سواحل و مناطق شنای ازمیر

۵ اردیبهشت, ۱۴۰۳
سواحل و مناطق شنای ازمیر

شهر ازمیر واقع در ساحل اژه در قسمت غربی ترکیه، دارای خط ساحلی ای به طول 629 کیلومتر می باشد که 101 کیلومتر آن، سواحل طبیعی می باشند. هر ساله گردشگران بسیاری، صرفا برای بازدید از سواحل بی نقص و که دارای پرچم آبی نیز می باشند، به این مناطق می آیند.

 • پرچم آبی یک علامت تجاری برای صدور گواهینامه پایدار، مطابق با استانداردهای سختگیرانه بنیاد آموزش محیط زیست اروپا (FEEE)، نسبت به محیط زیست دریا و سواحل می باشد.

10 سواحل و منطقه شنای عالی و باکیفیت در ازمیر و اطراف آن:

 1. Ilica – Alaçati – Çesme

از نظر تاریخی، Ilica همیشه مکانی برای گذراندن تعطیلات تابستان، ویژه خانواده های مفرح به شمار آمده که حتی امروزه نیز، مقصد محبوبی برای گردشگران به حساب می آید. این منطقه که دارای چشمه های آب گرم طبیعی است، نام خود را از همین ویژگی بدست آورده که Ilica در زبان ترکیه ای، به معنای «چشمه های آب گرم» می باشد که برخی از آنها در دریا واقع شده اند؛ همچنین، Ilica دارای ساحل طلایی است (شن های طلایی)، که تقریبا 1.5 کیلومتر طول دارند. شرایط بادی مطلوب در سواحل Ilica و نیز همسایه آن Alaçati، آنها را به مکان هایی بین المللی برای بادسواری (windsurfing)، تبدیل کرده است.

Alaçati شهری منحصر به فرد اژه در سواحل غربی ترکیه است که به: معماری، تاکستان ها و آسیاب های بادی خود، مشهور می باشد. Alaçati بیش از 150 سال است که به دلیل داشتن: آب های بسیار شفاف، بادهای ثابت و دائمی و نیز مهمان نوازی ویژه ترکیه ای ها، نام خود را زمره بهترین مکان ها جهت بادسواری و موج سواری با چتر (kitesurfing)، در دنیا مطرح کرده است.

Cesme شهری است که بواسطه آب بسیار تمیزش، تقریبا می توان در هر جای آن شنا کرد؛ بطوریکه همیشه افرادی در نزدیکی بندر، سرگرم شنا کردن می باشند. مسافران تابستانی که در خانه های ویلایی خود اقامت دارند، معمولا در طول روز از سواحل اختصاصی و کوچک ویژه خود در نزدیکی اقامتگاه هایشان، استفاده می کنند.

 1. Klazomenai – Urla

Urla یکی از مراکز فرهنگی در عصر باستان می باشد که در ابتدا محل زندگی یونی ها (Ionian)، در شهری تحت عنوان Klazomenai بوده است که احتمالا باستانی ترین بندر در جهان می باشد که در سالیان متمادی، همچنان مورد استفاده می باشد. همین استقبال دیرینه، موجب پر رونق بودن بندر و سواحل زیبایش می باد.

 1. Çesmealti

Çesmealti در فاصله 36 کیلومتری از ازمیر، یک مرکز گردشگری پویا و طبیعی می باشد. امتداد سواحل این منطقه که از Çesmealti تا Içmeler کشیده شده، هر ساله در ماه های تابستان و بواسطه حضر گردشگران، جمعیت منطقه تا دو یا سه برابر افزایش می یابد. شهر Çesmealti به دلیل وجود: کمپِ ساحل شهرداری Urla، سواحل طبیعی و استخرهای شنا در دهکده تعطیلاتیِ Nebioglu، خدمات لازم و مطلوبی را به گردشگران ارائه می کنند. همچنین، می توان از امکانات موجود در ساحل Malçaka Içmeler بهره مند شد.

