد. این موزه که در محله «یالی» واقع در کارشی یاکا می باشد، برای به آن دسترسی کافی است با تراموای «آلای بِی-آتاشهیر» در ایستگاه موزهء علم پیاده شوید.

 • موزه علم کالجِ باغچه شهیرِ شهرداریِ کارشی یاکا

موزه علم کارشی یاکا که میزبان علاقمندان به علم می باشد، امکان انجام فعالیت های مختلفی را به کودکان می دهد تا از طریق آزمایشات، علم را بیاموزند. این موزه با 60 ایستگاهِ یادگیری و بیش از 100 مجموعه آزمایشی، تنها موزه منطقه اژه در نوع خود و دومین موزه در ترکیه، محسوب می شود. این موزه به غیر از روزهای یکشنبه، همه روزه بین ساعات 17:00-10:00 برای بازدید عموم باز می باشد.

 • پارک اسب سواری (تای پارک)

پارک اسب سواری واقع در کارشی یاکا ازمیر، مکانی بی نظیر برای آشنایی کودکان با حیوانات و محبت کردن به آنها می باشد. برای رفتن به این پارک، کافی است سوار تراموای «آلای بِی-آتا شِهیر» شده و در ایستگاه «ماوی شِهیر» پیاده شود (پارک ها و مناطق تفریحی ازمیر).

 • لونا پارک

وقتی صحبت از سرگرمی در ازمیر است، یکی از نخستین مکان هایی که به ذهن خطور می کند «شهربازی» می باشد که یکی از نمادهای نمایشگاه بین المللی ازمیر نیز محسوب می شود. این پارک از سال 1975 به بعد، با انواع: سرگرمی ها، تونل وحشت، ماشین های تصادفی، چرخ فلک و …، فعالیت می کند. شهربازی دیگر ازمیر نیز در بوجا و در منطقه گولِت واقع شده است.

 • موزه اسباب بازی و کودک عمران بارادان

این موزه که در سال 2010 به شهرداری کوناک واگذار شده است، در منطقه کوناک واریانت قرار گرفته و بیش از 1000 اسباب بازی در آن به نمایش گذاشته شده است (آشنایی با کوناک ازمیر).

 • موزه ماسک

موزه ماسک شهرداری کوناک که نخستین موزه ترکیه در این حوزه است، در یک ساختمان تاریخی واقع در آلسانجاک که مطابق با فرهنگ لِوانتین ها می باشد، در دسترس عموم قرار دارد (آشنایی با کوناک ازمیر).

 • موزه کاریکاتور و شادی

موزه شادی و کاریکاتور ازمیر که در یک ساختمان تاریخی بنا شده، در سال 1879 افتتاح و از سال 2012 برای بازدید عموم باز شده است. در این موزه علاوه بر کاریکاتورهای طنز پردازان، مجلات و کتاب هایی با موضوعات کاریکاتور نیز وجود دارد. به غیر از مجموعه موزه، نمایشگاه های ملی و بین المللی نیز بصورت دوره ای برای بازدید کنندگان دایر است (آشنایی با کوناک ازمیر).

 • پیست اسکی روی یخ و منطقه تفریحی عاشیک وِیسَل

این پیست که جزئی از مجموعه المپیک و سالن هاکی می باشد، در زمینی به مساحت 12 هزرا متر مربع با امکاناتی چون: سالن اسکی روی یخ، آمفی تئاتر برای 5 نفر، مسیرهای پیاده روی، 2 کافی نت، مناطق تفریحی، زمین: بسکتبال، والیبال، مینی فوتبال و تنیس، احداث شده است. این پیست اسکی روی یخی واقع در منطقه تفریحی عاشیک وِیسَل، از ماه سپتامبر تا ژوئن به روی علاقمندان باز می باشد (https://kesfetsek.com/izmirde-cocukla-gidilecek-yerler/).

 • کمپ فضایی ازمیر

کمپ فضایی واقع در قاضی امیر ازمیر که کودکان به آن علاقه زیادی نشان می دهند، سومین کمپ در جهان و تنها کمپ فضایی در ترکیه، خاورمیانه، اروپای جنوب شرقی و آسیای غربی و میانه می باشد. این کمپ با ارائه برنامه های متنوع آموزشی برای رده های سنی مختلف، دارای تاییده بین المللی نیز می باشد. (کمپ فضایی ترکیه در ازمیر).

 • تله کابین

مجتمع تله کابین بالچُوا یکی از مکان های ایده آل برای مشاهده منظره زیبای خلیج ازمیر، استفاده از هوای پاکیزه و لذت بردن از اوقات فراغت به شمار می رود. این تله کابین به عنوان یکی از نماد های شهر ازمیر، دومین تله کابین بزرگ در ترکیه می باشد (پارک ها و مناطق تفریحی ازمیر).

 • موزه روباز لوکوموتیوهای بخارِ چاملیک

موزه روباز لوکوموتیوهای بخار چاملیک، در زمینی به مساحت 160 هکتار تاسیس و در سال 1991 برای بازدید عموم به نمایش گذاشته شده است (آشنایی با منطقه سلجوق ازمیر).

 • موزه کِی (Key Museum)

موزه خودروی کِی واقع در توربالی که عنوان بزرگترین موزه اتومبیل ترکیه را دارد، اتومبیل هایی از سال 1800 تا 2017 به نمایش گذاشته شده است (بزرگترین موزه خودرو ترکیه: موزه کِی).

 • مزرعه کومیس دره قزاق

مزرعه کومیس (یا قمیز: نوعی نوشیدنی شبیه دوغ)، واقع در دره قزاقِ کمال پاشا، در پای کوه نیف و کنار جنگلی سرسبز و پوشیده از درختان کاج، زیتون و میوه قرار دارد. پس از اشغال ترکستان شرقی، شیرزاد دوغو که مجبور به ترک میهن خود و مهاجرت به ترکیه شده، این مزرعه را تاسیس کرده است (آشنایی با منطقه کمال پاشا ازمیر).

دیدگاه بگذارید