مزایای سرمایه گذاری در فناوری های مالی (Fintech) در ترکیه

فین تِک (Fintech)، که خلاصه شده عبارت Financial Technology و به معنی فناوری های مالی است، تلاش می کند با ارائه راه کارهای جدید در حوزه مالی و پرداخت آنلاین، قدم های مثبتی برای آسان و امن تر کردن خدمات این حوزه ارائه دهد. استفاده از: اینترنت بانک، همراه بانک، دستگاه های خودپرداز و …، بخشی از کاربردهای فین تک محسوب می شوند.

اگرچه مدت زمان طولانی از استفاده گسترده فناوری در دنیای مالی می گذرد، اما در سال های اخیر اهمیت فناوری های مالی (Fintech)، با دیجیتالی شدن، بیشتر شده است. تاثیرات رو به رشد این روند در ترکیه نیز همانند سایر نقاط جهان به طور جدی قابل مشاهده می باشد؛ لذا می توان گفت مواردی چون: تحولات فناوری، تغییر خواسته های مشتریان و اثرات کلان اقتصادی، از مهمترین عواملی است که باعث محبوبیت فناوری های مالی شده اند. از این رو، تعداد سرمایه گذاری های فین تک در ترکیه، با حمایت زیرساخت های قوی بانکی و سرمایه گذاری های جدید، روز به روز با سرعت زیادی درحال افزایش می باشد. در این زمینه، با هدف تعیین صحیح اهمیت و پتانسیل سرمایه گذاری های فین تک در ترکیه و نیز گسترش سرمایه گذاری، اقدامات لازم صورت می گیرد.

Fintech چیست؟

درحالت کلی، Fintech ترکیبی از امور مالی و فناوری برای ارائه خدمات بهتر، سریع و آسان تر می باشد. از دیدگاه دیگر، با کمک فناوری، خدمات مالی توانست رضایت بیشتر کاربران کسب و دسترسی آنها بواسطه چنین روش های جدیدی، به خدمات مالی را امکان پذیرتر شد. اکنون مشتریان خدمات مالی انتظار دارند چنین خدماتی سریع تر و بیشتر متناسب با شرایط آنها که از هرجایی به راحتی در دسترس است، دریافت کنند. در همین راستا، در ترکیه نیز همانند سایر نقاط جهان، کلیه مطالعات در زمینه فین تک به منظور رقابت و تحقق این انتظارات، هر روز درحال افزایش بوده و به موجب آن، از سال 2016 شاهد رشد سرمایه گذاری های در این حوزه می باشیم.

قابلیت ترکیه برای سرمایه گذاری در حوزه Fintech

ترکیه با جمعیت جوان، موقعیت جغرافیایی، منبع کارآفرینی پویا و بخش مالی قوی و خلاق خود، دارای پتانسیل سرمایه گذاری بالایی در حوزه Fintech می باشد. در کنار تمام این امتیازات، برخی از شرکت های مستقل بر این باورند که اقدامات انجام یافته در ترکیه طی سال های اخیر، آن را به کشوری ایده آل برای سرمایه گذاری های فین تک تبدیل کرده که در کنار جلب بیشتر توجه سرمایه گذاران، تبدیل به یک اکوسیستم با برندهای جهانی خواهد شد. استفاده روزافزون از سیستم های پرداخت کارت در کلیه زمینه ها و استفاده مستمر از فناوری های تلفن همراه توسط مشتریان، فرصت های مهمی را برای نوآوری های Fintech فراهم می کند. این وضعیت دلالت بر این دارد که ترکیه در سرمایه گذاری های فین تک دارای جایگاه مهمی خواهد شد.

لذا، با توجه به رشد روز افزون سرمایه گذاری های Fintech در ترکیه و استفاده قابل توجه از ظرفیت های سرمایه گذاری منابع خارجی و داخلی، در سال 2019 سرمایه گذاری های جهانی Fintech با رقم 137.5 میلیارد دلار به رکورد جدید رسیده است. بر این اساس، تعداد 94 سرمایه گذاری انجام شده در حوزه Fintech در سال 2019 در ترکیه، با رشد 66 درصدی توانست 102 میلیون دلار سرمایه گذاری دریافت کند که حاکی از افزایش سرمایه گذاری های فین تک و تداوم آن در ترکیه می باشد. وجود بازارهایی که می توانند در زمینه فناوری های مالی تولید ارزش کنند، به سرمایه گذاران Fintech در ارزیابی بهتر، کمک کنند.

مزایای سرمایه گذاری در حوزه Fintech در ترکیه

علیرغم رشد و توسعه سریع، حوزه فناوری مالی در ترکیه نسبتا جدید بوده و نرخ رشد کلی اقتصاد در آن بالا نیست. بنابراین، این یک واقعیت است که بخش Fintech هنوز خیلی گسترده نیست؛ با این وجود، در کشورهایی که این حوزه هنوز در آنها کاملا توسعه نیافته، قابلیت رشد بسیار زیادی وجود دارد. در کنار اقتصاد درحال توسعه، فرصت های رشد و نوآوری در سرمایه گذاری های Fintech نیز افزایش می یابد. هرچند ترکیه با توجه به عملکرد شاخص کل، دارای رتبه نخست در سطح جهان نیست، اما از نظر رشد و نوآوری در سرمایه گذاری های Fintech به همان میزان جلوتر از سایرین می باشد. از سوی دیگر،| وجود یک بخش مالی قدرتمند در ترکیه، در ایجاد ساختاری پویا با سرعت رشد بالا در زمینه سرمایه گذاری های Fintech، بسیار موثر می باشد. در سال های اخیر نیروی کار جوان و پویای ترکیه و به ویژه نیروی انسانی ماهر در بخش های: فناوری، مالی و بانکی، نقش مهمی در رشد سریع سرمایه گذاری های Fintech ایفا می کند.

حوزه های Fintech برای جذب سرمایه گذاری های سودآور در ترکیه

معمولا پرداخت ها در ترکیه از طریق: بانکداری موبایل، مدیریت اموال، بازار سرمایه و واحد های دیجیتالیِ پولی، اقدام به جذب سرمایه می کنند. همچنین، در حوزه هایی چون: کارت های پیش پرداخت، برنامه های کیف پول، ردیابی پرداخت، پرداخت آفلاین، انتقال پول، مدیریت بودجه، دریافتی ها، مدیریت POS، حسابداری، VPOS، صندوق پول و نرم افزارهای بانکی، نوآوری های فعالِ Fintech وجود دارد. پیش بینی می شود در آینده نیز اقدامات ابتکاری و فنی، که به ویژه در زمینه امنیت سایبری خدماتی را ارائه می دهند، اهمیت بیشتری پیدا کنند. علاوه بر این، فناوری بلاک چِین (Blockchain)، که بخش های زیادی از حوزه خدمات مالی را در بر می گیرد، از جمله حوزه هایی است که رو به رشد در  این حوزه می باشد.

دیدگاه بگذارید