نکات مهم هنگام اسباب کشی خانه

۱۱ اردیبهشت, ۱۴۰۳

اسباب کشی به مکانی جدید، تجربه ای هیجان انگیز در زندگی است! البته این یک واقعیت است که فرآیند جابجایی بسیار دشوار بوده و حال سوال اینجاست «چگونه می توان اسباب کشی خانه را آسان تر کرد؟» برای این منظور، راهکارهایی وجود دارد که آنها را با شما درمیان خواهیم گذاشت.

 1. کنترل نیاز خانه جدید به بازسازی پیش از اسباب کشی

مطمئنا شما علاقه زیادی به اسباب کشی به خانه جدید خود در اولین فرصت دارید. اما انجام این کار بدون برنامه ریزی قبلی، می تواند شما را بیش از آنچه فکر می کنید خسته کند؛ به عنوان مثال، اگر بازسازی های مورد نیاز را پس از نقل مکان به خانه جدید انجام دهید، این به معنای تاخیر در ایجاد نظم در منزل جدیدتان می باشد. از این رو، بهتر است پیش از اسباب کشی حتما خانه را بررسی و بازسازی های لازم را انجام دهید؛ بدین ترتیب، به طور موثرتری از زمان خود استفاده خواهید کرد.

 1. جستجو برای شرکت حمل اثاثیه

بهترین روش برای انتقال مناسب اثاثیه خانه، کمک گرفتن از شرکت های جابجایی اثاثیه خانه می باشد که تجهیزات، تخصص و تجربه لازم را در اختیار دارند. شما می توانید برای انتخاب بهترین شرکت جابجایی اثاثیه، از روش هایی چون: توصیه دوستان، مرور آگهی های تبلیغاتی، جستجو در اینترنت و …، استفاده کرده و مواردی مانند: نوع تبلیغات آنها، خدماتی که ارائه می دهند، سابقه کاری و تجهیزاتشان را، درنظر بگیرید. برخی از شرکت های حمل اثاثیه، حتی خدمات جمع آوری را نیز انجام می دهند.

 1. تهیه اقلام مورد نیاز برای جابجایی

در حالت کلی، برای جابجایی هر وسیله ای، نیاز به ابزار و تجهیزات مناسب وجود دارد؛ بطور مثال، شما باید پیش از اقدام به اسباب کشی، حتما این موارد را به تعداد لازم تهیه کنید: جعبه های کارتن در ابعاد مختلف، نوار چسب، نایلون حبابدار، ضربه گیر، روزنامه های کهنه، ماژیک برای نوشتن روی جعبه ها، فوم برای محافظت از مبلمان و اشیای آشپزخانه، سلفون و …؛ البته اگر قرار است وسایلتان را خود جمع کرده و برای جابجایی آنها از خدمات یک شرکت حمل اثاثیه استفاده کنید، پس تنها کافی است به دنبال جعبه، چسب و روزنامه باطله (یا نایلون حبابدار و فوم)، برای بسته بندی باشید. توصیه می شود اثاثیه خود را از چند روز قبل، بسته بندی و آنها را برای اسباب کشی آماده کنید تا کار سریع تر انجام شود. شما می توانید جعبه های موردنیازتان را از مغازه ها تهیه یا به صورت آنلاین، سفارش بدهید.

 1. عدم موکول کردن جمع آوری وسایل به روز آخر

یکی از ترفندهای اسباب کشی راحت، دقیقا همین مورد می باشد. شما می توانید با بسته بندی به موقعِ اشیای خود، این روند را تسهیل بخشید. به عنوان مثال، ابتدا می توانید لباس های فصلی، وسایل آشپزخانه و کتاب ها را بسته بندی کنید. در این میان نیز، می توانید اقلامی را که مدت طولانی از آنها استفاده نکرده اید، به افراد نیازمند داده یا از طریق اپلیکیشن های موبایل به فروش بگذارید؛ بدین ترتیب، هم به نوعی اقلام غیر کاربردی را حذف کرده اید و هم روند جابجایی در خانه جدیدتان را تسریع می بخشید.

