نحوه دریافت ریزنمرات توسط دانشجویان خارجی در ترکیه

۹ اردیبهشت, ۱۴۰۳

ریزنمرات برگه ای است که کلیه دروس ارائه شده همراه با نمرات گذرانده در طول دوره تحصیلی را شامل می شود. که بطور دقیق تر، دربرگیرنده: نام درس، دوره گذرانده شده، معادل این نمرات در سیستم حروفی و در انتهای برگه نیز، میانگین نمرات اخذ شده در ترم مربوطه و میانگین کل نمرات، می باشد. علاوه بر ریزنمرات، میانگین نمرات اخذ شده نیز نشان دهنده فعالیت های دوره کارآموزی هستند.

اهمیت دریافت برگه ریزنمرات

اخیرا با آغاز روند الکترونیکی سازی در بسیاری از دانشگاه ها، دریافت ریز نمرات دانشجویان خارجی در مقایسه با گذشته راحت تر شده است. ریزنمرات یکی از مهمترین مدارکی است که به ویژه هنگام درخواست کار و بورسیه تحصیلی، باید به موسسات رسمی اعلام شود. از سوی دیگر، می توان ریزنمرات را از واحد امور دانشجویی موسسات آموزشی یا بصورت آنلاین تهیه نمود. دانشجویان خارجی که در ترکیه تحصیل می کنند نیز می توانند از این امکانات به همان میزان بهره مند شوند. امروزه فقط می توان ریزنمرات برخی از دانشگاه ها را از طریق «e-Devlet (دولت الکترونیکی)» دریافت کرد؛ با این حال، شورای تحصیلات تکمیلی، اقداماتی را برای صدور ریزنمرات دانشگاهی در یک قالب استاندارد و به زبان های ترکیه ای و انگلیسی از طریق e-Devlet، آغاز کرده است. به این ترتیب، می توان در مدت زمان کوتاه و بدون مراجعه به دانشگاه و در محیط الکترونیکی، بصورت رایگان و آسان ریزنمرات معتبر برای تمامی دانشگاه ها را دریافت نمود.

دلایل دریافت برگه ریزنمرات

ریزنمرات از طرف موسسات زیادی درخواست می شود که اغلب در مواردی چون: کارآموزی، درخواست کار، وضعیت تحصیلی، گزینش پرسنل دانشگاهی و درخواست ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس را شامل و در واقع جزو مدارک اجباری به شمار می رود. همچنین، دانشجویان خارجی نیز ممکن است برای درخواست هایی که در کشور خود ارائه می دهند، نیاز به ریزنمرات داشته باشند.

متاسفانه ریزنمرات در بسیاری از موسسات آموزشی ترکیه فقط به زبان ترکیه ای تهیه و صرفا قابل ارائه در داخل ترکیه می باشند؛ با این حال، اگر موسسه ای که درخواست ریزنمرات می دهد، به ویژه در خصوص دانشجویان خارجی که در خارج از کشور هستند، باید ترجمه آن به زبان مورد نظر نیز صورت بگیرد؛ لذا، توصیه می شود دانشجویان خارجی که می خواهند در مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد در خارج از کشور تحصیل کنند، به این موضوع توجه نمایند. از سوی دیگر، در بعضی کشورها که انگلیسی زبان اصلی آنها نیست، ممکن است زبان سومی درخواست شود. دانشجویان خارجی باید هنگام دریافت ریزنمرات خود به شرایط فوق توجه نمایند.

نحوه دریافت برگه ریزنمرات

فارغ التحصیلان دانشگاهی یا دانشجویان خارجی که در حال تحصیل در دانشگاه هستند، برای اخذ ریزنمرات خود، می توانند با مراجعه حضوری به اداره کل امور دانشجویی، دانشکده ها یا موسسات، برای دریافت آن درخواست و بسته به زیرساخت دانشگاه، این برگه را ظرف 1 الی 2 روز کاری، دریافت کنند. ریزنمرات فقط به خود شخص یا شخص ثالث دارای وکالتنامه رسمی تحویل داده می شود.

اما باید توجه داشت با وجود این، باز به ترجمه ریزنمرات نیاز خواهد بود و بسیاری از دانشگاه ها این خدمات را ارائه نمی دهند. در چنین مواردی، دانشجویان خارجی و فارغ التحصیلان، می توانند ریزنمرات خود را در دفاتر ترجمه و در ازای پرداخت هزینه، ترجمه نمایند. این وضعیت، به ویژه برای دانشجویان خارجی و فارغ التحصیلان متقاضی خارج از کشور، موجب از دست دادن وقت و هزینه خواهد شد. خبر خوش اینکه، در آینده نزدیک شرایط دریافت الکترونیکی ریزنمرات از طریق e-Devlet به زبان انگلیسی فراهم و برای دانشجویان خارج از کشور، باعث صرفه جویی در وقت و هزینه خواهد گردید.

دریافت ریزنمرات از طریق E-Devlet

جهت دریافت ریزنمرات از طریق e-devlet، نخست باید وارد آدرس: https://www.turkiye.gov.tr، و شماره ملی و رمز عبور خود را جهت احراز هویت خود، تایید نمود تا بتوان وارد سیستم شوید. سپس در بخش جستجو در بالای صفحه اصلیباید عبارت « Transkript Belgesi Sorgulama (استعلام ریزنمرات)» را تایپ کنید. پس از جستجو، می توانید سوابق موسسات آموزش عالی را که ریزنمرات را از طریق دولت الکترونیکی صادر می کنند، ببینید. با کلیک بر روی موسسه آموزش عالی که در آن تحصیل می کنید، به صفحه مربوطه هدایت و بدین ترتیب، به آخرین مرحله از مراحل جستجو و استعلام برای ریزنمرات از طریق دولت الکترونیکی خواهید رسید. در صفحه ظاهر شده با کلیک بر روی گزینه « Belge Oluştur(ایجاد سند)»، می توانید ریزنمرات خود را پرینت گرفته و به موسسه دلخواهتان ارائه دهید.

دیدگاه بگذارید