 1. Mordogan

Mordogan یک شهر ساحلی که در شرقِ خط ساحلِ شبه جزیره کارابورون، در خلیج ازمیر و در حدود بیست کیلومتری جنوب مرکز منطقه کارابورون واقع شده است. Mordogan که از حیث توسعه اقتصادی به ویژه در زمینه گردشگری با کارابورون برابری می کند، دارای رستوران ها، مراکز اقامتی و امکاناتی است که به دلیل قرار گرفتن در اصلی ترین نقطه دسترسی به جزیره (هنگام آمدن از ازمیر)، از مزایای بسیاری در این رابطه بهره مند گردیده است.

 1. Akkum

سواحل Akkum که مکانی برای گذراندن تعطیلات در Sigacik می باشد، تنها 5 کیلومتر با منطقه Seferihisar فاصله داشته و دارای مراکز تفریحی و اقامتی زیبا با دریا و ماسه هایی درخشان می باشد. بقایای باستان شناسی کشف شده در Teos که حدودا 1 کیلومتر از Akkum فاصله دارد، می توان پیاده به آنجا رفته و از فراز تپه Teos، تمامی امکانات Akkum، سواحل و بندر قایق های بادبانی کوچک را مشاهده کرد. سواحل این منطقه دارای رستوران ها و اقامتگاه هایی ویژه گردشگران می باشد.

 1. Aliaga

سواحل Aliaga که امروزه در مقایسه با گذشته، توانسته با امکانات و خانه های مدرنی که در ان احداث شده، ظاهر جدیدی به دست بیاورد، دارای زیبایی های طبیعی بسیاری بوده و هر ساله گردشگران بسیاری بویژه داخلی را به خود جذب می نماید. سواحل Aliaga که برای مکان در دسترس می باشد، دارای کابین های ویژه ای در امتداد ساحل است.

 1. Dikili

Dikili از جمله مکان هایی در ازمیر است که دارای سرمایه های فرهنگی بسیار غنی برای گردشگری می باشد. این منطقه با سواحلی که درای پرچم آبی و آب های گرم هستند، آماده پذیرایی و ارائه خدمات به گردشگران می باشند. همچنین، منطقه Çandarli که در نزدیکی Dikili می باشد، دارای ارزش بالایی جهت بازدید است. زیبایی های تاریخی و طبیعی روستای Bademli، دریاچه های ایجاد شده در دهانه آتشفشان ها، غارهایی موجود در دهکده های Merdivenli و Denizköy و جنگل های واقع در میان رودخانه Madra، از جمله زیبایی های طبیعی Dikili به شمار می روند.

 1. Foça

شهر Foça در حدود 69 کیلومتری شمال-شمال غربی مرکز ازمیر، جزو سواحل صخره ای و بدون ماسه محسوب شده که هیچ ماسه ای عمدتا صخره ای و مملو از خزه های دریایی می باشد؛ اما ساحل Sazlica علاوه بر سنگی بودن، بدون خز نیز می باشد که همین امر موجب می شود دریا خوب و شفاف بنظر آید. سواحل این Foça برای غواصی ایده آل می باشند.

 1. سواحل Pamucak

با جاری شدن رودخانه Cayster به سمت غرب و ورود آن به دریای اژه در ساحل Pamucak (در نزدیکی Selçuk)، مکانی است که زمانی شهر باستانی Ephesus از بنادر مهم محسوب می شده است؛ در طی سالیان متمادی و عواملی چون رسوب تدریجی گل و لای، تغییرات آب و هوایی و …، سواحل امروزی Pamucak، حدودا به 8 کیلومتری Ephesus منتقل شده که همچنان جذابیت ها و زیبایی های مخصوص به خود را دارا می باشد.

 1. ساحل Pirlanta

هر ساله گردشگران بسیاری به ساحل شنی (Pirlanta Plaj)، با اقامتگاه های متعدد موجود در Ciftlik در خارج شهر و جنوب غربی Cesme، جذب می گردند. فاصله این ساحل از مرکز Cesme، حدودا 8 کیلومتر می باشد.

سخن آخر

ازمیر شهری است که به دلیل موقعیت ممتاز جغرافیایی، دارای جذابیت های بی شماری برای گردشگران می باشد؛ از این رو ، بله اطراف ازمیر مملو از انواع جاذبه های گردشگری بوده و سالانه گردشگران بسیاری از آنها حتی روستاهای دیدنی ازمیر نیز، دیدن می کنند.

دیدگاه بگذارید