ازمیر، شهر دوستدار دوچرخه

۵ اردیبهشت, ۱۴۰۳

در سال 2017، ازمیر طول مسیر 39 کیلومتری دوچرخه سواری خود را در سطح شهر به 90 کیلومتر افزایش داد. این شهر به عنوان اولین شهر ترکیه که آغازگر طرح جامع دوچرخه سواری است، ورود به شبکه دوچرخه سواری اروپا «EUROVELO» را هدف جدید خود قرار داده است.

با ایجاد مسیرهای دوچرخه سواری جدید و سیستم کرایه دوچرخه «BISIM» که شهرداری کلانشهر ازمیر اجرا کرده، موجب رواج دوچرخه سواری در ازمیر شده است؛ از این رو، BISIM با 32 توقفگاه، 500 دوچرخه و 625 پارکینگ، ظرفیت خدماتش را افزایش داد.

شهرداری کلانشهر ازمیر در ادامه روند خود در تبدیل به «شهر دوچرخه» ترکیه، تلاش هایش را با ساخت و ایجاد مسیرهای جدیدی از قبیل: مسیر دوطرفه 7 کیلومتری ویژه دوچرخه سواری بین تقاطع Harmandali Koprulu و ایستگاه ایزبان Ulukent، مسیر امتداد یافته از منطقه تفریحی Camlik به ورودی منطقه صنعتی Kisikkoy در Gaziemir، و نیز مسر بین بلوار Ali Cetinkaya و خیابان 1479 در Ikinci (دوم)، Kordon در Alsancak، ادامه داده است. مسیری دوچرخه سواری یک کیلومتری بین پیست بوستانلی در Sahilevleri و منطقه کشتی سازی Alaybey، در حال تکمیل می باشد.

در ادامه این روند، مسیر دوچرخه سواری منتهی به کف بتونی در Goztepe، با جدا شدن از مسیر پیاده روی، دوباره سازماندهی شده است. مسیرهای اضافی دوچرخه سواری نیز در ورودی Yeni Foca در خط ساحلی Eski Foca در Cesme Ciflikkoy و در خط ساحلی بین Uckuyular-Sasali در شهر، احداث گردیده است.

مسیرهای جدید در 2017

در سال 2017، سه مسیر اصلی دوچرخه سواری به بهره برداری خواهند رسید. مسیر دوچرخه سواری در خیابان کاپیتان ابراهیم هاکی، که تقاطع Adnan Kahveci Koprulu و منطقه تفریحی Asik Veysel بین Karsiyaka Yunuslar و ایستگاه Nergis-IZBAN را به هم متصل می کند، افتتاح خواهد شد.

در همین راستا، 10 کیلومتر مسیر دوچرخه سواری در مسیر Guzelbahce و Narlidere، و نیز 6.5 کیلومتر در Urla، ساخته خواهند شد. همچنین، مسیر دوچرخه سواری دیگری بین سایت چهارم صنعتی بورنووا-تقاطع دانشگاه اژه، طی روژه European FLOW «Horizon 2020» که مبتنی بر برنامه «دوچرخه سواری تا مدرسه» است، افتتاح خواهد شد. با اجرای این پروژه ها، مسیرهای موجود برای دوچرخه سواری تا 90 کیلومتر، افزایش خواهد یافت. از سوی دیگر، در مجموع 24.5 کیلومتر مسیر دوچرخه سواری در سطح شهرهای: چشمه دالیان، Ciftlikkoy، Seyrek منه من و برگاما، پیش بینی شده است.

خلاصه رویدادهای رخ داده…

  • برای اولین بار در ترکیه، مطالعات مربوط به طرح جامع «دوچرخه سواری ازمیر» در این شهر آغاز گردید.
  • فراهم شدن امکان تردد با دوچرخه شخصی در مترو و IZBAN؛ در حال حاضر، 60 دستگاه اتوبوس با تجهیزات ویژه برای حمل دوچرخه وجود دارند.
  • مسیرهای جدید دوچرخه سواری برای ورود به شبکه مسیر دوچرخه سواری اروپا موسوم به EuroVelo، برنامه ریزی شده که به توسعه مسیرهای دوچرخه سواری و بخش گردشگری در ازمیر، کمک خواهند کرد. مسیر EuroVelo 11 به عنوان مسیر اروپای شرقی که در آتن به پایان می رسد، قرار است با مسیر Efes (Ephesus)-Mimas، که در حوزه گردشگری: تاریخی، فرهنگی و طبیعی، به عنوان مسیر اروپای شرقی در محور شمال به جنوب جای دارد، مرتبط شود.
  • شهرداری کلانشهر ازمیر با شرکت در مسابقه «CHALLENGE EUROPEAN CYCLING 2016» به رقابت با شهرهایی پرداخت که استفاده از دوچرخه در آنها رایج می باشد. مسابقه ای که برای اولین بار در ازمیر و در ترکیه برگزار شد و مردم ازمیر طی یک ماه، بیش از 72 هزار کیلومتر دوچرخه سواری کرده و در بین 52 شهر اروپا، رتبه 17 را به دست آوردند. در سال 2017، سایر شهرهای ترکیه نیز در این رقابت شرکت خواهند کرد و به کلیه تلاش ها، کارهای زیربنایی و اقدامات صورت گرفته در ازمیر، برای کسب رتبه بهتر ادامه خواهند داد.
  • به منظور احداث و افزودن مسیرهای جدید دوچرخه سواری به شهر، کارگاه های دوچرخه سواری تحت عناوین «Yola Gel (بزن به جاده)» و «Bi Punta»، برگزار شدند.
  • جهت تبادل اطلاعات در سطح بین الملل، ازمیر در پروژه «FLOW» که جزو برنامه های سرمایه گذاری و تشویقی در « European Union’s Horizon 2020» می باشد، شرکت نموده است.

 

نقشه مسیرهای دوچرخه سواری

لطفا جهت اطلاع از مسیرهای دقیق دوچرخه سواری در ازمیر، به لینک زیر مراجعه نمایید:

دیدگاه بگذارید