اقدامات لازم درصورت گم کردن کارت اقامت در ترکیه

۱ اردیبهشت, ۱۴۰۳

مطمئنا مفقود شدن هرگونه مدرک شناسایی و سندی بویژه در خارج از کشور، مشکل بزرگی تلقی شده و دانستن راهکارهای لازم در این رابطه، اهمیت زیادی دارد. این موضوع زمانی حساس تر می گردد که مدرک مفقودی شما، مواردی مانند کارت اقامت باشد که عدم در اختیار داشتن آن، می تواند شما را با مشکلات قانونی زیادی مواجه نماید؛ از این رو، در ادامه نکات مهم در این رابطه را برای اتباع خارجی در ترکیه، بیان خواهیم کرد.

همانگونه که می دانید، انواع مجوز اقامت جزو مدارک بسیار مهم برای اتباع خارجی می باشد که نشان دهنده حضور قانونی آنها برای مدت مشخص در کشوری مانند ترکیه می باشد. این مدرک که باید همیشه همراه اتباع خارجی باشد، یکی از اصلی ترین مدارک برای بهره مندی از برخی خدمات می باشد که به عنوان مثال، می توان به افتتاح حساب بانکی در ترکیه، دریافت اشتراک حامل های انرژی، برخی خدمات پزشکی و …، می باشد؛ کارت اقامت دارای 11 رقم بوده که با شماره 99 شروع می شود.

در همین راستا، یکی از مواردی که باید اتباع خارجی توجه زیادی به آن داشته باشند، حفظ و نگهداری درست این کارت و خودداری از گم کردن آن می باشد؛ اما درصورتی که این کارت مفقود یا به سرقت رفت، باید هرچه سریع تر اقدامات زیر را انجام داده و نسبت به دریافت کارت اقامت جدید، اقدام نمایید.

 • نکته مهم: حتما پس از دریافت کارت اقامت خود در ترکیه، حداقل از آن یک کپی تهیه نمایید (این کار را برای سایر مدارک مهم خود نیز انجام داده و آنها را در جای امنی نگهداری نمایید).
کارت اقامت در ترکیه

اقدامات لازم در صورت مفقودی یا به سرقت رفتن کارت اقامت

پیش از هر چیز، در اولین فرصت به نزدیکترین ایستگاه پلیس رفته و فورا آنها را در جریان بگذارید. بر اساس ماده 11 قانون شماره 5683، افرادی که مجوز اقامت خود را گم کرده اند، باید با مراجعه به اداره پلیس و بخش مربوط به اتباع خارجی و نیز اداره مهاجرت در منطقه ای زندگی می کنند، نسبت به گزارش مفقودی یا به سرقت رفتن کارت اقامتشان، نمایند؛ مراحلی که باید اتباع خارجی انجام دهند، به شرح زیر می باشد:

 1. گزارش اموال گمشده را از ایستگاه پلیس دریافت کنید

زمانی که به اداره پلیس جهت اعلام مفقودی یا به سرقت رفتن کارت اقامتتان مراجعه می کنید، باید مدارکی مانند: اصل پاسپورت و کپی کارت اقامت خود را نیز، همراه داشته باشید. اکنون، باید با کمک مامور مربوطه یک گزارش مفقودی یا سرقت تهیه و ثبت نمایید تا بتوانید سایر مراحل قانونی و بعد آن را انجام دهید؛ در ادامه، مامور پلیس شما را در رابطه با سایر اقداماتی که باید انجام دهید، راهنمایی خواهد کرد.

 1. واریز هزینه صدور کارت جدید اقامت

پس از تهیه و دریافت گزارش سرقت یا مفقودی مجوز اقامتتان، حال باید با در ست داشتن آن به اداره مهاجرت شهری که در آن اقامت دارید، مراجعه کرده و از هزینه صدور کارت جدید اقامت مطلع و آن را به شماره حساب اداره مالیات، واریز نمایید. به یاد داشته باشید، شما هزینه مربوطه را فقط می توانید به لیر و به یکی از بانک های: زراعت، هالک بانک یا واکیف (Ziraat, Halkbank or Vakıf Bank)، پرداخت کنید.

 • نکته مهم 1: پس از پرداخت، رسید مبلغ واریزی را به اداره مهاجرت برده و حتما یک کپی از آن را نیز برای خود نگه دارید.
 • نکته مهم 2: با توجه به متغییر بودن هزینه ها و نیز انواع مجوز اقامت، میزان دقیق آن را می توانید از اداره مهاجرت جویا شید.
اقامت ترکیه

مدارک مورد نیاز برای صدور کارت اقامت جدید

 • گزارش پلیس
 • گواهی آدرس محل اقامت (سند ملکی یا قبض یکی از حامل های انرژی)
 • اصل پاسپورت
 • فتوکپی پاسپورت ازصفحه: اول، صفحه مهر ورود به ترکیه و صفحات مربوط به ورود و خروج به کشور
 • 2 قطعه عکس بیومتریک
 • رسید پرداخت هزینه مربوطه

تهیه و ترجمه: فرناز ممقانی و تایماز گلزار

منابع:

دیدگاه بگذارید