اعطای وکالت نامه در ترکیه

۹ اردیبهشت, ۱۴۰۳

وکالت نامه سندی قانونی است که بواسطه آن، شخصی قانونا از جانب فرد دیگری، مجاز به انجام اقداماتی چون: امضای سند، افتتاح حساب بانکی یا شرکت در جلسه را با اختیارات کامل یا محدود و تعریف شده، خواهد داشت.

نگاه کلی

معمولا در ترکیه، وکلا به نمایندگی از شهروندان داخلی و خارجی جهت انجام امور مختلف حقوقی، از آنها وکالت نامه دریافت می کنند. از این رو، هر زمان نیاز به انجام یکسری اقدامات قانونی در ترکیه داشته و امکان حضور برای رسیدگی به آن را ندارید، می توانید با وکالت دادن به شخصی قابل اعتماد، از وی جهت رسیدگی به این امور و به عنوان نماینده قانونی خود، کمک بگیرید. درحالت کلی، رویه قانونی وکالت نامه بسیار ساده و می توانید در کشور محل اقامت خود، به دفاتر اسناد رسمی مراجعه و پس از طری مراحل لازم، مجوز کتبی یا وکالت نامه قانونی خود را به شخص موردنظر، دریافت کنید. موارد اعطای وکالت نامه در ترکیه عبارتند از:

 • انجام معاملات مختلف ملکی
 • افتتاح شرکت
 • رسیدگی به امور مختلف حقوقی مربوط به قانون مدنی
 • سرمایه گذاری، انجام معاملات بانکی یا رسیدگی به امور مالیاتی مختلف

انواع وکالت در ترکیه

 1. وکالت نامه عمومی (محدود)

از وکالت نامه عمومی در ترکیه هنگامی استفاده می شود که شخصی به شخص دیگر جهت انجام و رسیدگی به پاره ای از امور، اجازه فعالیت قانونی می دهد تا بیش از یک عمل مشخص را از طرف وی انجام دهد. این نوع وکالت نامه یک دفترخانه اسناد رسمی ترکیه تهیه و صادر می شود. ویژگی های اصلی وکالت نامه ها در ترکیه عبارتند از:

 • صدور برای انجام بیش از یک کار توسط نماینده قانونی
 • صدور فقط برای انجام یک کار مشخص که پس از اتمام کار، وکالت نامه منقضی می شود
 • صدور ازسوی سازمان دفاتر اسناد رسمی ترکیه و بر اساس یکسری اسناد ارائه شده
 • صدور به دلیل کارایی بالا و تسریع در امور
 1. وکالت نامه ویژه یا مخصوص (اعطا به وکیل)

وکالت نامه ویژه یا مخصوص در ترکیه که زمانی اعطا می شود که شخصی فرد دیگری را برای انجام کار مشخصی، به عنوان نماینده و وکیل خود انتخاب مب نماید. وکالت دادن به وکلای بومی (وکلای ترکیه ای مقیم این کشور)، امری بسیار رایج می باشد، زیرا آنها بواسطه تسلط به قانون و آشنایی به رویه امورد، می تواند اقدامات مختلفی را از طرف موکل خود انجام دهد که معمولا جهت رسیدگی به اموری چون: طلاق، رسیدگی به اموال، ارث، حق انتفاع (حق استفاده، اما نه به عنوان مالکیت)، دریافت حقوق بازنشستگی، برداشت پول، ارتباط تلفنی، نام یا تغییر سن، می باشد. در این موارد، اختیار کامل یا محدود برای انجام یکسری اقدامات خاص و تعریف شده در قالب وکالت نامه که توسط یک دفترخانه اسناد رسمی ترکیه تنظیم یا تایید شده، اجرا می شود.

نکته:

شما می توانید وکالت نامه را تقریبا به هر شخصی که بیش از 18 سال دارد، بدهید تا وکیل یا نماینده در یکسری امور خاص باشد که لزوما ضرورتی به داشتن تخصص خاص یا حقوقی نمی باشد.

