سوالات رایج هنگام خرید ملک در ترکیه

با افزایش محبوبیت خرید ملک در ترکیه بویژه نزد خریداران و سرمایه گذاران خارجی، با وجود اطلاعات فراوانی که می توان از طریق جستجو در اینترنت یافت، باز برخی سوالات برای این افراد بوجود می آید. از این رو، در این مقاله به برخی سوالات رایج هنگام خرید ملک در ترکیه پاسخ خواهیم داد.

اخذ مجوز اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

در حالت کلی، خریداران خارجی ملک در ترکیه، می توانند از این طریق مجوز اقامت کوتاه مدت این کشور را بدست آورده و با اقامت و تمدید آن برای 5 سال متوالی، نهایتا مجوز اقامت دائمی یا همان تابعیت ترکیه را بدست آورند. مراحل کسب مجوز اقامت کوتاه مدت ترکیه که بلافاصله پس از دریافت سند مالکیت ملک آغاز می گردد، لازمه آغاز آن مراجعه به وب سایت اداره مهاجرت ترکیه (Goç aresdaresi Genel Müdürlüğü)، و ارائه درخواست می باشد.

اخذ تابعیت ترکیه از طریق خرید ملک

در صورتی که ارزش ملک خریداری شده توسط خریدار خارجی، از سوی کارشناس شهرداری بیش از 400 هزار دلار تعیین گردد، در این صورت تبعه خارجی می تواند نسبت به دریافت شهروندی و پاسپورت ترکیه اقدام نماید. در این شیوه که سریع ترین و بهترین روش برای کسب تابعیت این کشور می باشد، خریدار خارجی نمی توان تا 3 سال ملک خریداری شده را بفروشد.

همچنین، پیشنهاد می کنیم برای مقایسه قیمت های ملک در ترکیه این مقاله را بخوانید : مزایا و مقایسه قیمت خرید ملک در ترکیه با اروپا

امکان خرید ملک در ترکیه برای خریداران خارجی

هر چند تا پیش از سال 2018 نیز خریداران خارجی می توانستند در ترکیه اقدام به خرید ملک نمایند، با تغییر قوانین از تاریخ مذکور و تسهیل در روند این موضوع، امکان اخذ تابعیت ترکیه در صورت خرید ملکی به ارزش حداقل 400 هزار دلار میسر شد تا مزایای خرید هرگونه املاک و مستغلات در ترکیه را افزایش داده و محبوب تر کند.

نکته مهمی که پیش از این نیز بدان اشاره شد، امکان دریافت مجوز اقامت ترکیه از طریق ملکی با ارزش کمتر از 400 هزار دلار می باشد؛ این مجوز که کوتاه مدت و با اعتبار یک ساله خواهد بود، باید هر سال تمدید شود. همچنین، در صورتی که خریدار خارجی برای 5 سال متوالی این مجوز اقامت کوتاه مدت را تمدید و در طول این مدت در ترکیه اقامت داشته باشد، می تواند در پایان مدت مذکور، مجوز خود را به اقامت دائمی تغییر و پاسپورت و شهروندی ترکیه را دریافت نماید.

نکته مهم: به یاد داشته باشد، در صورتی که بواسطه خرید ملکی به ارزش بیش از 400 هزار دلار در ترکیه، شهروندی و پاسپورت این کشور را دریافت کرده اید، تا 3 سال اجازه فروش آن را نخواهد داشت؛ اما اگر ارزش ملک شما کمتر از این مقدار بوده و از این طریق مجوز اقامت کوتاه مدت ترکیه را کسب کرده اید، در صورت فروش ملک و عدم خرید ملکی دیگر، مجوز اقامت کوته مدت شما تمدید نخواهد شد (مگر آنکه پیش از پایان مهلت مجوز اقامتتان، مجددا اقدام به خرید ملکی نمایید).

