احیای دوباره بازار ملک در ازمیر

۹ اردیبهشت, ۱۴۰۳

فروش مسکن در ازمیر با رشد 90 درصدی، وارد سال 2020 شد. در همین راستا، «فیلیز آکّایا» مدیر منطقه ای ارزیابی املاک در ازمیر اظهار داشت: “به دنبال بحران پیش آمده، شاهد احیای دوباره این بخش در شهر ازمیر هستیم.”

فیلیز آکّایا معتقد است: “خوشبختانه این رکود، جای خود را به احیای مجدد بازار در مناطق مختلف ازمیر داده است؛ به طوری که هم در بخش ساحلی ازمیر و هم بخش مرکزی، شاهد پویای خوبی بوده ایم که همچنان نیز ادامه دارد.” وی در ادامه افزود: “هنگام بررسی فروش کلی ملک از پایان دسامبر 2019، مشاهده می شود 79.221 واحد مسکن در ازمیر به فروش رفته که در مقایسه با مدت مشابه در سال قبل، رشد 4.7 درصدی را نشان می دهد. در نتیجه وقتی به شاخص قیمت مسکن در ازمیر نگاه می کنیم، به خوبی شد 1.59 درصدی در دسامبر 2019 را نسبت به ماه قبل مشاهده می کنیم که حاکی از افزایش ارزش 10.26 درصدی شاخص ملک نسبت به ماه مشابه در سال پیش در ازمیر هستیم.”

تحقیقات برای خرید ویلاهای تابستانی، عامل پویایی بازار

به گفته آکّایا، بررسی های انجام شده درخصوص خرید خانه هایی که پیش از این نیز به فروش رسیده اند و نیز خانه های تابستانی (ویلایی)، نشان دهنده رونق این قبیل املاک می باشد. وی همچنین نواحی محبوب ازمیر را چنین معرفی می کند: چشمه، اورلا، بایراکلی، بورنوا (مرکز جدید شهر)، کارشی یاکا (بخش های: ماوی شهیر، آتا کنت و گوزل باغچه). از این رو، به دنبال افزایش علاقه مندی درخصوص شیوه جدید ساخت مسکن و مجتمع ها، افزایش قیمت غالبا در بخش: خانه های لوکس، محورهای بایراکلی، بورنوا (مرکز شهر جدید)، کرشی یاکا (ماوی شهیر)، و مناطق: چیلی-آتاشهیر، منه من-اولو کنت، از سوی اقشار متوسط جامعه، موردپسند واقع می شود. این درحالی است که در بخش های قاضی امیر و توربالی، شاهد افزایش ارزش منطقه هر متر مربع از پروژه هایی مجتمع گونه می باشیم.

ساخت بزرگراه  و مسیرهای جدید، عامل افزایش میزان تقاضا

بنا به اظهارات فیلیز آکّایا، بیشترین افزایش ارزش ملک طی سال های اخیر، در مناطق: اورلا، سفرحیصار، کارابورون، منه من و فوچا، به چشم می خورد. وی تصریح می کند: “بخش های صنعتی نیز بیشتر در مناطق توربالی و کمال پاشا امورد توجه واقع می شوند. اما آنچه موجب این رشد و افزایش ارزش چنین مناطقی شده، ساخت پروژه هایی چون: پل ارتباطی استانبول-ازمیر چاناک قلعه، بزرگراه ازمیر-علی آقا-چاندارلی، عملیات راهسازی بزرگراه استانبول-بورسا-ازمیر و عملیات نوسازی بافت های فرسوده شهری است، که مجموع آنها علاقه مندی به خرید خانه های زمستان و تابستانه را بیش از پیش افزایش داده است.

افزایش قیمت در مناطق گوزل باغچه، اورلا و کارابورون

آکّایا در ادامه موارد فوق می افزاید: “با تاثیر بزرگراه استانبول-بورسا-ازمیر، در خط ساحلی ازمیر و در بخش های گوزل باغچه، اورلا و کارابورون، شاهد افزازیش قیمتِ: زمین و ساختمان های مناسب برای کاربردهای زمستان-تابستانه، هستیم. با ساخت پل ارتباطی استانبول-ازمیر چاناک قلعه، در کنار پروژه ازمیر-علی آقا-چاندارلی و بویژه در محور شمالی و بخش های گردشگری: فوچا، دیکیلی و چاندارلی، همچنان شاهد سیر صعودی افزایش قیمت ها هستیم.

مشاهده افزایش قیمت ملک در فوچا

در اقامتگاه هایِ ساحلی واقع در دیکیلی و آیوالیک، از خانه هایی که پیش از این نیز به فروش رسیده و صرفا در فصل تابستان مورد استفاده قرار می گیرند تا واحدهای آپارتمانی که در طول سال استفاده می شوند، بیشتر تمایل خریداران متوجه خانه های نوساز می باشد. به گفته آکّایا، طی 3-4 سال اخیر در بخش های چشمه و آلاچاتی، میزان فروش بیشتر از انتظار بازار بوده است. در بخش های زیتون آلانی-کالاباک واقع در اورلا نیز سازه های لوکس که به سبک مجتمع و با کاربری مناسب برای زمستان و تابستان ساخته شده اند، قیمت هر مترمربع در حدود 6.000-10.000 لیر می باشد. همچنین، در حالی که خانه های دوبلکس 120 متری از 950 هزار لیر به فروش می رسند، قیمت فروش ویلاهای استخردار 120-150 متر مربعی در مجتمع ها 1.000.000-1.750.000 لیر، میانگین قیمت خانه های دوبلکس در بخش های اسکله، چشمه-گووِندیک نیز به ازای هر متر مربع در حدود 6.500-12.000 لیر، ویلاهای واقع در برخی بخش های کِکیلی تپه به ازای هر متر مربع 11.000 و ویلاهای مستقلِ استخردار نیز متری 2.000.000 لیر به فروش می رسند.

آلاچاتی و ایلیجا، با ارزش ترین بخش های چشمه

در بین محله های محبوبی چون: آلاچاتی و ایلیجا در چشمه، در ادامه سایر مناطق: بویالیک، رئیس دره، دالیان، آلیتن کوم و چیفتلیک کوی، جای دارند. بر این اساس، شروع قیمت خانه های ویلایی آلاچاتی حدودا از 6.000 تا 9.000 و در منطقه آلاچاتی-پورت بین 7.500-15.000 لیر صورت می گیرد. پروژه های لوکسِ واقع در بخش های معتبر و شناخته شدهء چشمه از قبیل: خلیج آیایورگی، منطقه بویالیک، ساحل ایلیجا و بندر پاشا نیز، قیمت به ازای هر متر بیین 14.000-20.000 تعین شده است.

دیدگاه بگذارید