نحوه اعطای وکالت نامه

وکیل شما در ترکیه از جانب شما قادر به رسیدگی به امور و دارای قدرت لازم جهت فعالیت مرتبط با شما خواهد بود که پیش از این مشخص شده اند. لذا، بهتر است تمام موارد و بندهای لازم را در وکالت نامه درج و درخصوص آنها توضیحات کامل نوشته شود؛ از این رو، بهتر است تنظیم چنین وکالت نامه ای که غالبا دارای موارد گسترده ای می باشند، توسط فردی مجرب انجام گیرد تا همه آنها در آن منظور و درنظر گرفته شوند. به همین دلیل، قوانین مربوط به وکالت نامه ها در ترکیه، بسیار سختگیرانه بود و اگر هنگام ثبت قانونی آن، مواردی داری شبهه باشند یا به خوبی دارای توضیح نباشند، از ثبت آنها ممانعت به عمل خواهد آمد.

موارد استثنا در اعطای وکالت نامه

توجه داشته باشید که به منظور آگاهی بیشتر از جزییات مربوط به موارد استثنا، بهتر است از یک دفترخانه اسناد رسمی که آشنایی کاملی به مقررات ترکیه دارند، پرسش نمایید؛ اما به طور کلی، موارد استثنا به شرح زیر می باشند:

 • شما نمی توانید در هر شرایطی به یک فرد وکالت دهید تا نماینده شما باشد؛ زیرا در موارد خاص قانونی، این گونه وکالت ها غیرقانونی می باشند
 • هنگامی که سند وکالت نامه امضا می شود، باید در دفترخانه اسناد رسمی و حتما با حضور خود شما (نه نماینده ای از جانب شما)، صورت بگیرد
 • حضور شخصی که به ان وکالت می دهد، در دفترخانه ضروری نیست
 • وکالت نامه را می توان در کنسولگری ترکیه، سفارتخانه یا یک دفترخانه اسناد رسمی خارج از کشور، امضا و اقدامات لازم مطابق کنوانسیون لاهه اعمال شود
 • ترجمه اسناد به زبان ترکیه ای (اگر وکالت نامه در کشور دیگری تنظیم و تایید شده باشد)
 • اگر برای خدمات حقوقی به یک وکیل نیاز دارید باید ببینید آیا او عضو انجمن وکلای دادگستری ترکیه می باشد یا نه و آیا می تواند وکالت شما را در دادگاه های این کشور به عهده بگیرد؟

ارائه وکالت نامه عمومی توسط یک تبعه خارجی

یک سرمایه گذار خارجی می تواند اختیارات عمومی یا محدودی را به فرد مشخصی بدهد تا به عنوان نماینده وی، رابطه با مواردی مانند: امضای اسناد مختلف، دریافت اسناد لازم برای یک فعالیت تجاری یا اتخاذ روش های مختلف برای دست یافتن به هدفی خاص، اقدام کند. از این رو، اگر برای مدیریت حرفه خود به شخص دیگری جهت رسیدگی نیاز دارید، می توانید فرد مطمئن و با تجربه ای را که امکان سفر به خارج از کشور نیز دارد، انتخاب و به او وکالت بدهید. در همین راستا، دادن وکالت نامه به شخصی که از جانب شما اقدام به تاسیس شرکت یا مراحل ادغام را دنبال می کند، یک روش ساده و بسیار رایج در ترکیه می باشد. همچنین، برای موقعیت های حقوقی می توانید فردی را به عنوان وکیل خود در دادگاه، با دادن وکالت نامه تعیین کرده تا به نمایندگی از شما در دادگاه حاضر و از مواضع شما دفاع کند.

اعطای وکالت نامه به فردی در کشور دیگر

گاهی ممکن است اعطای وکالت نامه یا امضای مدارک مربوط به آن، در ترکیه برای شما راحت یا ممکن نباشد. از این رو و با توجه به عضویت ترکیه در كنوانسیون 1961 لاهه مبنی بر لغو شرط قانونی شدن اسناد عمومی خارجی، اگر شما در کشوری زندگی می کنید که جزو امضاکننده این کنوانسون می باشد، روند اعطای وکالت نامه کاملا ساده خواهد بود.

