سرمایه گذاری در حوزه نانوتکنولوژی در ترکیه

نانومتر (nm)، که واحد طول در سیستم متری و معادل با 10-9­ است، یک واحد از آن، معادل 1000 پیکومتر یا 1/1000 میکرون می باشد. امروز این قابلیت و اندازه بسیار کوچک نانو، به ما این امکان را داده تا در قالب فناوری نانوتکنولوژی، از آن برای: جایگزینی مواد در سطح نانو، تولید مواد جدید و دستگاه های پیشرفته و علوم پزشکی استفاده نماییم.

امروزه با توسعه و پیشرفت بیشتر فناوری و دانش ما نسبت محیط پیرامون و اجزای تشکیل دهنده آن، توانسته ایم علم را به حوزه هایی حتی کوچکتر از اتم برده و در حوزه ای به نام نانو، اقدام به تغییرات موثرتر و بنیادی در ساختار ذره کنیم. این حوزه جدید علمی و فناوری که هر روزه در بخش های مختلف و بیشتری از: زندگی، علم و صنعت وارد می شود، به همان اندازه فرصت های جدیدی را برای پیشرفت و سرمایه گذاری پیشروی ما قرار می دهد. همین امر باعث شده تا کشورهای توسعه یافته یا درحال رشد مانند ترکیه، توجه بیشتری به فناوری نانوتکنولوژی نشان داده و سرمایه گذاری های کلانی را در آن انجام دهند؛ از پرکاربردترین حوزه های فناوری نانوتکنولوژی، می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 1. حوزه درمان و علوم پزشکی: با بهره گیری از این فناوری، امروزه دانشمندان برای درمان و جراحی هایی از قبیل انسداد شریان ها و تومورها و نیز ساخت دستگاه های حساس به اجزای موجود در خون، استفاده می کنند.
 2. صنعت هوا فضا: در این حوزه، سازمان فضایی ناسا به منظور نظارت بر سلامت بدن و مقابله با مشکلات جسمی که ممکن است برای فضانوردان رخ دهد، اقدام به ساخت دستگاه های دقیق نانوتکنولوژی برای کارگذاری در بدن فضانوردان نموده است.
 3. صنعت انرژی: هدف از استفاده فناوری نانو تکنولوژی در این حوزه، تولید باتری هایی است که قابلیت ذخیره بیشتر انرژی است؛ بنابراین، این امر امکان ساخت خودروهای پاک و کم هزینه را بدون نیاز به سوخت های فسیل، به ما می دهد.
 4. صنایع پرکاربرد: در این حوزه، هدف تولید لباس های هوشمند با قابلیت: تولید انرژي، نظافت خودکار و هوشمند هرگونه میکروب و آلودگی، شیشه های سبک تر از فولاد که مقاوم در برابر گرد و خاک و حرارت هستند و نیز صفحه نمایش های سه بُعدیِ شفاف و منعطف می باشد.

صنعت و بازار فناوری نانو در ترکیه

ترکیه از جمله کشورهایی است که در سال های اخیر، سرمایه گذاری ها و طرح هایی را در حوزه فناوری نانوتکنولوژی انجام داده و سعی در توسعه آن دارد. بطور مثال، یکی از شرکت های فناوری نانو در ترکیه موفق به تولید کریستال های خاصی از بور برای کمک به عملکرد روغن موتور کرده است. در این طرح، نانوذرات بور با اتصال به دیواره های داخلی موتور خودرو، مقاومت آن را در برابر اصطکاک افزایش داده و موجب طول عمر بیشتر موتور می گردد.

یکی دیگر از محصولات مهم تولید شده با کمک فناوری نانو در ترکیه، تولید رنگ برای دیوارهاست که در برابر آلودگی و تغییر رنگ مقاوم بوده و دارای ویژگی ضد آلودگی است. همچنین، در نتیجه تحقیقاتی که روی اصلاح پلیمر و سطوح انجام شده، یک شرکت لوازم خانگی ترکیه ای موفق به تولید یخچال ضدباکتریایی با قابلیت فیلتر کردن آنها و یک شرکت نساجی ترکیه این یز پارچه های با قابلیت: اطوی پذیری راحت، خشک شدن سریعتر و ضد آلودگی را تولید و در حال صادرات آن به یک شرکت نساجی در آمریکا می باشد. در همین راستا، شرکت پویا و خلاق ENTEKNO که در مارس 2008 در منطقه «توسعه فناوری اِسکی شهیر» فعالیت خود را آغاز کرده، در تلاش برای انجام تحقیقات جهت کمک به: تولید محصولات باکیفیت بیشتر، توسعه و تجاری سازی مواد پیشرفته و کاربردی جدید، سازگاری آنها با محیط زیست و سایر مواد نانو به منظور رشد پایدار می باشد.

صنایع شیمیایی گرافن (GCI)، از جمله شرکت های پیشرو در تولید و کاربرد مواد نانو کربن و خانواده جدیدی از مواد با خصوصیات: الکتریکی، مکانیکی، شیمیایی و حرارتی منحصر به فرد و استثنایی می باشد. در بین محصولات ارائه شده از این شرکت، مواد نانو کربن پیشرفته به ویژه نانو لوله های گرافن و کربن و همچنین آخرین فناوری های مبتنی بر دستگاه های نانو کربن وجود دارد. علاوه بر تولید مواد نانو، GCI در الکترونیک آلی صنعتی (شاخه ای از علم مواد در: طراحی، سنتز، توصیف و کاربرد مولکول های آلی یا پلیمری با خواص الکترونیکی مطلوب مانند رسانایی می باشد)، روی مواد با کارایی بالا و شیمی سبز تمرکز دارد. در این زمینه ها،‌ GCI پلاستیک های با قابلیت: هدایت الکتریکی، رنگ های محافظ الکترومغناطیسی، منسوجات محافظ بالستیک کامپوزیت نانو، فیلم های بسته بندی فعال با نفوذ پذیری کم، ضد میکروب های فیتو شیمیایی، پوشش های خود تمیز کننده و فرآیندهای مدیریت زباله های سمی را، توسعه داده است.

مجموعه شرکت های SAMPAŞ نیز از دیگر شرکت هایی است که در سال 1981 تاسیس و آخرین شرکت تابعه آن یعنی «نانوتکنولوژی SAMPAŞ» جزو معدود شرکت هایی است که درحوزه راه حل های تجارت فناوری ویژه نانو و سبز متمرکز بوده و بخش های صنعتی وابسته به این دسته از فعالیت های آن عبارتند از:

 • سرامیک
 • شیشه
 • بسته بندی
 • ساخت و ساز
 • انرژی تجدید پذیر
 • مدیریت پسماند
 • پلاستیک
 • نساجی
 • صنایع خودرو

شرکت INOVENSO نیز از جمله مجموعه های فعال در حوزه نانو و سنتز الیاف نانو با الکتروریسی است که بواسطه ارتباطاتی که با موسسات آموزشی دارد، ضمن ادامه فعالیت های تحقیق و توسعه، قصد دارد همانند یک پل ارتباطی بین صنعت و دانشگاه عمل کند؛ فعالیت های این شرکت شامل دو بخش: ماشین آلات تولید نانوالیاف صنعتی و تجهیزات تولید نانوالیاف در مقیاس آزمایشگاهی، می گردد.

دیدگاه بگذارید