 1. اطمینان از روش بسته بندی صحیح

درست است که انجام به موقع کارهای مربوط به بسته بندی مهم می باشد، اما به همان اندازه نیز نحوه بسته بندی و قرار دادن اشیا داخل جعبه ها هم، از اهمیت بالایی برخوردار است؛ چراکه مطمئنا نمی خواهید اشیایتان آسیب ببیند. در زیر چند روش کاربردی برای جمع آوری اثاثیه هنگام اسباب کشی اشاره شده است:

 • بسته بندی نکردن اشیا بصورت درهم و مختلط می باشد. به عنوان مثال، می توانید لباس های تابستان و زمستان خود را جداگانه قرار دهید یا هنگام جمع آوری وسایل آشپزخانه، لیوان ها را در یک جعبه و بشقاب ها را در جعبه دیگر قرار دهید.
 • روی تمام بسته ها یادداشت بگذارید که مربوط به کدام اتاق یا بخش از خانه است و اگر حاوی وسایل شکستنی هستند، این مورد را با ماژیک قرمز در هر چهار طرف جعبه بنویسید.
 • قبل از قرار دادن لباس در کارتن ها، می توانید یک کیسه بزرگ زباله داخل بسته قرار داده تا. از آسیب دیدن یا خیس شدن لباس جلوگیری کند.
 • پیچیدن وسایلی مانند بشقاب ها و مجسمه ها، در روزنامه قبل از قرار دادن آنها در جعبه؛ همچنین، گذاشتن اشیای سنگین تر در ته جعبه و قرار دادن نایلون های حباب دار درون آن می تواند در جلوگیری از شکستن موثر باشد.
 • قرار دادن منسوجات جاگیر مانند لحاف و پتو در بسته های وکیوم شده؛ این کار باعث صرفه جویی در فضا و جابجایی آسان تر آنها می گردد.
 • قبل از جابجایی لوازمی چون: وسایل الکترونیکی، وسایل آشپزخانه و مبلمان، پوشاندن آنها با فوم، نایلون حبابدار و مقوا جهت محافظت، ضروری است.
 • به جای بسته بندی اقلام خوراکی، آنها را از چند روز قبل مصرف کرده یا به حیوانات بدهید.
 • نهایتا، هنگام بسته بندی باید توجه داشته باشید که بسته ها چندان سنگین نباشند تا حمل آنها راحت شود.
 1. ثبت نام برای اشتراک گیری

حتما قبل از اسباب کشی برای انتقال اشتراک های: برق، آب، گاز و اینترنت، به آدرس جدید، باید درخواست بدهید تا در زمان استقرار شما، مهیا باشند.

 1. نظافت وسایل پیش از نقل مکان به خانه جدید

روند حمل و قرار دادن وسایل در خانه جدید به خودی خود امری بسیار خسته کننده است. در کنار آن، تمیز کردن خانه در همان روز می تواند شما را خیلی خسته کند. به همین دلیل تمیزی خانه قبل از اسباب کشی، کار شما را راحت تر خواهد کرد.

 1. انتقال وسایل با ارزش توسط خود شما

در صورت امکان، اشیایی مانند: کامپیوتر، جواهرات، دوربین و سایر اقلامی گرانبها را خود شخصا و بطور جداگانه به خانه جدیدتان ببرید. به این ترتیب، اقدامات احتیاطی بیشتری برای جلوگیری از آسیب دیدن یا گم شدنشان، انجام خواهید داد.

 1. بیمه مسکن برای امنیت بیشتر خانه

زندگی همواره مملو از فراز و نشیب های زیادی است. اگرچه گاهی جلوگیری از این اتفاق های ناخوشایند امکان پذیر نیست، اما می توانید با رعایت جوانب احتیاط، ضرر مادی و جانی را به حداقل رساند؛ از این رو، بیمه مسکن می تواند کمک بزرگی به شما بکند.

 

دیدگاه بگذارید