آزمون های مجاز برای اتباع خارجی در ترکیه

۸ اردیبهشت, ۱۴۰۳

YÖS، نام آزمونی است که اتباع خارجی علاقه مند به ادامه تحصیل در دانشگاه های ترکیه، ملزم به شرکت در آن می باشند. از این رو، دانشجویان خارجی می توانند از طریق این آزمون، در رشته های: پزشکی، حقوق، روانشناسی، داروسازی، مهندسی، معماری و …، به ادامه تحصیل بپردازند.

بر اساس آمار YÖK (شورای عالی آموزش – Yükseköğretim Kurulu)، تعداد دانشجویان خارجی متقاضی شرکت در این آزمون، طی 2 سال اخیر به دو برابر رسیده است؛ از این رو، انتظار می رود تا سال 2023، تعداد 100,000 دانشجوی دیگر نیز در دانشگاه ثبت نام کنند. آزمون YÖS که در مجموع از 80 سوال تشکیل شده، دارای 45 سوال در زمینه مهارت های عمومی و هوش و مابقی (35 سوال)، جهت سنجش مهارت ریاضی می باشد. آزمون YÖS مستقلا توسط هر دانشگاه برگزار می شود که جزئیات مربوط به آنها را می توانید از وب سایتشان مطالعه نمایید. نکته قابل توجه، امکان تحصیل در دانشگاه های دولتی و خصوصی برای دانشجویان خارجی، از طریق شرکت در این آزمون می باشد.

نحوه و مراحل شرکت در آزمون دانشجویان خارجی

برای شرکت در این آزمون، نخست می بایست حائز شرایط تعیین شده از سوی دانشگاه باشید؛ از این رو، مراحل زیر می بایست به ترتیب انجام شوند که در مجموع، شامل 4 مرحله اصلی می شوند:

  • ثبت نام اولیه

جهت ثبت نام در این آزمون، نخست می بایست به سایت دانشگاه مربوطه مراجعه و بصورت آنلاین اقدام به ثبت نام نمایند که این امر برای  بسیاری از دانشگاه ها امکان پذیر می باشد؛ از این رو، دراختیار داشتن یک ایمیل معتبر، ضروری می باشد. پس از تکمیل فرم ثبت نام اولیه و درج شهری که قصد شرکت آزمون را در آنجا دارید، می بایست اسکن پاسپورت خود را در سیستم بارگذاری کنید. پس از ارسال فرم اولیه ثبت نام، یک ایمیل تایید برای متقاض ارسال خواهد شد که پس از تایید آن، به وی یک شماره داوطلبی ارائه و دارای حساب کاربری در دانشگاه مربوطه می شود. پس از فعال سازی حساب، متقاضی می بایست یک نام کاربری و رمز عبور برای خود تعیین نماید که نهایتا با دریافت ایمیل تایید درخصوص این مرحله، تازه روند اصلی ثبت نام آغاز می شود.

  • ثبت نام

پس از باموفقیت پشت سرگذاشتن ثبت نام اولیه آزمون، ایمیلی حاوی مراحل ثبت نام برای متقاضی ارسال خواهد شد. حال با کلیک روی لینک ارسالی، متقاضی می تواند ثبت نام خود را در «سیستم ثبت نامی» دانشگاه مربوطه آغاز کند. با توجه به ضروری بودن تکمیل تمام فیلدهای درج شده در فرم، نهایتا با ورود به مرحله «پرداخت هزینه آزمون» و انجام موفقیت آمیز آن از طریق کارت اعتباری یا حواله بانکی، لازم است تا هنگام مشاهد متن تاییدیه پرداخت منتظر بمانید. پس از دریافت «تاییدیه پرداخت»، ثبت نام YÖS با موفقیت به پایان می رسد.

  • بررسی

شما می توانید وضعیت «ثبت نام آزمون» خود را از طریق سیستمی که اقدام به ثبت نام نموده اید، بررسی و از هرگونه تغییر مربوط به تاریخ برگزاری آزمون و …، و همچنین کسب اطلاعات بیشتر درخصوص YÖS، استفاده نمایید.

  • برگه شرکت در آزمون

پس از پایا مرحله دوم ثبت نام، متقاضی ایمیلی حاوی «برگه شرکت در آزمون» دریافت خواهد کرد که می بایست آن را پرینت گرفته و هنگام شرک در جلسه آزمون، آن را الزاما همراه خود داشته باشد.

رشته های کارشناسی مجاز برای دانشجویان خارجی

هرساله فهرست رشته های دوره کارشناسی که دانشجویان خارجی می توانند با شرکت در آزمون YÖS در آنها تحصیل کرده و دروس مرتبط را انتخاب نمایند، از سوی هر دانشگاه ها منتشر می گردد. لازم به ذکر است، علاوه بر اینکه متقاضیان خارجی می توانند با شرکت در آزمون YÖS در دانشگاه های دولتی و خصوصی تحصیل کنند، برخی دانشگاه های فعال در حوزه هنرهای تجسمی و موسیقی نیز«امتحانات ویژه استعدادیابی» خود را برگزار می کنند. همچنین، برای شرکت در برخی رشته ها، متقاضیان می بایست یک سری شرایط ویژه مختص به آن رشته را رعایت و دارا باشند؛ نتایج امتحانات توسط خود دانشگاه ها اعلام می شود.

محبوب ترین رشته های دوره کارشناسی نزد دانشجویان خارجی

از رشته مورد علاقه دانشجویان خارجی که معمولا در دانشگاه های ترکیه انتخاب می گردند، می توان به رشته های: پزشکی، دندانپزشکی، مدیریت، حقوق، اقتصاد، روانشناسی، معماری، دامپزشکی و مهندسی، اشاره داشت.

بیشترین متقاضیان خارجی شرکت کننده در آزمون YÖS

با توجه به اینکه شرکت در این آزمون برای متقاضیان از سراسر جهان امکان پذیر و تحصیل در دانشگاه های ترکیه دردسترس می باشد، اما بیشتر دانشجویان خارجی از کشورهای: آذربایجان، ترکمنستان، ایران، سوریه، آلمان، بلغارستان، افغانستان، قرقیزستان، تانزانیا، کنیا، مالاوی، مصر و تونس، می باشند.

اهمیت میانگین نمرات دبیرستان برای آزمون دانشجویان خارجی

نکته مهم درخصوص اهمیت: میانگین نمرات دوره دبیرستان، مدارک مرتبط با آن و نیز نوع مدارسی که در آن تحصیل شده است، هیچ تاثیری در نتیجه ارزیابی دانشجویان خارجی نداشته و تنها نکته قابل اهمیت و تاثیرگذار، نتیجه آزمون YÖS می باشد. تنها نکته مهم و مرتبط با تحصیلات دوره دبیرستان متقاضیان، دارا بودن مدرک معتبر پایان دره دبیرستان می باشد.

دیدگاه بگذارید