ارسال وکالت نامه به کشوری عضو کنوانسیون لاهه

شما به محض دریافت وکالت نامه، باید با یک دفترخانه اسناد رسمی محلی تماس گرفته و از آنها بخواهید سند دریافتی شما را متناسب با قوانین کشورتان، ثبت قانونی کنند. این کار که مستلزم دریافت اطلاعات مشخصی از شما چون: احراز هویت، تایید آدرس و غیره می باشد، پس از آن دفترخانه اسناد رسمی از شما می خواهد برای امضای سند تهیه شده حضور پیدا کنید که معمولا این جریان یک روز کاری به طول می انجامد. هنگام حضور برای امضای سند موردنظر نیز، باید مدارک: احراز هویت خود (گذرنامه)، و آدرس محل سکونت (معمولا ارائه دو سند مانند اظهارنامه بانکی یا قبض حامل های انرژی که به نام شما می باشند، کفایت می کند)، همراه با 4 قطعه عکس گذرنامه، همراهتان باشد؛ البته مدارک لازم برای ارائه، بسته به هر کشور متفاوت می باشد که می توانید با تماس و پرس و جو از دفترخانه اسناد اسناد رسمی، اطلاعات دقیقی در این رابطه به دست آورید.

همانگونه که پیش تر نیز اشاره شده، پس از دریافت و امضای وکالت نامه، باید این سند توسط دفاتر رسمی اسناد، «ثبت قانونی» شوند تا اعتبار قانونی پیدا کنند. این فرآیند که شامل ارسال آن به مراجع ذی ربط کشور شما جهت تایید نیز می گردد، به منظور اطمینان از مطابقت امضای فرد اعطاکننده وکالت نامه در سوابق و اسناد موجود آن کشور، انجام می گیرد. هزینه دفترخانه اسناد رسمی برای انجام کلیه مراحل بیان شده، بسته به هر کشوری متفاوت بوده و انجام کلیه این مراحل حدودا دو هفته خواهد بود؛ پس از تایید امضا و قانونی شدن وکالت نامه، در ترکیه اصل آن را با پیک برای شما ارسال خواهند کرد (UPS، DHL، DPD و غیره).

ارسال وکالت نامه به کشوری خارج از عضویت کنوانسیون لاهه

عدم عضویت کشوری که قصد ارسال وکالت نامه خود را به فرد موردنظرتان در آنجا دارید، روند کاریِ پیچیده تری دارد. برای این منظور، شما ابتدا باید دقیقا مدارک لازم را از دفترخانه اسناد رسمی کشور خود پرسیده و پس از انجام کلیه تشریفات اداری، اجازه ارسال وکالت نامه به ترکیه و انتخاب فردی به عنوان نماینده خود را بدست آورید؛ پس از این مرحله و صدور وکالت نامه، سند مربوطه به ترکیه و برای شخص موردنظر ارسال خواهد شد.

لغو وکالت نامه در ترکیه

وکالت نامه های صادر شده در ترکیه را می توان برای مدت زمان محدود یا نامحدود، تنظیم و منعقد کرد. از این رو، وکالت نامه هایی که برای مدت زمان محدودی تنظیم شده اند، معمولا با انقضای تاریخ سند، به طور خودکار منقضی می گردند؛ با این حال، در صورت تمایلِ شخص اعطاکننده یا به پایان نرسیدن اموری که وکالت نامه برای آن صادر شده یا حتی پایان امور پیش از زمان تعیین شده، می توان وکالت نامه را لغو یا مجددا تمدید نمود؛ اما لغو وکالت نامه نامحدود در هر زمان که فرد اعطاکننده تمایل داشته باشد، امکان پذیر و بلامانع می باشد (حتی اگر کار به پایان نرسیده باشد). لغو وکالت نامه بسیار ساده و در همان دفترخانه اسناد رسمی که تنظیم گردیده، لغو نیز می گردد که برای لغو آن نیز به خود وکالت نامه می باشد (این امر در رابطه با وکالت نامه محدود نیز صادق می باشد).

دیدگاه بگذارید