افتتاح 20 کتابخانه در مراکز خرید تا پایان سال

۹ اردیبهشت, ۱۴۰۳

بنا به تصمیم وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه، قرار است تا پایان سال جاری بیش از 20 کتابخانه را در مراکز خرید افتتاح گردد. به گفته «حمدی تورشوجو (Hamdi Turşucu)»، مدیر کل کتابخانه ها و انتشارات وزارت فرهنگ و گردشگری، آنها قصد دارند با این کار به گسترش فرهنگ کتابخوانی کمک کنند.

به گفته حمدی تورشوجو، وزارت فرهنگ و گردشگری به منظور ترویج فرهنگ کتابخوانی و فراهم آوردن کتاب های مختلف برای شهروندان، این پروژه را در مکان هایی مانند مراکز خرید که رفت و آمد در آنها زیاد می باشد، راه اندازی خواهد کرد. در همین راستا، جلساتی با مدیریت 30 مرکز مختلف خرید برگزار گردید که وی با اشاره به آنها، اظهار داشت: “ما سعی کردیم کتابخانه های مراکز خرید را به عنوان مکان هایی بسازیم که در این مراکز نه تنها می توان کتاب به امانت گرفتن و مطالعه نمود، بلکه به فعالیت های فرهنگی، هنری و ادبی نیز، پرداخت؛ پس از این با کمک چنین مکان هایی، می توانیم سهم بیشتری در زندگی فرهنگی، هنری و ادبی ترکیه داشته باشیم.”

گسترش پروژه چنین کتابخانه هایی در 500 مرکز خرید ترکیه

حمدی تورشوجو با تشکر از مدیران مراکز خرید به دلیل کمک های آنها، خاطر نشان کرد: “طی ماه گذشته، توانسته ایم یک کتابخانه در مرکز خرید آنکارا و 2 کتابخانه دیگر در اسکی شهیر افتتاح کنیم؛ درحقیقت، قرار است پروژه ما در 500 مرکز خرید دیگرِ کشور گسترش و به اجرا درآید.” وی در ادامه افزود: “ما در حال مذاکره با بسیاری از شهرهای دیگر از جمله: ازمیر، قونیه، استانبول، یالووا و …، می باشیم و قصد داریم تا پایان سال بیش از 20 کتابخانه در مراکز خرید تاسیس کنیم؛ بدین طریق، می توانیم خدمات فعلی کتابخانه های عمومی خود را از طریق چنین مکان هایی همچنان ادامه دهیم. ما این طرح را سال گذشته و برای اولین بار در کتابخانه فرودگاه اجرا و علاوه بر کتابخانه ترمینال قونیه، کتابخانه های کودک را نیز افتتاح کردیم؛ در همین راستا، طی سال های اخیر نیز بیش از 300 کتابخانه خود را به روز رسانی کردیم. همچنین، اجرای این برنامه موجب شد تا تعدا اعضای کتابخانه ها که 6 سال پیش کمتر از 1 میلیون نفر بود، طی سال گذشته به 4 میلیون نفر برسد و درحالیکه تعداد کتاب های به امانت گرفته شده 3 میلیون و 600 هزار جلد بوده، در همین دوران به 13 میلیون جلد افزایش پیدا کند. به همین دلیل، ما بسیار افتخار می کنیم که با فعالیت هایی غیر از امانت دادن کتاب، می توانیم به مردم خود خدمت کنیم.”

دیدگاه بگذارید