مزایای خرید ملک در ترکیه

طی سال های اخیر با رونق هر چه بیشتر اقتصاد ترکیه و گسترش روابط تجاری آن با کشورهای مختلف، موجب شده سرمایه گذاران خارجی بسیاری علاقه مند به ورود به بازارهای این کشور در حوزه های مختلف گردند. یکی از این حوزه های اقتصادی که بسیار جذاب و سودآور نیز می باشد، بازار املاک و مستغلات و مشارکت در پروژه های ساخت ملک، خرید و فروش ملک و اجاره املاک خریداری شده جهت درآمدزایی است که آنچه مزایایی آن را افزایش می دهد، امکان اخذ تابعیت ترکیه (شهروندی و پاسپورت)، با خرید ملکی به ارزش حداقل 400 هزار دلار می باشد.

همچنین، پیشنهاد می کنیم برای آشنایی با مزایای خرید ملک در ترکیه این مقاله را بخوانید: خرید ملک در ترکیه و مزایای آن برای اتباع خارجی

مقایسه ارزش خرید ملک در ترکیه با سایر کشورها

برخی بر این باورند ارزش خرید ملک در کشورهای مطرح اروپایی مانند: انگلیس، فرانسه، ایتالیا، آلمان یا اسپانیا، بهتر و سودآورتر از خرید ملک در سایر کشورهای اروپایی یا حتی کانادا و امریکا می باشد. اما برخلاف آنچه تصور می شود، پرداخت هزینه بیشتر به معنای مزایا یا سود بیشتر نیست؛ چراکه شما می بایست عوامل دیگری مانند: نرخ تورم، بالا بودن هزینه های زندگی، امکانات ارائه شده به خریداران خارجی، شرایط دریافت مجوز اقامت و نیز شهروندی کشور مورد نظر را نیز باید درنظر گرفت.

بر این اساس، در مقایسه قیمت خرید ملک در ترکیه با اروپا و بررسی مزایای آنها با هم، می توان به وضوح دید که نه تنها قیمت خرید ملکی در ترکیه با شرایط مشابه با کشورهای مطرح اروپایی پایین تر می باشد، بلکه حتی می توان خانه های مدرن تری را با هزینه کمتر در ترکیه خریداری نمود. این در حالی است که نه تنها هزینه زندگی، تردد، بهره مندی از خدمات مناسب (رفاهی، اجتماعی، درمانی، تفریحی و تحصیلی)، و بسیاری موارد دیگر در ترکیه ارزان تر از بیشتر کشورهای اروپایی است، بلکه به لحاظ تنوع آب و هوایی، تعدد جاذبه های گردشگری و طبیعی، غذاهای دلچسب، اقتصاد رو به رشد، ارائه خدمات مناسب، فرصت های فراوان سرمایه گذاری و …، ترکیه توانسته جایگاه بالاتری نیز بدست آورد.

تمامی این موارد موجب شده در مقایسه دقیق ترِ مزایای خرید ملک در ترکیه با سایر کشورها، بتوان به موارد متعددی اشاره کرد؛ همچنین، خرید ملک در ترکیه به لحاظ: مبلغ پرداختی، مالیات های تعلق گرفته، سودآوری خرید، تسهیلات ارائه شده و ارزش ملکی، دارای مزایا و ارزش بیشتری نیز، می باشد.

امنیت ترکیه به لحاظ شرایط اقامت و خرید ملک

اگر بخواهیم سطح امنیت اجتماعی در ترکیه را مورد بررسی قرار دهیم، می توان به آمار بالای حضور گردشگران خارجی در هر سال اشاره داشت که گواه میزان امنیت اجتماعی ترکیه بویژه در مقایسه با بیشتر کشورهای اروپایی و امریکایی است. همچنین، در رابطه با خرید ملک نیز می توان به لزوم رعایت استاندارهای تعیین شده هنگام ساخت بناها و دریافت بیمه اجباری زلزله (DASK)، بویژه در معامله ملک اشاره داشت.

دیدگاه بگذارید