مهمترین نکات برای سرمایه گذاران حوزه ملک در بار اول

در سال های اخیر، بخش املاک یکی از محبوب ترین حوزه های سرمایه گذاری در ترکیه بشمار می آید؛ در نتیجه، با در نظر گرفتن سرمایه گذاری های بلند مدت می توان گفت سرمایه گذاری در حوزه املاک، یکی از سودآورترین سرمایه گذاری ها می باشد.

پیش از هر چیز و به منظور اطمینان از افزایش ارزش ملک موجود طی روزها و سال های آتی، ابتدا می بایست درمورد مناطق سرمایه گذاری تحقیق و آنها را باتوجه به قابلیت رشد «ارزش منطقه آنها» انتخاب نمود. نکته قابل توجه در این خصوص، اهمیت املاک ارزان قیمت می باشد که نباید آنها را از یاد برد. این قبیل املاک که به عنوان «فرصتی استثنایی» به شمار می آیند، پس از عرضه برای فروش، بلافاصله فروخته می شوند. لذا برای از دست ندادن چنین فرصتی، بازار املاک باید از نزدیک و به طور نظام مند، پیگیری و گزارشات ارزیابی کارشناسان املاک از نزدیک دنبال شوند.

مفهوم بازگشت واقعی سود

مهمترین نکته هنگام سرمایه گذاری در حوزه املاک پس از کسر «میزان رشد تورم» و «مالیات»، امکان درآمدزایی بالا در هنگام فروش ملکِ موردنظر می باشد. از این رو، برای دستیابی به بازده واقعی در مقایسه با سایر فرصت های سرمایه گذاری موجود مانند: سپرده های مدت دار، ارز خارجی و طلا، دو حالت وجود دارد؛ درحقیقت، «بازده واقعی» افزایش قدرت خرید سرمایه گذار را نشان می دهد که اگر هیچ افزایشی در قدرت خرید نباشد، به معنی عدم دستیابی به بازده واقعی است. بدیهی است باید ارزش ملک خریداری شده با گذشت زمان، رشد کرده یا سود لازم، هنگام خرید آن با توجه به مبلغ پرداختی حاصل شود.

توجه: هرگز نباید بر روی املاکی که قیمت فروش آنها در مقایسه با املاک مشابه در همان منطقه ارزش کمتری دارند، سرمایه گذاری کرد.

نحوه شناسایی منطقه سرمایه گذاری مناسب

در تمام شهرهای ترکیه، برخی مناطق به صورت دوره ای شاهد افزایش زیادی بوده و رشد فزاینده ای را همچنان نشان می دهند. در همین خصوص، شهرهایی نظیر استانبول، آنکارا و ازمیر که مهاجرت پذیر بوده و میزان تقاضا برای خرید ملک در آنها بالا می باشد، همواره سرمایه گذاری پر سودی را به همراه دارند. تحولات شهری، سرمایه گذاری ها و طرح های تشویقی دولت، به عنوان عوامل اصلی افزایش ارزش مناطق عنوان شده اند. از این رو، گام هایی که برای تحقیق و سرمایه گذاری برداشته خواهند شد، می بایست پیوسته انجام گیرند. در مناطقی که همواره سرمایه گذاری هایی از قبیل: زیرساخت های مترو و حمل و نقل، پل، اتوبان و فرودگاه صورت می گیرد، قیمت هر متر زمین دائما در حال افزایش خواهد بود. این مناطق که روند صعودی پیوسته ای دارند، به عنوان منطقه های مناسب جهت سرمایه گذاری شناخته می شوند.

بهترین مکان های سرمایه گذاری در مرکز

با توجه به اینکه معمولا پروژه های سرمایه گذاری سودآور در خارج شهر یا مناطق در حال توسعه قرار دارند، لذا تصور می شود سرمایه گذاری در مرکز شهر کاری اشتباه است؛ اما حقیقت اینجاست که این نتیجه گیری همواره صحیح نبوده و سرمایه گذاری ملک در مرکز شهر نیز فرصت های مهم و سودآوری را به همراه خواهد داشت. مهمترین نکته قابل توجه در اینجا، سرمایه گذاری در املاکی است که سریع به فروش می رسند که این امر با بررسی گزارشات موثق از بازار امکان پذیر می باشد.

سایر نکات قابل توجه هنگام سرمایه گذاری در حوزه ملک

 • ضرورت درخواست گزارش مستقل ارزیابی ملک از مشاور املاک
 • اولویتِ یافتن و اقدام سریع به خرید املاک ارزان قیمت
 • غیر قابل پیش بینی بودن شرایط باراز املاک درخصوص خرید املاکی که با وام های سرمایه گذاری بالای 5 سال انجام می گیرند
 • ضرورت اندازه گیری دقیق ملک توسط مشاور املاک
 • ضرورت پاسخگویی مشاوران املاک به تمام سوالات شما درخصوص زمین و منطقه بندی آن
 • انجام تجزیه و تحلیل امکان هرگونه ریسک سرمایه گذاری درمورد سند زمین و طبقات (واحد مسکونی)
 • بررسی علل احتمالی عدم امکان سکونت در املاک خریداری شده
 • بررسی امکان افزودن یک طبقه بیشتر به املاکی که در آینده قرار است جزو برنامه نوسازی بافت فرسوده شهری قرار گیرند
 • ضرورت انجام محاسبات TAKS & KAKS از سوی مشاور ملکی (TAKS: روش اندازه گیری زیربنای مفید ساختمان – KAKS: روش اندازه گیری مساحت کلی زمین که ملک روی آن ساخته شده است)
 • ضرورت پرداخت مالیات بر درآمد برای املاکی که پیش از موعد 5 سال واگذاری می شوند
 • ضرورت محاسبه ضریب اجاره برای محاسبه مدت زمان بازگشت سود (ضریب اجاره با تقسیم قیمت ملک بر درآمد اجاره ماهانه محاسبه می شود؛ این امر کمک به میزان بازگشت سرمایه در ازای اجاره ماهانه خواهد نمود.)
 • ضرورت ارتباط با موسسات معتبری که دارای پیشینه قابل توجهی هستند

دیدگاه بگذارید