مراحل و هزینه های اخذ ویزای دانشجویی در ترکیه

۵ اردیبهشت, ۱۴۰۳
مراحل و هزینه های اخذ ویزای دانشجویی در ترکیه

با توجه به کیفیت آموزشی و رتبه دانشگاه های ترکیه در سطح جهان، سالانه علاقه مندان بسیاری برای ادامه تحصیل در مقطع تحصیلات عالی، به این کشر سفر می کنند. برخی از این افراد چون شهروندان ایران، نیازی به دریافت ویزای دانشجویی ندارند ولی برخی کشورها چون سنگاپور، نیازمند دریافت ویزای دانشجویی می باشند.

نحوه ارائه درخواست به دانشگاه های ترکیه

روند ارائه درخواست به دانشگاه های ترکیه بسیار ساده بوده و عموما برای متقاضیان بین المللی، صرف داشتن دیپلم دبیرستان (برای مقطع لیسانس)، یا مدرک لیسانس (برای مقطع فوق لیسانس)، کفایت می کند. درحالت کلی، فرآیند پذیرش تا حدودی بستگی به مقطع انتخابی شما دارد؛ با این حال برخی از شرایط کلی مدنظر قرار داده می شود که این شرایط برای یک دانشجوی لیسانس، عبارتند از:

 • تکمیل فرم درخواست
 • ریزنمرات تحصیلی/گواهی فارغ التحصیلی (دبیرستان)
 • نمره آزمون مهارت انگیسی (در صورت تمایل به تحصیل به زبان انگلیسی)
 • بیانیه شخصی (علل تمایل به تحصیل در رشته و دانشگاه موردنظر)
 • موجودی کافی در حساب بانکی جهت گذران زدگی و پرداخت سایر هزینه های تحصیل
 • فیش واریز هزینه مربوطه (معمولا در حدود 35-100 دلار آمریکا)

درخواست ها و مدارک مورد نیاز باید پیش از پایان مهلتِ آخرین ثبت نام و عموما تا 1 آگوست ارائه شوند.

میزان شهریه دانشگاه در ترکیه

میزان شهریه پرداختی در ترکیه برای دانشجویان بین المللی، بسیار مناسب بوده و بسته به: مقطع تحصیلی، رشته تحصیلی و دانشگاه موردنظرشان، متغیر می باشد. همانند اکثر کشورها، هزینه دانشگاه های دولتی ترکیه در مقایسه با دانشگاه های خصوصی، کمتر هستند. از این رو، هزینه دریافت مدرک کارشناسی ارشد از دانشگاه دولتی در ترکیه تقریبا معادل 300-800 دلار خواهد بود، در حالی هزینه های دانشگاه های خصوصی تا 20,000 دلار ممکن است متغیر باشد.

عموما هزینه های سالانه تحصیل در دانشگاه های دولتی در حدود 600-1500 دلار بوده و با مدنظر قرار دادن سایر هزینه ها چون آموزش زبان، این مبلغ افزایش خواهد یافت؛ لذا با احتساب سرفصل های مشترک که به زبان ترکیه ای تدریس می شوند، این میزان هنگام تدریس به سایر زبان ها، بین 240-750 دلار برآورد می گردد.

هزینه های زندگی دانشجویی در ترکیه

بسته به سبک زندگی و عادات خرج شما، هزینه های زندگی دانشجویی در ترکیه در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی نسبتا کمتر خواهد بود. بر این اساس و با احتساب هزینه اسکان، بودجه ماهانه مورد نیاز جهت زندگی، بین 400-500 دلار می باشد. همچنین، برای پرداخت هزینه کتب درسی و هزینه های اداری نیز، به 100 تا 150 دلار در هر ترم نیاز خواهید داشت.

شرایط اخذ ویزای دانشجویی

پیش از هرچیز، ذکر این نکته ضروری است که دریافت ویزای دانشجویی، صرفا برای شهروندان کشورهایی ضروری می باشد که حتی برای ورود به ترکیه، نیازمند دریافت ویزا می باشند؛ لیست کامل اسامی این کشورها در مقاله: مزایای دریافت پاسپورت ترکیه، بطور کامل ذکر شده است. از این رو، شهروندان این کشورها برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه، نخست باید در یکی از رشته های دانشگاهی قبول شده و سپس از نزدیک ترین کنسولگری این کشور، برای دریافت ویزای دانشجویی درخواست بدهید. مدارک مورد نیاز جهت دریافت ویزای دانشجویی، عبارتند از:

 • کپیِ نامه پذیرش از یکی از دانشگاه های ترکیه
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزای دانشجویی (اخذ شده از کنسولگری)
 • پاسپورت معتبر (تاریخ اعتبار آن می بایست بیشتر از طول مدت اقامت شما یا دوره تحصیلیان باشد)
 • پرداخت هزینه فرایند دریافت ویزای دانشجویی (بسته به ملیت شما متغیر خواهد بود)
 • عکس فتومتریک (6×4)

طول مدت فرآیند

مدت زمان دریافت ویزای دانشجویی از زمان ارائه درخواست به کنسولگری، حدودا 8 هفته می باشد. بیاد داشته باشید پس از ورود به ترکیه، می بایست ظرف 1 ماه نسبت به دریافت مجوز اقامت خود با مراجعه به نزدیکترین اداره پلیس، اقدام نمایید. به همراه داشتن مدارک اثبات پذیرش شما در یکی از دانشگاه های ترکیه، ضروری می باشد.

پس از سپری شدن این مراحل و دریافت مجوز اقامت، دانشجویان می توانند درصورت تمایل، تا 24 ساعت در هفته کار دانشجویی انجام بدهند.

 

دیدگاه بگذارید